זוג או ילד: האג'נדה נעלמת מתחת לפרובוקציה

כמו מצלמה זעירה המשוטטת בגוף, סרטם של אורלי וילנאי וגיא מרוז עוקב אחרי מסע הייסורים של טיפולי ההפריה ולא מוותר לצופים על אף סיטואציה, אינטימית ככל שתהיה. כסיפור אישי זה עובד, כתחקיר עיתונאי זה לא מספיק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האם "זוג או ילד", סרטם החושפני והמדובר של גיא מרוז ואורלי וילנאי הוא סיפור אישי על החוויה הטראומטית שעברו בעולם של טיפולי ההפריה, או תחקיר עיתונאי שמשתמש בזווית האישית כדי לקדם את האג'נדה שלו? צפייה בסרט החושפני והמדובר הזה, מעוררת את התחושה שיוצריו לא הצליחו להכריע בשאלה הזו. כך או כך, העיסוק המוגזם בחוויה הטראומטית שלהם לא הותיר הרבה מקום למסר החשוב שביקשו להעביר, אודות ההטיה המגדרית של תעשיית טיפול הפוריות.

המצלמה עוקבת אחרי בני הזוג ברגעים האינטימיים ביותר, כמו בבדיקה פולשנית: כשהרופא מבשר להם על הבעיה באיכות הזרע של גיא ושולח דווקא את אורלי לטיפולי הפריה, צילומי המחטים החודרות לבטן החשופה, הפגישות אצל הפסיכולוגית, שיחות הטלפון הגורליות המבשרות על תוצאות הבדיקות. יש אפילו תיעוד של ההפלה ושיחת הטלפון בה מרוז מזמין אמבולנס לאחר שוילנאי לקתה בלבה. הבעיה בתיעוד החושפני הזה איננה (רק) שהוא צהוב או זול, אלא שההתמקדות המוגזמת בו חותרת תחת האג'נדה החשובה של הסרט.

ונדמה ש"זוג או ילד" הוא אכן סרט עם אג'נדה, ולא רק ניסיון לעבד טראומה. הקריינות המרוחקת שמביאה נתונים על טיפולי פוריות בישראל, הראיונות עם מטופלי הפריות, ובעיקר המסר לגבי הצורך בבדיקה מקיפה יותר של פוריות הגבר לפני שממהרים להאביס את האישה בהורמונים – כל אלה מבהירים שוילנאי ומרוז לא רצו סתם שנכנס להם לתחתונים. הם רצו גם, ואולי בעיקר, לספר לנו על המחיר הכבר שנשים בישראל משלמות כתוצאה מההטיה המגדרית של תעשיית הפוריות.

עיוורים לסיפור הרחב. הפרומו לסרטם של אורלי וגיא:ההטיה הזו באה לידי ביטוי כשמרוז תוהה בפני הרופא מדוע בת זוגו צריכה לקבל טיפולים אם הבעיה בו, ולא מיודע לגבי האפשרות של טיפולים בגבר. על האפשרות הזו הוא מגלה במקרה על ידי חבר, אחרי שני סיבובים מפרכים של טיפולי הפריה בוילנאי ושני אירועי לב, שייתכן וחיסלו את האפשרות להביא עוד ילד. כשהוא מגיע לכנס בנושא פוריות ומתפרץ לדיון בשאלה לגבי הזנחת הנושא של טיפולי פוריות לגברים, הוא מקבל את התשובה המייאשת כי אכן, הנושא מוזנח.

ישראל היא מעצמת ילודה: בעוד מערכת הבריאות נמצאת על סף קריסה בשל ההפרטה המואצת שהיא עוברת, תעשיית טיפולי הפוריות, שמונעת על ידי אינטרסים פוליטיים, נהנית מתקציבי עתק. הרמזים לכך נמצאים לכל אורך הסרט: האחות שמגיעה לביקורי בית במחיר מסובסד, הרופאים שמוכנים להצטלם ולהיחשף בסרט והסטטיסטיקות על שכיחותם של טיפולי הפוריות. למרות ש"זוג או ילד" מספר סיפור חשוב, על מה שעלול לקרות כשהמרוץ המוטרף לעובר יוצא מכלל שליטה ופוגש בשמרנות של עולם הרפואה, ספק אם משהו מזה מצליח לחלחל, כשהטרגדיה האישית גונבת את בפוקוס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ