"שעות אחרונות של חופש": למרות הרלוונטיות, מפספס את המטרה

למרות התזמון המושלם והעניין הציבורי, הסרט הדוקומנטרי "שעות אחרונות של חופש" מתאר סיפור של אומץ וגבורה אבל אומר מעט מאוד על רון ארד

ניב שטנדל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניב שטנדל, עכבר העיר

יצא להם טוב, למשבצי לוח השידורים של ערוץ 10. אפילו הם לא ציפו שהפרומו של "רון ארד - שעות אחרונות של חופש", ששודר במהלך הלילה הדרמטי של אישור עסקת שליט, יהפוך לרפרנס אקטואלי כל כך, ושהסרט כולו יהפוך לחלק טבעי מסדר היום החדשותי. תזמון זה הכל. תשאלו בעוד כמה ימים את גלעד שליט, שהיה צריך חילופי ראשים בשב"כ, אביב עמים ערבי וראש ממשלה אחד שמקפיד לפעול בניגוד לדעתו כדי להשתחרר מהשבי.

תמרורי אזהרה

בחמש השנים האחרונות הפך רון ארד לחלק בלתי נפרד מהקמפיין הציבורי למען השבת גלעד שליט. במאהל המחאה שליד בית ראש הממשלה, בשעה שנועם ואביבה שליט החליפו חיוכים זהירים עם התבשר עם ישראל על העסקה, ניצב שם האייקון המזוקן והעייף ליד זה של החייל הצעיר עם העיניים הגדולות. המשפחה ומטה המאבק מתחו קו ישיר בין רון ארד לבין גלעד שליט. באחד הסרטונים היותר אפקטיביים שהפיקו, הפכה דמותו של ארד לזו של גלעד. הסכנה שגורלם יהיה דומה עמדה כל העת לנגד עיניהם, והם דאגו שתעמוד גם לעיני ראש הממשלה ושריו. "נפתח חלון הזדמנויות", הסביר בנימין נתניהו את החלטתו, והבהיר בכך את חששו מכך שחלון ההזדמנויות יסגר וגלעד יאבד לבלי שוב. רון ארד הוא טראומה עבור מדינת ישראל. גלעד שליט, מהבחינה הזו, מלמד שישראל כבר אינה פוסט-טראומטית, אלא נכונה להפיק לקחים.

כשאלון בן דוד וצוותו יצאו להפיק את הסרט "שעות אחרונות של חופש", הם עדיין לא ידעו שהמסר שיצא מאוהל המחאה הופנם במשרד ראש הממשלה. הם עדיין חשבו שהם מכינים תמרור אזהרה טלוויזיוני, וכך בחלקו האחרון של הסרט עולים מרואייניו – אנשי צבא ושב"כ – ועושים את החיבורים בין רון לגלעד למפורשים. יעקב פרי, ראש השב"כ לשעבר (ותומך גלוי בעסקת שליט), מבהיר כי עסקה לשחרור רון ארד לא נחתמה בשל שיקולים לא עניינים של ראש הממשלה יצחק רבין, שהיה עדיין שרוי תחת טראומה משלו (עסקת ג'יבריל ודעת הקהל העוינת). ישי אבירם, שותפו של ארד למטוס הפאנטום, מכריז כי לדעתו יש לשחרר את כל האסירים הפלשתינים תמורת גלעד שליט. נראה כי כמעט כל מי שחווה מקרוב את טראומת רון ארד מבין שאין כל היגיון בלחזור עליה שוב.

בין רון ארד לגלעד שליט. אלון בן דוד (צילום מסך)

סיפורו של חייל אחר

הטראומה אינה נפילתו של ארד בשבי. אלה מקרים שקרו ועוד עשויים לקרות - "חלק מן המלחמה" - כפי שמסביר מפקד חיל האוויר לשעבר עמוס לפידות. הטראומה היא היעלמותו של ארד, ירידתו המוחלטת מהרדאר הישראלי. זהו אחד הכשלים המודיעיניים הקשים בתולדות מדינת ישראל, כשל שלא תוקן חרף מאמצים כבירים ומשאבים עצומים. גם בתקשורת עדיין לא קם העיתונאי שהצליח, מקץ 25 שנים, לפזר את הערפל ולהניח על השולחן הסברים מבוססים ומוצקים לשאלה לאן נעלם רון ארד, בין לבנון לסוריה לאיראן. וגם אלון בן דוד לא עשה זאת. תחת זאת, הוא התמקד בסרטו באירוע המחולל, נפילתו של ארד. אלא שגם כאן, רוב הפרטים נותרו עלומים כשהיו. למעשה, "שעות אחרונות של חופש" לא ממש יודע להגיד מה קרה באותן שעות אחרונות של חופש מנקודת מבטו של הנווט. הוא לא יודע לספר לנו על רון ארד מעבר לנקודה שבה איבד איתו אבירם קשר עין וקול.

מה הוא כן יודע לספר לנו? עוד קצת על צ'וקו (כינויו של רון בפי חבריו), עוד קצת על הטיסה האחרונה, ועוד קצת על מבצע החילוץ ההרואי שבסיומו נחלץ אבירם משדה הקרב על מגלשי מסוק הקוברה, אך עקבותיו של ארד אבדו. הוא עושה זאת באמצעות ראיונות עם כמה מהטייסים והמפקדים שלקחו חלק באירועים, כמה צילומי אילוסטרציה ועבודת סאונד פשוטה למדי. מדובר אמנם בסיפור מרתק של אומץ תחת אש, אך חלקו של רון ארד בו פעוט למדי. ממרבית הסיפור, שמחזיק את רוב הסרט, נפקד מקומו של ארד. טייס המסוק שחילץ את אבירם מספר על הרגע בו הבין, לאחר שחזר לבסיס, שמדובר בפאנטום – משמע, בשני אנשי צוות. גם הסרט, שהתמקד באופן טבעי בחלק הידוע – סיפורו של אבירם – "שכח" את רון.

התגלמות האנושיות. ישי אבירם (צילום מסך)

אבירם עומד במרכז הסרט לא פחות מארד. הוא אולי הנפגע הישיר הבולט ביותר של הפרשה לבד מארד ומשפחתו. הוא מספר לבן דוד בכנות ובגילוי לב על השגיאה המקצועית בטיסה, על רגעי החרדה בשטח האויב ועל הנווט שהשאיר מאחור. הוא הופך להתגלמותה האנושית של מדינת ישראל – אחראי לגורלו של רון ארד, פגוע, מכיר בטעויות, מזועזע, לא שוכח ומפיק לקחים. את הלקחים האלה ביקש אלון בן דוד להעביר למדינת ישראל ב"שעות אחרונות של חופש". לאור ההתפתחויות, הוא נקרא לרדת אל מאהל המחאה הנטוש בירושלים ולצלם מחדש את סיומו של הסרט, מעודכן לפי החדשות המלמדות שמדינת ישראל למדה את הלקח. גלעד שליט כבר לא יהיה "רון ארד 2". וזו בוודאי נחמה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ