כוכב נולד 10: קיבוצניקים אין, מזרחים אאוט

הפורמט החדש של כוכב נולד הוא רגרסיה לארץ ישראל הישנה והטובה, שפוגעת בעיקר במתמודדים שלא הכירו אותה. כשמכריחים לבחור בין סשה ארגוב לנעמי שמר, לא עולה תחושת נוסטלגיה, אלא חזרה לימים בהם שלטה תרבות אחת מהירדן לים

אורי ערן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי ערן, עכבר העיר

היו ימים שכוכב נולד הייתה תוכנית של אשכנזים. מזרחים כמובן השתתפו בה מתחילת הדרך, אבל הפורמט כולו היה מין שיר הלל למוסיקה "ישראלית" (בניגוד ל"מזרחית"): השופטים היו חלק מהמיינסטרים של תעשיית המוסיקה (יזהר אשדות, רוני בראון, ריקי גל, מתי כספי), השירים נלקחו מהקאנון של הרוק-פופ הישראלי, והביצועים היו מינוריים ונוגים, לרוב. אבל בעשר השנים שחלפו מאז נינט טייב נכנסה לחיינו קרו כמה דברים, ו"כוכב נולד" השכילה להגיב מהר ולהתעדכן: פאנל השופטים התאזן עם מרגול, ה"פליי-ליסט" התרחב כדי להכיל גם את הזמר "הים-תיכוני", והביצועים הפכו פומפוזיים ומלאי פאתוס. עונת העשור של "כוכב נולד", במקום שתמציא מחדש את המותג, נראית כמו חזרה עייפה לימיה הראשונים. כשצלה המאיים של The Voice עוד מזנב בה, מגיבה ספינת הדגל של "קשת" ברגרסיה מביכה, שיכולה לקבל את הכותרת "געגועי למפא"י".» כוכב נולד 10- כל הכתבות והביקורות» וידאו: מאחורי הקלעים של כוכב נולד»כוכב נולד 10: איפה הבאזז?

הטריק היותר-מורגש בכיוון הנוסטלגיה הארצישראלית היה ההחלטה לעשות את שלב הנבחרת בפורמט של "מסע הופעות" ברחבי הארץ, ולהתחיל אותו, איך לא, בקיבוץ. ערימות חציר, הגבעטרון, חווה אלברשטיין – היש תשובה טובה מזו לאתוס ההיי-טקיסטי של המתחרים? אבל הטריק הפחות מורגש, והמשמעותי יותר, היה הגבלת המתמודדים לרשימת שירים עבריים משנות ה-60 וה-70, כלומר, לפני שהמוסיקה "המזרחית" העזה לצאת מהמחתרת ולזקוף את ראשה.  בין אם הטריק הזה עובד ברמת הרייטינג או לא, הוא בטוח משחק לרעתם של חלק מהמתמודדים. כשטווח השירים המוצע הוא על הציר שבין סשה ארגוב ושלמה ארצי, אין פלא שגיל נגר המוכשר מראש העין ממלמל במבוכה "אני לא מכיר אף שיר", ונאלץ לבחור את "בהיאחזות הנח"ל בסיני" כברירת מחדל. הטקסט המפא"יניקי של נעמי שמר ("שם כל הדליות והרינות...") היה בפיו כחצץ, ונגר התבלבל במילים.הנוסטלגיה משחקת לרעת המתמודדים. גיל נגר שר "בהיאחזות הנחל בסיני":

דנה ברגרחמי רודנר קורין אלאלסאבלימינל עמיר בניוןצביקה הדרחנוך לויןשלמה ארצישלמה יידובהראל סקעת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ