הכאפייה של צבי יחזקאלי לא עוזרת לו להתקרב לאויב

במסווה של המזרחן שמבין ללבו של הערבי יוצא צבי יחזקאלי למסע בעקבות "השתלטות המוסלמים באירופה". הזיפים והכאפייה יוצרים אשליה של תחקיר פתוח ומאוזן, אבל יחזקאלי בכלל מדקלם את המסרים של מערכת הביטחון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

באחד השוטים הראשונים של הפרק הפותח את "אללה אסלאם", הסדרה התיעודית החדשה של דוד דרעי שבוחנת את "השתלטות האסלאם באירופה", מתבונן צבי יחזקאלי במראה כשלראשו כובע גרב. הוא מסביר למצלמה שלא צריך לצעוק את הערביות, מספיק איזו כאפיה שמציצה מתחת למעיל. "אתה מתגלח?" הוא נשאל, ובתגובה ממשש את עור פניו ומכריע: בוא נשאיר. אחר כך, בשדה התעופה, רגע לפני שהוא עולה על המטוס שייקח אותו לגטאות המוסלמיים של מערב אירופה, מסביר מזרחן הבית של ערוץ 10 שלא צריך לפחד מהמוסלמים והוא בא כדי לשמוע מה הסיפור שלהם. אבל התדמית הפתוחה והקשובה הזו, שהפכה את יחזקאלי בעיני רבים לחלופה ראויה לאהוד יערי המיליטנטי, מתבררת במהרה כאחיזת עיניים. "אללה אסלאם", אם לשפוט לפי פרק הפתיחה שלה, לא מעוניינת לשמוע את הסיפור של המוסלמים באירופה – היא מעוניינת לספר את הסיפור שאנחנו מספרים לעצמינו שוב ושוב על המוסלמים.

הקו שהתוכנית בחרה בו ניכר כבר מהבחירה בשם: לא "התחזקות", לא "התעצמות" - "השתלטות האסלאם על אירופה". האם מישהו בעולם היה מעז לעשות סרט על השתלטות "היהדות" על אמריקה? האם סרט כזה היה חומק תחת גלי הרדאר של התקשורת הישראלית, שלא מפספסת אף הזדמנות להוכיח עד כמה האנטישמיות חיה ומסוכנת? והאם המהגרים האלימים של פריז ומרסיי שונים ומסוכנים יותר מיושבי הגטאות של מקסיקו-סיטי, ריו ופילדלפיה? או מהבדואים או הערבים שחיים ב"אקס-טריטוריות" של ישראל? מבחינתו של יחזקאלי, התשובה לשאלה האחרונה לפחות, היא כן.

הוא מסתובב בשטח, מדבר בערבית המצוחצחת שלו עם מהגרים מוסלמים צעירים בצרפת ובשבדיה, גובה עדויות של מומחי ביטחון ושיטור, מראיין סוציולוגים ואנשי רוח אירופאים, ונפגש עם אזרחים אירופאים שמדברים באופן גלוי על יחסם לאוכלוסיית המהגרים. אבל למרות הניסיון להשאיר רושם של טיפול פתוח ומאוזן בשאלה הניטרלית, "כיצד משנה האוכלוסייה המוסלמית את פניה של אירופה", עולה ריח חזק של אסלאמופוביה. הגזענות ושנאת הזרים פושה בכל: מוזיקה מאיימת נשמעת כשמוקרנים קטעי ארכיון של תפילות מוסלמים או הפגנות אלימות, המנטרות של בדלנות, פשיעה, אלימות והקצנה דתית נשמעות שוב ושוב, ואפילו "אנשי הרוח" שנבחרו מדקלמים טקסטים שכאילו נכתבו בידי מזרחני החצר של מערכת הביטחון. מנסה לייצר רושם של טיפול פתוח ומאוזן. צבי יחזקאלי מראיין מהגרים (צילום מסך)הרגע היחיד שבו יחזקאלי מצדיק את הסברה כי הוא לא רק גרסה צעירה ואטרקטיבית של אהוד יערי, מתרחש כשהוא מפנה שאלה זהה לכמה מרואיינים שונים לגבי "אינתיפאדת המהגרים" של פריז 2005 והמהומות שבאו בעקבותיה: האם מדובר במרד חברתי או אתני-דתי? לרגע נדמה שהוא מוכן לזנוח את הסיפור השחוק של "התנגשות הציוויליזציות", לפיו האסלאם הוא תרבות חשוכה ואלימה שמאיימת לחסל את המערב מבפנים כווירוס תוקפני, ולשקול את האפשרות שיש כאן עוד מיעוט מעמדי שמתקומם כנגד הדיכוי והניצול המתמשך שלו. מומחה ביטחון שוודי אחד אפילו מציע שלא נכון לחשוב על הסוגיה במונחים אתניים או דתיים.

אבל האפשרות הזו לא נותרת פתוחה לזמן רב: אנשי הדת הקיצוניים מטילים מורא על הקהילות שלהם ולא מותירים סיכוי לדיאלוג, הפריזאים המהוגנים בבית הקפה חוששים שגורל האומה שלהם יהיה כשל רומא והיא תיפול בידי הברברים, ואפילו המהגר הצעיר והחביב בשוודיה מספר על חלומו להיות לוחם ג'יהאד. האם יחזקאלי באמת שקל את האפשרות שזה לא כל הסיפור? האם הוא באמת רצה לצייר תמונה מורכבת ורבת גוונים, אבל נתקל במציאות של שחור לבן? אולי. אבל סביר יותר שהמרואיינים שלו נבחרו בקפידה כדי ליצור את התסריט הידוע מראש והמדכא הזה. בכל זאת, דרוש כנראה יותר מזיפי זקן וכאפייה כדי להקשיב לאויב.     

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ