משעל חם: דרעי, פייסבוק, והמלחמה הבאה

<P>כמו בשידור של משחק כדורגל שתוצאתו ידועה מראש, חזר ניסים משעל על המנטרה ששום דבר לא סגור. אבל אפילו ברית ליברמן-ביבי וראיון עם אריה דרעי לא הצליחו לבטל את האדישות והייאוש שאופפים את מערכת הבחירות הזו</P>

אורי ערן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי ערן, עכבר העיר

"אש באולפן" – במילים האלה בחר בן כספית לתאר את הופעתו של אריה דרעי במשדר הפותח של עונת הבחירות של "משעל חם". לומר שאריה דרעי כריזמטי זה מעניין בערך כמו לומר שדן מרידור הוא לא. לא צריך להיות פרשן פוליטי בכדי לדעת שכל ראיון של דרעי, בפרט כשהוא מגיב על מהלך האיחוד של ישראל ביתנו והליכוד, שנועד להוות מענה לאיום של ש"ס, יהיה בוננזה פוליטית ופצצת רייטינג. דווקא משום שהאמירה הזו כל כך טריוויאלית, היה ברור שכספית מבקש לעשות יותר מאשר להגיד את המובן מאליו. הוא רוצה לשכנע אותנו שהבחירות האלה מעניינות אותנו. דרעי עצמו הצטרף למאמץ הזה, מונע מאינטרסים אחרים, כשסירב להתנבא לגבי זהותו של ראש הממשלה הבאה. "מה אני, רוח הקודש?" הצטנע הג'וקר של ש"ס. "יהיו בחירות מעניינות". אבל כמו במשחקי מוקדמות המונדיאל, גם כאן התחושה הייתה שהטלוויזיה משקרת לנו במצח נחושה: התוצאה הרי, ידועה כבר עכשיו.

משדר הפתיחה הורכב משני ראיונות עם דרעי, האחד נעשה לפני הודעת האיחוד של נתניהו, השני אחריה. דרעי היה ג'נטלמן כהרגלו ופתח בברכות לחברים על האיחוד, בטרם פנה להסביר כי ש"ס היא הבית האמיתי לשכבות החלשות, לא ללבנים, לא למעמד הביניים. הטון החריף בהדרגה עד לביקורת מפורשת על חוסר החמלה של הליכוד שזרק את כחלון. גם כשהגיעה השאלה על אלי ישי לא התבלבל, ואפילו עשה מחווה של רצון טוב לשותף החדש שלו, כשדיבר על איום העובדים הזרים. העניין החברתי נסחט עד תום, וברגע השיא החזיק דרעי בדש חולצתו וסיפר כי יפה מכבסת עבורו את החולצה הזו, כשהוא שולח עוד עקיצה לכיוון אהוד ברק – "אני לא קופץ ממגדל למגדל". את המונולוג על החיים במעברה קטע משעל בברוטאליות, מתעקש לדבר על זוטות כמו תקציב והפלסטינים.

"היד תרעד לפני שנקצץ", הבטיח דרעי עוד הבטחה שקל לעמוד בה. ניסים לא עשה חיים קלים: מה ש"ס עשתה חוץ מלגרש עובדים זרים ולדאוג לאנשיה? האם ש"ס תמשיך להיות ימנית קיצונית? האם נתניהו נכשל? אבל דרעי חמק מכל הכדורים והגיע לקו הסיום ללא שריטה, כדי לקצור את השבחים מכספית. בראבו.

בפאנל הכל-גברי שאחרי הראיון ניסו הפרשנים כספית, ספי עובדיה ויועז הנדל לנתח את הדיל שסגר ביבי אחר הצהריים: מי הרוויח? מי הרוויח יותר? מה עם איחוד בשמאל? מה עם אולמרט? כספית היה נחרץ, עובדיה קצת פחות. ורק יועז הנדל העז לומר את האמת: גם אם זהבה גלאון תהיה ראש ממשלה שום דבר לא ישתנה פה. בנימה אופטימית זו העביר משעל את הפוקוס לפינה שכל תוכנית חייבת: דברים שיש בפייסבוק, בהגשת אישה. פניהם של ביבי ושטייניץ מודבקים על "הבטלנים" באירוויזיון 87'. אוזה ושבי מ"פרפר נחמד" שרים "עני תמיד נשאר עני" עם קאסט מתחלף של שרי ממשלה. אש באולפן, אש גם בפייסבוק. אולי הפעם נעלה למונדיאל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ