שובר שורות: סופו הבלתי נמנע של וולטר וייט

פרק הפתיחה של העונה החמישית של שובר שורות מספק אינספור קצוות לא סגורים שעשויים להביא למפלתו של וולט, ולמרות זאת עושה רושם שהאגו טריפ שהוא נמצא בו לא הולך להסתיים בקרוב

חן חדד, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בפרק הבכורה בעונה הראשונה של שובר שורות וולטר ווייט מציג בפני התלמידים המנומנמים את המעלות של לימודי הכימיה. "טכנית, כימיה היא מדע העוסק בחומר, אבל אני מעדיף לראות אותו כמדע של שינוי", הוא אומר ומשווה בין הטרנספורמציה התמידית של היסודות הכימיים ובין תהליך השינוי, הגדילה והריקבון שבחיים עצמם. כבר אז, עוד הרבה לפני שבחי המבקרים ושלל הפסלונים, "שובר שורות" רמזה לצופים על המסע הפסיכולוגי שיעבור וולטר במשך חמש העונות של הסדרה, ויהפוך ממורה מהוסס לכימיה שמתמודד עם מחלת הסרטן, לפושע יהיר, מתעלל ומניפולטיבי. » שובר שורות - כל הביקורות והכתבות» כוכב שובר שורות לא מבין למה אוהבים אותו

היום, אחרי פרק הבכורה של העונה החמישית, ניכר שכוחה של הסדרה לא מסתכם רק במהפך הפסיכולוגי שאיפשר לוולט להפוך להייזנברג ולמחוק כמעט כל זכר לאישיותו הקודמת, אלא גם במסע שהסדרה העבירה את הצופים. במהלך נדיר בזירה הטלוויזיונית, יוצר "שובר שורות", וינס גיליגן, לא עושה מאמץ לשמור על האמפתיה שהצופים פיתחו כלפי וולט בעונות הקודמות, ורוקם באיטיות מחושבת את הפיכתו מאנטי-גיבור שהצופים ירצו בניצחונו, לנבל בלתי נסבל ושיכור מכוח שרבים ירצו לחזות במפלתו.

הפרק נפתח בפלאשפוורד ומציג את וולט עם ראש מלא שיער, סנטר מזוקן ומשקפים היפסטריות, חוגג את יום הולדתו ה-52 בדיינר, כשנה לאחר האירועים שנראה בהמשך הפרק. מדובר במעין סגירת מעגל, שמחזירה אותנו לפרק הראשון של הסדרה, בו חגג וולט את יום הולדתו ה-50 בארוחת בוקר עם בני משפחתו אשר כתבו את גילו באמצעות בייקון צמחוני. הפעם וולט לבדו, והוא מאיית בעצמו את גילו בעוד שהמלצרית מפטפטת איתו על כך ש"Free" זה תמיד טוב, במשחק מילים על חינם וחופש. למרות השינוי במראה החיצוני ותעודת הזהות הבדויה, לרגע קצר נדמה שוולט המקורי עדיין שם כאשר הוא אומר לה בהיסח הדעת שבבוסטון "יש יופי של מוזיאון מדע".שלל רמזים להמשך העונה. סצנת הפתיחה של העונה החמישית (צילום: רשת AMC)

סצנת הפתיחה כוללת בתוכה שורה של רמזים וסימני שאלה על המשך העונה, ובהם העובדה שוולט כבר לא עונד טבעת נישואים, השיעול והכדורים שהוא לוקח שמרמזים על חזרתו של הסרטן, ומאה הדולר שהוא משאיר למלצרית המותירים את הרושם שכסף כבר לא נמצא בראש סדר העדיפויות שלו. יותר מכל הסצנה מעלה השוואה מתבקשת ל"סופרנוס", החל משם הפרק: "Live Free or Die", שהינו המוטו של ניו המפשייר וגם שם הפרק בו ויטו יוצא להסתתר שם, ועד קווי דמיון בולטים לסצינת הסיום של "הסופרנוס" (שבעצמה זכתה להשוואת לסצנה ב"סנדק" שבה מייקל קורליאונה לוקח רובה שהוטמן בחדר השירותים ויוצא לירות באויביו). בדומה לטוני, גם וולט מסתובב ללא הרף אל עבר דלת הדיינר, ומי שמופיע בה וצועד לעבר השירותים הוא אותו אדם שמכר לו אקדח כאשר תכנן לירות בגאס. עושה רושם שוולט התקדם הרבה מאז הימים בהם התאמן בשליפת אקדח, ולאחר שהוא רוכש הפעם מכונת ירייה אפשר רק לשער איזה איום ניצב בפניו הפעם. קווי דמיון בולטים לסצנת הסיום של הסופרנוס: עם סיומה של ההצצה הקצרה לעתיד, הסדרה מחזירה אותנו לרגעים שאחרי נצחונו של וולט במשחק המוחות בינו ובין גאס, ומספקת פרק עמוס בסצינות מרהיבות ומחושבות. מייק, שמחלים בקליניקה של הקרטל במקסיקו, מוודא שהתרנגולות הקטנות יזכו לאכול לצד התרנגולות הגדולות יותר, ובתזמון הולם מקבל את שיחת הטלפון המדווחת על מותו של "איש התרנגולות". ניסיונו להסתער על וולט באקדח שלוף נבלם על ידי ג'סי שמגן עליו בגופו, ומייק לא יכול שלא להסתיר את אכזבתו. לאחר שהכניס את ג'סי תחת כנפו בעונה הקודמת, מייק מכנה אותו באבהיות "ילד" והאכזבה משובו לזרועותיו של וולט ניכרת כאשר הוא מטיח בפניו "מה עשית ג'סי? אתה בכלל מבין מה עשית?... הו, ג'סי". (ג'סי אגב, ממשיך לכנות את וולט "מיסטר ווייט", פרט לסצנה בעונה השנייה כאשר התעמת עמו והכריז "אתה צריך אותי יותר ממה שאני צריך אותך, וולט". סביר להניח שבפעם הבאה שנשמע אותו קורא בשם "וולט", הוא יעשה זאת בעימות הבלתי נמנע ביניהם).

עושה רושם כי משחקי הכוח בין וולט ומייק יספקו את הרגעים את הדרמטיים של העונה, וישיבו לה את הטון הקומי שכמעט ונעלם מהעונה הקודמת ("מפתחות, חלאה. זה הסמל האוניברסלי למפתחות"). למרות שהוא מתעב את וולט, מייק מאחד כוחות עמו ועם ג'סי לטובת מציאת העדויות המצולמות שמפלילות אותם לפני שהאנק יצפה בהן. ג'סי שב להוכיח את עצמו עם פתרון אינטליגנטי באמצעות המגה-מגנט (ובהמשך מספק את משפט הקאלט של העונה: "Yeah bitch! Magnets!”). כמיטב המסורת של "שובר שורות" תוכנית הפעולה מנטרלת מכשול אחד אבל מייצרת במהירות מכשול אחר, ומסגרת תמונתו הסדוקה של גאס חושפת פרטי חשבון בנק שיהיה כנראה בעל השפעה בהמשך העלילה. הילד שצעק מגנט. ג'סי מספק פתרון אינטלגנטי (צילום: רשת AMC) התעקשותו של וולט להגביר עוד ועוד את כוחו של המגנט למרות הסיכון שייתפסו, יוצרת לו אופי של נבל קריקטוריסטי ומעידה על היהירות המופרזת שהשתלטה עליו מאז שיחת הטלפון בה הכריז בפני סקיילר: "ניצחתי". לאורך הפרק וולט נישא על גלי האגו-טריפ ומתנהל כבלתי מנוצח. לאחר שמייק שואל אותו איך הם ידעו שהמגנט עבד, הוא עונה "כי אני אומר שהוא עבד" ובשיחה עם סול הוא מתנהג כבריון ומכריז "אני ואתה גמרנו כשאני אומר שגמרנו" (בסצינה שכל מטרתה היא לשוב ולהסביר למי שפקפק ביוצרי הסדרה, ששומר הראש של סול הוא מי שגנב את הסיגריה המורעלת מג'סי). נדמה שהאיפוק המאיים והמבט החודר שאפיינו את גאס מצאו את דרכם לשפת הגוף של וולט, שמוכיח באמצעותם כי לא יחשוב פעמיים לפני שיהרוס את מי שעומד מולו אם יצטרך לעשות כן.

הביטחון האגרסיבי של וולט ניכר באופן הבולט ביותר ביחסו אל סקיילר, שמודה כי היא מפחדת ממנו. החרדה מוולט מניעה אותה גם בשיחה עם טד, שנותר בחיים ומבטיח כי ישמור על שתיקה. יכולתה של סקיילר להתגבר על סערת הרגשות ולענות בלקוניות סמכותית "טוב", רק מעידה על עוצמת חששותיה מוולט ומכך שהיא מודעת לכך שלא תוכל להגן על חייו של טד מפניו אם בעלה יראה בו סיכון. חוסר הרגישות של וולט למצוקתה של סקיילר ממשיך כשהוא מתעלם מהמבט המבועת שבעיניה וכמעט וכופה עליה חיבוק בעוד הוא מכריז בקור "אני סולח לך". למרות הרומן עם טד, העברת כספם אליו, והשנאה שהצופים ברחבי העולם חשים לסקיילר (אנטיגוניזם לא מוצדק שמצטרף ליחס קר של הצופים לנשים של אנטי-גיבורים טלוויזיוניים כמו ריטה ב"דקסטר", כרמלה ב"סופרנוס" והרשימה עוד ארוכה), קשה שלא לרחם על דמותה הכמעט משותקת מחרדה אל מול וולט.סקיילר מודה שהיא מפחדת מוולט:

אין ספק שאפשר למצוא בפרק הבכורה פגמים קלים באמינות תוכנית השמדת העדויות המצולמות או בזחיחות חסרת המודעות העצמית שבה מתנהל וולט, אך כל אלה מתגמדים לעומת עוצמתו של הפרק, שמצליח גם הפעם ללפות את גרונם של הצופים בכל דקה ודקה ויוצר תחושה אינטנסיבית ומלחיצה בצורה בלתי רגילה. יותר מכך, נראה כי ההחלטה שהעונה החמישית תהיה גם העונה האחרונה שלה (ותחולק לשני חלקים בני 8 פרקים, כאשר החלק השני ישודר רק בקיץ של השנה הבאה), גורמת ליוצרי הסדרה להגביר הילוך גם לקראת ההתנגשות הבלתי נמנעת בין גיבורי הסדרה וגם בכל הנוגע לקצב האירועים.

בשלב זה, בכל פינה ישנם קצוות לא סגורים שעשויים להביא למפלתו של וולט, החל מסקיילר שנמצאת על סף התמוטטות עצבים ואולי תהיה זו שתוביל את האנק בעקבותיו של בעלה, דרך האנק שהולך ומתקרב לאמת בעצמו, ועד למייק שמתנגח עם וולט בכל הזדמנות וג'סי שמוכרח לגלות בשלב כלשהו על המניפולציות המחושבות שנעשו עליו. וולט מצידו, כבר לא רואה בהם יותר מבובות על חוטים. הוא יושב לבדו בחדר, לא זקוק עוד להוכיח שום דבר לאף אחד, ומרים כוס וויסקי לחיי השתקפותו במראה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ