"תמרות עשן 2": תנו לי תנו לי מסתורין

המערב הפרוע מתכסה בשלג, דמויות מסתוריות וסוד אחד שאי אפשר לפענח. הפרק הראשון בעונה החדשה של תמרות עשן מצליח לספק את הסחורה. רק אל תתנו לשי אביבי להנהיג

ניב שטנדל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניב שטנדל, עכבר העיר

הבשורות הטובות עבור מי שצפה בעונה הראשונה של תמרות עשן הן  שהבציר הרמת-גולני לא מתקלקל גם לאחר עונה ואף משתבח. פה ושם אפשר לחוש בשינויים: הגשם כבר נוקש על כובעי הבוקרים; אסא מוקד (צחי גראד) עב השפם חסר לכולנו; נפתלי שמש (יורם טולדנו), כך נדמה לי, החליף כובע בפגרה; ואפשר לרמוז כי גם האלוף המסונדל (שי אביבי) עוד עשוי לחזור לגרדרובה הצבאית המקובלת. אבל בגדול, העשן אותו עשן, ויש מתחתיו אש גדולה ומחממת לב. אפשר לומר בפה מלא ש"תמרות עשן" היא אולי סדרת הטלוויזיה הכי טובה שנוצרה פה בשנים האחרונות, לצד "בטיפול" (ברכות ל"הוט").

» בין טווין פיקס והמערב הפרוע: שווה לתת הזדמנות ל"תמרות עשן"שומרים על רמת הגולן הפרק הראשון של העונה השניה מלמד, שבצפון הבדיוני וההזוי של רמת הגולן הטלוויזיונית הזו, עסקים משונים כרגיל. החוקרת לאה קפקא (אפרת בן צור) עדיין מוחזקת בשבי הכת הנעלמת של צלם אנוש, האלוף עדיין מוחזק בשבי השב"כ או מי שזה לא יהיה, וחזיונות אפוקליפטיים הפכו לנחלת הכלל. בסדרה הזו, שבה הכל עולה ומתפענח בסבלנות רבה – וגם זו אחת ממעלותיה – יש עוד דרך ארוכה עד לפתרון התעלומה. בינתיים מסתבר שלקפקא יש עסקים מפוקפקים משלה עם כתות מיסטיות, שאת כל התושבים באזור תוקף חלום-חיזיון מסתורי, ושלא לגמרי ברור היכן גופתו של אסא מוקד. ובינתיים, תולעי שמיר ממשיכות לכרסם בתפוח הרמת-גולני המרקיב. העסקים משונים כרגיל. תזכורת לעונה הראשונה של "תמרות עשן":

"תמרות עשן" ממשיכה לשמור על הנכס החזק ביותר שלה, והוא רמת הגולן, וליתר דיוק ייצוגה הבדיוני והפנטסטי, כפי שהוא נעשה בעטו של נוח סטולמן, במצלמתו של ירון שרף ובעזרת עוד כמה בעלי מקצוע מיומנים תחת שרביטו של הבמאי עודד דוידוף. סטולמן ודוידוף הצליחו להפוך את רמת הגולן כמעט לאקס-טריטוריה ישראלית, שבה יכולה להתקיים מעין מציאות מקבילה של מושבים נידחים, חוות בודדים וקיום מפוקפק של חוק וסדר. מבעד לעדשה המרתקת שלהם, קיבלנו חשיפה לצפון שלא הכרנו (ואין זה משנה אם הוא בכלל לא כזה).

המציאות הזו פוזלת כמובן לטלוויזיה האמריקאית. יאללה, בואו נגיד פעם אחת טווין פיקס ונגמור עם זה. אפשר להוסיף על זה את הפתיח המעולה שביימה מיכל וולף לצלילי הקאבר החשמלי של אבי בללי ל"שדות גולדברג" – אולי הפתיח הכי טוב שנעשה לסדרה ישראלית - שהוא כולו רפרור מתמשך לזה של דם אמיתי. וחוץ מזה, נגיד גם "מערבונים" פעמיים-שלוש, משום ש"תמרות עשן" מנסה להפוך את רמת הגולן למעין טקסס מקומית, עם ירוק של יער במקום צהוב של מדבר ויורם טולדנו בתפקיד ג'ון וויין עם ציצית. כולם כאן יודעים לרכוב על סוסים, חובשים כובעי בוקרים, מסתובבים עם רובי ציד ומחזיקים פוחלצים במשרד.בתפקיד ג'ון וויין עם ציצית. יורם טולדנו (צילום מסך)ובה בעת, זוהי מציאות ישראלית מאוד. יש בה דו-קיום יהודי-דרוזי, חובשי כיפה ונחמנים, ציטוטים תנ"כיים ואזכורים היסטוריים, וכמובן – נוכחות צבאית מאסיבית, בראשות אלוף הפיקוד. העובדה ש"תמרות עשן" נמכרה ל-NBC האמריקאית נראית לכאורה טבעית בגלל הסגנון שלה – כל כך אמריקאי, כל כך לא-ישראלי – אבל במבט שני, זהו הישג מרשים ביותר, כיוון ש"תמרות עשן" – הזויה, תימהונית וז'אנרית ככל שתהיה – היא סדרה עם יסודות ישראליים מוצקים כבזלת.» מעלה עשן באמריקה: הסדרה "תמרות עשן" נמכרה לרשת NBCכל הפנים והשמות

קשה להגיד שיוצרי הסדרה סידרו  חיים קלים לצופים.  הפרק הראשון התנהל באיטיות יחסית, ולא מיהר לגלות את כל הקלפים המפתים שלו. הוא גם חשף מיד את שתי נקודות התורפה הבולטות של הסדרה. הראשונה - שמות הדמויות, שחלקם פשטניים בסמליות שלהם בראשן כמובן, לאה קפקא. אבל בהמשך הצטרפו גם היומנאית בת קול, המדיומית מעין טהרה וכן הלאה. וזה אחרי שבלענו את צלם אנוש, כן? האם לא מחלקים בצפון סתם שמות פשוטים, כמו מיכל או אבי?

נקודת התורפה השניה היא דווקא מי שאין לו שם, ומתהדר פשוט בתואר "האלוף" ובשם החיבה "קודקוד". מדובר, לכאורה, באלוף פיקוד צפון, אבל אפילו במציאות האלטרנטיבית של "תמרות עשן" קשה היה לקבל את קיומו של האלוף הכי מובטל מתעסוקה בצה"ל (בגבול הצפון, כן?), שנראה כמו רועה עזים בדואי, מסתובב עם מגבת על הראש ומשחרר שנינויות כמו היה שי אביבי ב"חמישיה הקאמרית". הדמות הזו, צבעונית ומעניינת ככל שתהיה, לא היתה אמינה אפילו בקונטקסט של "תמרות עשן". לכך התווסף הליהוק התמוה (ודווקא בסדרה שמצטיינת בליהוק מעולה) של שי אביבי – שחקן נהדר, אבל לא יכול להחזיק ברצינות תפקיד של אלוף בצה"ל. לא הייתי הולך אחריו להילחם על התור בסופר.פרק הפתיחה בעונה השניה של "תמרות עשן" הולך באותו הכיוון. לאנשים בצפון יש סבלנות. מי שציפה לגלות כבר בפרק הראשון מה רוצים חברי תמרות עשן מקפקא, מה הסיפור של צינור הנפט הטרנס-ערבי, ומה קורה עם האלוף, יאלץ להמתין. שלא לדבר על עניינים רומנטיים. "תמרות עשן" הצליחה לשרוד עונה שלמה מבלי להעביר את המתח המיני בין שני הגיבורים למיטה, והעונה השניה – שמוצאת אותם מופרדים זה מזו – מסמנת שכנראה תצטרכו להמתין בסבלנות גם כאן.המתח המיני הלך לאיבוד. כך נראת העונה השניה: גם העונה, התעלומות המסתוריות שמטרידות את תושבי צפון רמת הגולן יתפרשו אט אט. לתעלומת הקיבוץ הנעלם מתווספות חידת לאה קפקא, שהיתה קשורה בעברה לכת מיסטית אחרת, ונקישות תת-קרקעיות מוזרות. לזירה הצפונית נכנסות, כנהוג, דמויות משנה חדשות: אחיו של אסא מוקד, אשד (בגילומו של אורי הוכמן), מסתמנת כמסקרנת במיוחד. בהמשך גם יגיע המפכ"ל (יוסוף אבו ורדה) – שבמסורת בעלי התפקידים הבכירים בסדרה, אין לו שם והוא מסתובב בלי מדים – וגם חוקרת מז"פ, ניצולת כת ועוד. עושה רושם שהעשן הזה לא יתפזר בקלות. וטוב שכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ