"HomeLand": כש"חטופים" פוגשת את "24"

הגרסה האמריקאית ל"חטופים" היא סדרת מתח קצבית ומהירה, מלאה בסצנות אלימות של סקס ועינוי שבויים. בין קלייר דיינס כסוכנת CIA לדמיאל לואיס בתפקיד החייל השבוי אפשר להתחיל להתמכר

חן חדד, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חן חדד, עכבר העיר

בשנים האחרונות שימשה הטלוויזיה הישראלית כמוקד פיתוי לא קטן לרשתות האמריקאיות. אלה מיהרו לקחת את הפורמטים המצליחים בגרסת הכחול-לבן, ולנסות להפוך אותם למוצר שיכבוש גם את הצופים האמריקאים. חלק מהגרסאות המחודשות זכו לשבחי המבקרים והצופים (בטיפול), וחלק לא צלחו את המהפך ונעלמו מהמסך אחרי מספר פרקים בודדים או עונה אחת בלבד ( רמזור, האקס המיתולוגי). כעת מגיעה אל המסך הגרסה האמריקאית של חטופים, שאם נשפוט אותה על פי הפרק הראשון, צפוי לה עתיד מרובה צופים ועתיר רייטינג.

» סחורה חמה: הטלוויזיה הישראלית כובשת את העולםסקס ועינויי שבויים הסדרה, שעלתה אתמול בלילה ברשת 'שואוטיים' תחת השם Homeland, הצליחה כבר בפרק הראשון לשרטט עלילה מותחת, מלאת רבדים ודמויות בעלות עומק, שישאירו אתכם מחכים בקוצר רוח לפרק הבא. אין ספק שהצלחתה של "HomeLand" להתבלט מעל 30 הסדרות החדשות של עונת הסתיו האמריקאית, קשורה במידה רבה לטביעת האצבע של יוצרי הגרסה האמריקאית, ששימשו כמפיקים בכירים וכותבים ב-24. הצמד, הווארד גורדון ואלכס גנזה, משלבים בהצלחה בין קצב מהיר ובין איזון נכון בין פלאשבקים והתרחשויות בהווה, שמעניקים לסדרה טאץ' של "24" אך באותה עת משאירים לה מקום רב לעמוד בזכות עצמה - ולא מנסים להפוך אותה למחליפה של הסדרה המצליחה, שירדה בשנה החולפת מהמסך.

על רקע האקשן האינטנסיבי שיצקו השניים ל"HomeLand" כבר בדקות הראשונות של הפרק ברור כי המקור הישראלי משמש כהשראה ראשונית בלבד, וכי האמריקאים מתכננים לקחת את העלילה אל מקומות אחרים לגמרי. סיפור המסגרת של "חטופים" נגע בעצבים החשופים של החברה הישראלית, ובהתאם, התנהלה הסדרה באיטיות וברגישות, בעוד היא בוחנת את התמודדותם של החיילים עם החזרה אל המשפחות שהותירו מאחור ועם המיתוס שנוצר סביבם. אם "חטופים" המקורית עסקה בשני חיילים ששבו לישראל לאחר שנים של שבי בלבנון, שמסתירים סוד כבד מנשוא על מה שבאמת אירע לחייל השלישי שנפל בשבי, "HomeLand"  אמנם לקחה מ"חטופים" את הנושא האקטואלי והטעון, אך החליפה את האיטיות והרגישות במתח קצבי ומהיר, מלא בסצנות אלימות של סקס ועינוי שבויים שהולכות רחוק ככל האפשר (כמו שרק רשת כבלים אמריקאית יכולה להרשות לעצמה). כמו כן, לעומת החטופים בסדרה המקורית, החליטו יוצרי "HomeLand"  להתמקד בדמותו של חטוף אחד בלבד - שנפל בשבי אל-קעידה במשך שמונה שנים.אקטואליה טעונה בקצב מהיר. "הטריילר של "homeLand":

ההבדל הגדול בין עלילתן של הסדרות הוא שנקודת הסיום של "חטופים" משמשת למעשה כנקודת המוצא של "HomeLand", ששמה את הקלפים על השולחן כבר בפרק הראשון, ומשאירה לצופים להחליט כיצד הם תופסים את הגיבור (זהירות, ספוילר לסדרה הישראלית). בעוד הפינאלה של "חטופים" הציגה את הסוד במלואו וחשפה כי החייל השלישי, עמיאל, התאסלם ונשאר בלבנון, "HomeLand" מציגה מראש את האפשרות (ומדובר באפשרות בלבד) שהחייל השבוי הפך למרגל של אל קעידה, שמתכנן את פעולת הטרור הבאה בארצות הברית. בהתאם להתנהלות האינטיליגינטית והמחושבת של הפרק הראשון, האפשרות כי הוא "החליף צד" רק מוצגת לצופים מבלי לנקוט עמדה, ולמרות שהפלאשבקים אכן מאשרים שברודי מסתיר סודות, אין הדבר אומר בהכרח שהוא אכן טרוריסט. עומדת בזכות עצמה

את העלילה המותחת נושאים על כתפיהם שחקנים מוכרים ומצויינים. קלייר דיינס ("אלה הם חיי", "טמפל גרנדין"), מצליחה להרשים מיד עם דמותה כסוכנת CIA , החושדת כי הגיבור החדש של אמריקה הפך במהלך השבי לסוכן כפול, ומתכנן את "ה-11 בספטמבר הבא". הקושי להאמין לחשד שכזה מתגבר, מאחר שלא מדובר בסוכנת ייצוגית ומוקפדת, אלא בבחורה מתוסבכת, אימפולסיבית ובעלת הפרעת אישיות דו קוטבית, שלא מהססת להציע את גופה כשוחד כשדוחקים אותה לפינה. לצידה ניצב דמיאן לואיס (אחים לנשק) כחייל השבוי, שמפגין משחק עצמתי שנע בין דיוק ואיפוק ובין איבוד שליטה נוגע ללב. פרט להם, מככבים בסדרה גם מנדי פטינקין ("הנסיכה הקסומה"), מורנה בקארין ("פיירפלי", "V"), וכן יוסף סוויד הישראלי שמפציע לרגע על המסך בתחילת הפרק הראשון.

אין ספק שהסדרה חבה רבות ל"חטופים", ולמרות השינויים המהותיים בעלילה ובאווירה, יוצרי הגרסה האמריקאית לא ויתרו על הניואנסים של הסדרה המקורית. וסצינות בהן בנו של השבוי פוגש לראשונה את אביו ומציג את עצמו בלחיצת יד, או בדמותה של אשתו, שבוחנת את עצמה ללא הרף במראה לקראת המפגש, ומסתירה את הרומן שהיא מנהלת – במקרה הזה עם חברו הטוב של בעלה. עם זאת, הסדרה האמריקאית בהחלט עומדת בזכות עצמה, וסביר להניח (וגם נכון לעשות כן), שההשוואות הראשוניות לסדרה הישראלית יתפוגגו מהר מאוד. כוכבים מרשימים. מנדי פטינקין, קלייר דיינס ודמיאן לואיס (צילום רשמי)למרות שהפרק הראשון מצליח להשאיר חותם, הוא אינו חף מפגמים, ובראשם - הטיפול בדמויות הנשיות, שנראות ברגעים מסויימים מאולצות ומעט מלאכותיות (בקארין מפגינה משחק לא אחיד כאשתו של החייל, ועל דיינס הועמסו כל התסבוכים האפשריים במקום להסתפק בפגם או שניים). עם זאת, נדיר שסדרה מצליחה לגרום לצופים להתחייב אליה לאחר פרק אחד בלבד , והפיילוט של "HomeLand" בהחלט עושה זאת. אם יוצרי הסדרה לא יעשו טעויות מהותיות בהמשך הדרך, מסתמן כי לסדרה יש פוטנציאל גבוהה להפוך לאחת הדרמות המושקעות והסוחפות של הסתיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ