"360" מציגה: עוד ניצול מסחרי של דודו טופז

חשיפת הקטעים מסרטו הגנוז של אילן שושן על טופז סיפקה יצר מציצני וחשפה אותו שוב כסמרטוט אומלל ורודף תשומת לב, אבל בפועל לא לימדה אותנו שום דבר חדש שלא ידענו

ניב שטנדל, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניב שטנדל, עכבר העיר אונליין

המושג "תחקיר" מופיע באופן בולט בסלוגן "360", תוכנית התחקירים של "רשת". אבל שום תחקיר לא היה בתוכנית האחרונה. מתוך שלושה אייטמים, שניים היו יחצ"נים-מציצנים, ואחד דוקו-אקטיביסטי. תחקיר עיתונאי, עם גילויים וחשיפות, כזה שיצדיק את נוכחותו של קאדר עיתונאים מכובד כב"360", לא היה.

במרכז התוכנית עמד שידור חלק מסרטו של אילן שושן על ימיו האחרונים של דודו טופז. מי שציפה לגלות דברים חדשים על טופז, על פרשת ההכאות שהסתבך בה, או על התאבדותו של טופז בבית המעצר, יצא בידיים ריקות. במקום זה קיבלנו פרופיל - לא חסר עניין, אך גם לא מפתיע - של טופז המתוסכל והמסוכסך, שצופה במלכודת הנסגרת עליו. דיוקנו של הבדרן כאיש בודד.

הכתבה על טופז היתה, כאמור, מעניינת, ולא משום שמעניין לצפות באדם מת, או בסלבריטאי מת, אלא משום שמעניין לצפות בשקרן מדבר אל המצלמה בלי להניד עפעף. בעצם, נדו שם עפעפיים. שלא כמו המופע הצעקני של ידוען שקרן אחר, משה קצב, טופז בהחלט נראה כאדם שמתקשה לעמוד בקצב השקרים שלו. מפוחד, חושש, חסר ביטחון. אחד האנשים הכי מפורסמים במדינה, אדם שעמד לפני אלפים ולא חשש משום מעשה ופרובוקציה, כוכב עם ביטחון עצמי שיכול לאכלס לבדו את בית האח הגדול, נראה מעורער. מחפש חיזוקים בעיני סובביו, בודק מולם את גרסאותיו שוב ושוב, מריץ אליבי, מנסה לאתר את החורים ולבדוק למה "השמועות" נגדו נדבקות כל כך חזק, חרף כל מאמציו.

למי שעדיין לא עמד על מניעיו של טופז, הסרט מציג אותם באופן ברור. באחד הרגעים בסרט, אילן שושן שם עליהם את האצבע במדויק. זה קורה בשעה שטופז מעלעל בעיתון, בו מוצגת ידיעה על חשדות המשטרה נגדו. טופז, במקום להיות מוטרד מההאשמות, מוטרד מהתמונה. הוא גם מביע שמחה על הצגתו כ"בדרן", ותוהה אם יהיה מי שיתנצל בפניו כשההאשמות יופרכו. הוא לא מסתפק בהתנצלות - הוא רוצה פיצוי. לא פיצוי כספי - הוא רוצה לייט נייט. עניין ההתנצלות חוזר פעמיים בסרט. טופז רצה להיבנות מהתנצלות לא מוצדקת. כך הוא חשב לחזור לפסגה.

אין לו בושה, לאיש המת הניבט מהמסך, ששולח בריונים להרביץ ומעז לחשוב על התנצלות בפניו על מעשים שהוא אכן עשה. אין לו בושה לשקר לכולם - מעוברי אורח שמרעיפים עליו אהבה ברחוב, ועד לשושן ש-15 שנים משותפות מזכות אותו בקרבה פיזית מצולמת, אך לא בכנות חברית. הסרט של שושן, והתוכנית בה שודר, נמנעים מהצד המכוער של פרשת טופז - האלימות הקשה - ובכל זאת מציגים אותו.

אולם בסרט מובלע גם כתב הגנה על האיש. כתב הגנה מהז'אנר המשפטי של "נסיבות מקלות", שמצייר נאשם אומלל שהנסיבות דחפו אותו למעשיו הנוראים, והוא ראוי לא לבוז אלא לרחמים. הסרט מוותר על אזכור עוצמתו של הראשון בבידור, ונמנע מלהציג את הדחיות החוזרות ונשנות מצד אנשי הטלוויזיה שהיו מנת חלקו, אבל הוא מציג לנו כוכב נופל שהאומללות העבירה אותו על דעתו. מהסרט עולה דמותו של סמרטוט. אלה לא רק הדברים המפורשים שאומר טופז בדבר ההשפלות שספג. די בכך שרואים אותו, בצל הפרשה החמורה, מצהיר כי הוא "שמח שיש תשומת לב". לא משנה אם שמו מופיע במדור הפלילים, העיקר שמאייתים אותו נכון. די בכך שהוא אומר כי הוא מוכן לעבוד בחינם, אם רק יתנו לו את הלייט נייט המיוחל. אדם שמוכן לעבוד בחינם, הוא אדם שנמצא בשפל המדרגה.

כאמור, הרבה חדש לא היה ב"360" על דודו טופז. ציטוטים "נבואיים" כמו "יכול להיות שכשזה ישודר אני אהיה מת" או "אם יש להם הוכחות, אני עכשיו תולה את עצמי" טובים לפרומואים; חשיפתו של טופז כאדם מתוסכל מספקת יצר מציצני, אבל לא מלמדת עליו דבר שלא ידענו. נותרו עוד חלקים אפלים בפרשת טופז: תקופת הדמדומים שבה נעלם מהמפה התקשורתית, בין תקופת השיא שלו כמלך הרייטינג לחזרתו אליה כחשוד במעשים אלימים; ההתאבדות בתא המעצר; הצד של המותקפים. "360" הסתפקה בצד המוכר, בחומרים עם ערך עיתונאי נמוך וערך מסחרי גבוה. זה טוב עבור ערוץ E. עבור תוכנית תחקירים, זה בלתי מספיק.

"360", ערוץ 2, 21:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ