עונה שנייה להומלנד: להתחיל מחדש

פרק הבכורה של העונה החדשה מוכיח שהכותבים בהחלט מסוגלים לשחזר את ההתנהלות האינטליגנטית והמחושבת של העונה הראשונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לא מעט סדרות אמריקאיות מצליחות כבשו את המסך עם עונה ראשונה סוחפת שזכתה לחיבוק חם מהמבקרים ולהתמכרות של מליארדי צופים ברחבי הגלובוס. לעומת זאת, מעט מאוד סדרות הצליחו לשחזר את אותה הצלחה ראשונית ולהוכיח את עצמן גם בעונה שהגיעה לאחר מכן. הומלנד, ששבה אמש למסך האמריקאי עם פרק הבכורה של העונה החדשה (שיגיע אלינו ל-yes Oh בשבת הקרובה), הוכיחה שהיא בהחלט מסוגלת לשחזר את ההתנהלות האינטלגינטית והמחושבת של העונה הקודמת ולסחוף את הצופים בדיוק כפי שעשתה בפעם הראשונה. 

» הומלנד - כל הכתבות והביקורות» הזוכה הגדולה של טקס פרסי האמיפרק הבכורה מספק לזוכי האמי הטריים קלייר דיינס (קארי) ודמיאן לואיס (ברודי), להזכיר לכולם מדוע זכו בפסלון הנחשק בזכות תצוגת משחק מרשימה ומדוייקת. החלטתם של יוצרי הסדרה לפתוח את הפרק שישה חודשים לאחר אירועי העונה הקודמת, מאפשרת לדיינס לחשוף פנים חדשות בדמותה של קארי, שמנסה להשתקם ולבנות את חייה מחוץ למסדרונות ה-CIA. בפעם האחרונה שראינו אותה, קארי התפתלה מכאב כאשר טיפלה בהפרעת האישיות הדו-קוטבית באמצעות טיפול בשוק חשמלי. הפעם פניה כמעט חסרות הבעה כאשר היא קוטפת ירקות בגינה, אך הרגעים בהם היא שבה לעבוד כסוכנת שטח סוחטים ממנה חיוך רחב. הבעת הניצחון, שמסבירה את שם הפרק ("החיוך"), מוכיחה לצופים ולקארי שאחותה צדקה כשטענה שהיא יוצאת למשימה כי חלק ממנה רוצה לשוב ל-CIA.

כך זה מתחיל. עשרים הדקות הראשונות של הפרק: 

גם לואיס ממשיך להעניק נפח לדמותו של ברודי, שהפך לחבר קונגרס ומחזק את מעמדו בבית הלבן. התסריטאים משכילים לייצר אמפתיה לברודי, ורומזים שלאחר סיפור חגורת הנפץ נאמנותו לאבו נזיר אינה בהכרח טוטאלית כפי שנראה בתחילה. בחצי השנה שחלפה מאז שהחליט שלא להפעיל את הפצצה, נדמה שברודי עשה כמיטב יכולתו כדי להימנע מלבחור צד, אך בפרק הבכורה הוא מגלה שכבר אין לו ברירה. "הוא  פיתח נטיות סוציופתיות" הסביר לואיס בראיון ל-AP "וכך בעצם הוא יכול להפריד בין החלקים השונים של חייו. הוא יכול להיות אדם אחד בסיטואציה מסויימת, ואדם אחר לחלוטין בנסיבות אחרות". ברודי אמנם משדר לצופים שהוא אמביוולנטי ביחס לשאלת הנאמנות לשוביו או לארצו, אבל באחת הסצינות הטובות של הפרק, הוא מתפרץ כשאשתו משליכה את הקוראן על הרצפה, ומוכיח שהחיוכים שהוא מפזר בבית הלבן יכולים לשקר, אך האינסטינקטים שלו חושפים את מה שהוא מסתיר מתחת לפני השטח.

במידה רבה, הפוטנציאל של העונה החדשה טמונה בעובדה שיוצרי "הומלנד" בחרו במהלך תסריטאי אפקטיבי, ומבלי לומר זאת בפה מלא, השיבו את קו העלילה לנקודת ההתחלה. למעשה, מחיקת זכרונה של קארי איפשרה לתסריטאים לשוב במידה רבה לנקודת הפתיחה של העונה הראשונה, ולאפשר לה לבנות את חשדותיה כלפי ברודי בעוד הוא זוכה לאהדה בלתי מסוייגת מהממשל והציבור האמריקאי. אמנם בשלב זה סיפורם של קארי וברודי נעים בצירים נפרדים, אולם מרבית הסיכויים שקארי תשחזר בשלב מסויים את הקשר שעשתה בין ברודי ובין בנו של אבו-נזיר לפני הטיפול בשוק חשמלי, שהעלים חלק מזכרונותיה. היכולת לאתחל את הסדרה בעונה החדשה מעלה הדים לעברם של מפיקי הסדרה ב-"24" שהצליחה להמציא את עצמה מחדש בכל עונה, ובכל זאת לשמור על הדמויות הראשיות במרכז העלילה.

רק חלק מהזכרונות נמחקו. קלייר דיינס בהומלנד (צילום: יח"צ)

שחקנית מפתח שממשיכה לתפוס מקום משמעותי בעלילה היא בתו של ברודי, דנה (מורגן סיילור), שממשיכה לראות את הסדקים בחזות הכריזמטית שמציג אביה. בשלב זה לא ברור עד כמה היא מודעת לכך שהשיחה עמו הייתה אחראית להחלטתו שלא לפוצץ את חגורת הנפץ, אך היא עושה ככל יכולתה כדי להוכיח לו שהיא מבינה אותו יותר מכל אחד אחר, ובעיקר מאמה, ונדמה שהיא עומדת לקחת חלק נרחב בהתפתחויות שיגיעו בהמשך העונה.

הפרק הראשון מספק גם נוכחות ישראלית מרשימה. העובדה ש"הומלנד", המבוססת על חטופים הישראלית, צולמה בחלקה בישראל, בולטת כבר בתחילת הפרק עם בסיקור חדשותי סביב פעולות צה"ל כנגד איראן וסצנה המתרחשת כביכול בביירות (אך צולמה בישראל), בה נראים מפגינים השורפים את דגל ישראל כמחאה על תגובת צה"ל לאיום הגרעיני. בהמשך, חבריה של דנה לבית ספרה החדש מנהלים דיון על הלגיטימיות של תקיפה ישראלית את איראן. גאווה ישראלית נרשמת כבר בתחילת הפרק עם הופעתם של השחקנים הישראלים יאיר לוטן, יעל שרוני וקלרה חורי, המשתפים פעולה עם סול ברנסון (מנדי פטינקין) - הבוס של קארי וראש אגף המזרח תיכון ב-CIA.

יענו על השאלות? פרומו העונה השנייה:

פרק הבכורה שב לשחק עם ציפיות הצופים, ומרמז לכך שצפויים פיתולי עלילה מפתיעים שישמרו על הסטנדרטים של העונה הראשונה. קווי העלילה שנפתחו בפרק מבטיחים עונה מסעירה ומושחזרת, שתתקדם לכיוונים חדשים, ותענה וודאי על השאלות שנשארו פתוחות, ובהן - מי לקח את הוידאו שהטמין ברודי בין האבנים, מי החפרפרת שמדליפה מידע מתוך הממשלה האמריקאית, וכאמור, האם קארי תזכור שיצרה את הקשר בין ברודי ובין בנו של אבו-נזיר. עד אז, אין ספק שפרק פתיחת העונה הוכיח ש"הומלנד" חזרה בכל הכח, וכי היא צפוייה לספק את אותו הקצב וסף המתח הגבוה שאפיינו את העונה הראשונה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ