360: הרבה מאוד טאלנטים, מעט מאוד עומק

תוכנית התחקירים החדשה של "רשת" מנסה לתקוף את האייטמים שלה מכל הזוויות האפשריות, אבל יוצרת אצל הצופה תחושה מבולגנת, מסוחררת ולא מספיק ממצה

זיו יצחקי, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זיו יצחקי, עכבר העיר אונליין

מאיר אריאל ז”ל טען בצניעותו המופלגת שהוא לא יכול להקיף אישה 365 מעלות ושתמיד נשאר לה סדק דרכו היא יכולה להתגלות, אבל בתכנית התחקירים החדשה של רשת קצת יותר רציניים מהזמר המנוח. הם אומנם עשו לעצמם הנחה של 5 מעלות ופיצו עליה בגיוס שבעה כתבים רציניים כדי לתקוף סיפורים על כל צדדיהם.

נאמן לשמה של התכנית, האולפן של “360” מורכב משולחן עגול סביבו ישובים הטאלנטים המכובדים.  האפקט הראשון של שיטת התחקיר החדשה שלהם הוא הצורך הדחוף לגשת לרופא לקבל מרשם לכדור נגד בחילה. ולא, זה לא בגלל שמישהו מהעיתונאים המסורים עושה שם משהו שמעלה קבס. פשוט התנועה הסיבובית של המצלמה באולפן שמרחפת מסביב לישובים מזכירה את אפקט הסחרחרה של גני השעשועים של ילדותנו. בגיל חמש זה היה כיף, בגיל 10 זה כבר עשה סחרחורת וכאב ראש.

הבמאי השקיע גם בזווית צילום ממעוף הציפור, שבעיקר מייצרת את התחושה כאילו נקלענו לטקס סיאנס של כת סודית. את מי הם מנסים לעלות שם באוב? אולי את כל תכניות התחקירים הקודמות של רשת שנשבעו להשיב מלחמה שערה ל”עובדה” והתפוגגו כעבור עונה אחת בלבד? אולי הם בעצם מזמנים איזו סמכות עליונה בגישור ופישור, מהטמה גנדי למשל, שיכריע מי מבין הטאלנטים יקריא את הפתיחים ואת המעברים? אם לא, כדאי שיעשו את זה.

הצורך לחלק כמה שורות לכל אחד מהם יצר אפקט של טקס יום זכרון בבית ספר תיכון שבו המורה היתה צריכה לצ’פר את כל התלמידים המצטיינים ולחלק ביניהם את השורות של ‘מגש הכסף’. ראוי היה שבשנתה ה-63 למלכות השלישית, לפני ששוב ייחרב הבית, יקדיש העורך הראשי רינו צרור קצת מחשבה בשאלה מי מבין השביעיה לוקח את ההובלה. כרגע זה נראה כמו פשרה מפאי”ניקית מהסוג הרע, וכולנו יודעים איפה נמצאת היום מפא”י.

צריך גם לפשפש גם בתוכן שיש ל”360” להציע, שם העניינים נראים הרבה יותר מעודדים. דווקא הזוטרה והפחות מוכרת בחברי הצוות, יפעת ארליך, הביאה את הסיפור המעניין ביותר על הטאליבניות החרדיות. מתברר שהן לא רק אוהבות להסתובב עם רעלות, הן גם דואגות ללבוש כמה וכמה שכבות של בגדים מתחת לשאל. האם הן סובלות מצניעות מופרזת או מאגרנות כפייתית? ארליך לא ירדה לשורש השאלה. היא הסתפקה בחדירה להדרכות של מנהיגות הטאליבניות שהיא גם גיסתו של בניזרי, שאוהבת לקבל את הטיפים שלה על אופנת סתיו 2012 מהמהדורה האפגנית של ווג. היא גם המציאה ברכה מיוחדת לשאל. מי אמר שרק נשים צפון תל אביביות רדודות סוגדות למותגים?

הכתבה שבה היתה אמורה להיות מיושמת השיטה ההיקפית עסקה באלימות של בני נוער ובעצם גילתה שאיך לא מקיפים סיפור שכזה, תמיד יתגלה באיזושהיא זווית עורך דין. במקרה הזה נמצאו שלושה, ולא במקרה. זו היתה כתבת טרום טיעונים לעונש קלאסית, משהו שעורך הדין מסדר לקליינט לפני שהוא ובני משפחתו יתייצבו על הדוכן לבקש את רחמי בית המשפט. התוקפים של הנערה הנאנסת מצפון תל אביב, שלושת התוקפים של רועי וכן התוקפים של עופר כולם הובאו כדי שנשמע גם את הצד שלהם לעניין. בלעדיו אנו עלולים להכיר רק 180 מעלות של הסיפור ואז מה יהיה עלינו? בכלל, הגיע הזמן שהמחוקק יתן את דעתו לסוגיה ויתקן את חוק סדר הדין הפלילי כדי שעורכי הדין ידעו מה הם המועדים המדויקים שבהם צריכים לארגן כתבה כזו.

את הערב חתמו שתי כתבות שלכאורה לא קשורות זו לזו. ליפעת גליק יצא עשן מהאוזניים וקצף מהשפתיים על אנשים שמצפצפים על החוק וחונים בחניה כפולה. עוד סוגיה, שבימים אלה נבדק האם היא בבחינת צפצוף על החוק, היא פרשת הקרקעות של האלוף גלנט. כשגדי סוקניק יצא לבדוק אותה, הוא היה הרבה יותר משועשע וסלחני. מי יודע, אולי בסיאנס הבא שיערכו חברי המערכת של “360” תעלה דמותו של השופט אגרנט ז”ל, והוא יעזור להם לגבש עמדה קצת יותר ברורה בכל מה שנוגע לשלטון החוק.

 "360", ערוץ 2, 21:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ