המערכון האחרון של פולי: אמיתי עד כאב

כל משתתפי הסרט הדוקומנטרי לזכרו של ישראל פוליאקוב השתחררו מהחזות הרצינית והמתחנפת המאפיינת את הז'אנר וסיפקו פרופיל אמיתי, מדויק ואפילו מצחיק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חמש שנים חלפו מאז שנפטר ישראל (פולי) פוליאקוב, וערוץ 10 ציין אותן אתמול עם גרסא משלו ל-True Hollywood Stories, במובן הטוב של המילה ועם טוויסט מיוחד, כיוון שגם אם היה צורך להשתמש בקלישאה החבוטה על המשפחות המאושרות והאומלללות, משפחת פוליאקוב נמצאת בקטגוריה לגמרי משלה. מי שחשב שהוא יצפה בשעה מתקתקה של סיפורים סכריניים מתבדה מהר. לזכותם של הבמאי עופר נעים ושל העורכת אפרת בן יעקב, ייאמר שהעריכה הערמומית הופכת את התגמול למספק הרבה יותר. אחרי שהאחים איתמר ואריאל מצליחים לגרד מנבכי זכרונם רק סיפורים על הקבבים שהיה עושה פולי, מפוצצת יעל את הבועה ואת החזית של "הכל בסדר" שמשפחתה מנסה להשיג, ושואלת האם היא היחידה שזוכרת את התקפי החרדה. בתגובה, משחררת שוש פוליאקוב את ה"כוס אמו" הראשון שלה ואלה רק שלוש הדקות הראשונות. ובכך, ניתן האישור הרשמי להשוות ללא הרף בין הדמויות של הכל דבש לבין מקורות ההשראה שלהם.

אווירת השחרור והמחויבות לאמת, ולכל האמת, של הפוליאקובים דבקה גם בכל המשתתפים האחרים ב"המערכון האחרון של פולי" וסיפורה עליו מנקודת המבט שלהם. חנה לסלאו, רגועה מתמיד, דיברה על ההיפוכונדריה שלו. גברי גיבה את הסיפור במקרה לא ייאמן על פולי שסובל מהזעות באמצע הקיץ רק בגלל שהוא מתעקש לחשוב שהוא חולה ולובש סוודר. מתוך הסיפור הזה, החלק הנוגע ביותר ללב הוא ששניים מהכוכבים הגדולים שידעה ממדינת ישראל, צריכים לבקש אחד מהשני טרמפ כדי להגיע לבית החולים. אף לימוזינה לא מחכה להם מחוץ לבית כדי לאסוף אותם לשום מקום. לתשומת לבם של כל תאבי הפרסום והתהילה. "המערכון האחרון של פולי" הוא גם תרגיל נחמד במבט לאחור ובשאלות של מה היה יכול לקרות. ממרחק השנים, פולי נראה פחות גלותי כמו שאלמנתו מתארת אותו, ויותר חתיך. ריקי גל נחשפת גם היא ומספרת על כך שההפלות שעברה היו הגורם שהביא לגירושין שלהם ועל כך שבגדה בו. אי אפשר שלא לחשוב מה היה קורה אם גל כן היתה נכנסת להריון, האם היא היתה אי פעם מוציאה את התקליט הראשון עם מתי כספי? האם היו בכלל נוצרים התנאים שהביאו להולדתה של "הכל דבש" בתא המשפחתי של פולי וגל? וזה בכלל לפני השאלה המקדמית, מה היה קורה אם פולי היה הולך להיות חקלאי, שזו היתה, לפי כולם, משאת נפשו האמיתית. מה היה קורה אילו? ריקי גל חושפת פרטים אינטימיים על הקשר (צילום: עמוס רפאלי)כמה דברים מתוך "המערכון האחרון של פולי" מאוד ברורים, כמו העובדה המצערת שהגשש החיוור כבר לא לעולם לא יתאחד ושגברי ושייקה נראים מאוד מתגעגעים ועצובים. וגם כשיעל פוליאקוב מנסה לסגור את הסיפור, כמו שמלמדים בבתי ספר לקולנוע עם איזשהו סוף טוב הוליוודי מאולץ, מספיק להתבונן בפרצופים שעושה שוש על הספה לידה. את הדימניקה הזאת ואת הטיימינג הקומי המושלם של הצמד הזה, אף קומדיה מוקומנטרית לעולם לא תצליח לשחזר. ואולי כל עוד היא תתקיים, היא ת היה המערכון האחרון של פולי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ