"חדר החדשות": ארון סורקין מתיש את הצופים

בתוכניתו החדשה והמדוברת ארון סורקין בוחר להסתכל על העבר, להשתמש בקלישאות ולא לתת קרדיט לצופים. האם הסדרה תצליח לשחזר את הצלחת הבית הלבן? נטע אלכסנדר בספק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

התסריטאי האמריקאי ארון סורקין (הבית הלבן, "סטודיו 60") אוהב להתעלל בבמאים באמצעות המשחק "כמה שורות דיאלוג אפשר לדחוס לסצנה אחת?". דיוויד פינצ'ר ("מועדון קרב") הצטיין במשחק הזה עם סצנת הפתיחה המרשימה של הרשת החברתית שבה מייסד פייסבוק מארק צוקרברג (ג'סי אייזנברג) נזרק על ידי חברתו (רוני מארה) אחרי כשבע דקות שבהן השניים יורים אחד על השנייה חיצים מושחזים של שנינות ואירוניה שרק שני סטודנטים ב"ליגת הקיסוס" האמריקאית יכולים לספק. אומנם לפינצ'ר נדרשו לא פחות מ-99 טייקים כדי לדחוס את הדיאלוג הסורקיני לסצנה אחת, אבל התוצאה סייעה להפוך את "הרשת החברתית" לסרט מוערך וסוחף.» ארון סורקין - כל הכתבות » האם ישחזר סורקין  את הצלחת הבית הלבן» השואו ראנרים שמנהלים את הטלוויזיהשבע דקות בגן עדן. סצינת הפתיחה של הרשת החברתית:

למרבה הצער, סדרת הדרמה החדשה מבית היוצר של סורקין, "חדר החדשות", שפרקה הראשון שודר אתמול ברשת HBO (וישודר ב-30 ביוני ב-Yes), מוכיחה שהשטף הוורבלי שהפך לסממן ההיכר הסורקיני עלול להתיש יותר מלהרשים. הפרק הראשון והארוך מדי של "חדר החדשות" (75 דקות, כמעט כמו סרט קולנוע) מגולל את סיפורו של מגיש החדשות הפופולארי וויל מקאבוי (ג'ף דניאלס), שמחליט יום אחד לשבור את הכלים ולחשוף את דעותיו הפוליטיות בעת פאנל שגרתי באוניברסיטת נורת'ווסטרן היוקרתית. ההתפרצות המפתיעה והספונטנית של המגיש האהוב – המוצג על ידי המנחה כ"ג'יי לנו של מגישי החדשות" – הופכת בן לילה ללהיט ויראלי ומאלצת אותו לצאת לחופשה של שלושה שבועות. בסופה הוא חוזר להגיש את חדשות הלילה עם צוות חדש המונהג על ידי המפיקה הכריזמטית מקנזי מקהייל (אמילי מורטימר מ"רוק 30"). מכיוון שמדובר בדרמה טלוויזיונית, סורקין מנסה ליישם את הנוסחה הקבועה ומספק לצופיו רמזים לרומן לא פתור בין מקאבוי ומקהייל, וכן משולש רומנטי בין שלושה מהעובדים הצעירים בדסק החדשות.

השטף הוורבלי מתיש יותר ממרשים. הטריילר לחדר החדשות:

הבעיה העיקרית של "חדר החדשות" היא שלפעמים נדמה שמקאבוי הוא פשוט אלטר-אגו של סורקין: כמוהו, הוא לא מתבייש להצהיר שרוב האמריקאים טיפשים ולכן צריך להאכיל אותם בכפית. לפי מספר הפעמים בהן הדמויות בסדרה חוזרות על אותן קלישאות ("העיתונות צריכה לחזור להיות מקצוע מכובד", "צריך לחזור למה שחשוב ולהכריז מוות על הרכילות ועל בהייה נטולת תוכן") – נראה שגם סורקין לא נותן הרבה קרדיט לצופיו. באחד הדיאלוגים האופיינים בפרק הראשון מקנזי מנסה לשכנע את מקאבוי שניתן לייצר תוכנית חדשות שתהיה גם איכותית וגם ופופולארית, וכשהוא משיב שמדובר במשימה בלתי אפשרית היא מכריזה בקול מלא פאתוס: "אנחנו המדינה היחידה בעולם שחזרה ואמרה שוב ושוב לאורך ההיסטוריה שאנחנו יכולים להיות טובים יותר. ואנחנו אכן יכולים להיות טובים יותר".לא נותן יותר מדי קרדיט לצופים. ארון סורקין (צילום: AP)בבית הלבן, סדרתו עטורת פרסי האמי של סורקין ששודרה בין 1999 ל-2006, הנאומים חוצבי הלהבות אודות תחלואיה של האומה האמריקאית (והדרכים שבהן ניתן להתגבר עליהם) היו אמינים בזכות עיצוב הדמויות המבריק, אבל וויל מקאבוי לא מצליח להתקרב לקרסוליו של הנשיא ברטלט. גרג מוטולה ("סופרבאד"), שביים את הפרק הראשון, אמנם הצליח להוציא מנבחרת השחקנים שלו תצוגות משחק מרשימות, אבל אפילו דיוויד פינצ'ר לא היה מצליח להפוך תסריט דחוס כל כך ליצירה קוהרנטית ומבדרת. ב-2012, הדיאלוגים של סורקין נדמים מיושנים פתאום, וההתעקשות שלו להכניס אזכורים לעולם הדיגיטלי באמצעות מפיקה שמשתמשת ב"טוויטר" ומתמחה שאחראי על כתיבת הבלוג "האישי" של מקאבוי (שכמובן אינו מודע כלל לעובדה שיש לו בלוג) רחוקים מלעורר אמינות.   מקאבוי לא מתקרב לקרסוליו של הנשיא ברטלט. מתוך הבית הלבן:עיתונאים הם נציגי האמת? למרות העודפות המילולית וההיעדר המוחלט של הומור, לזכותו של סורקין ייאמר שהוא מנסה לשרטט אוטופיה אידיאליסטית שבה עיתונאים הם נציגיה של האמת עלי אדמות וביכולתם להביא לשינוי תודעתי עמוק כל עוד הם נותרים נאמנים לצו מצפונם. כפי שכתוביות הפתיחה מעידות, סורקין מבסס את חזונו על שורה של אגדות עיתונות אמריקאיות ובראשן אדוארד מורו ווולטר קרונקייט. בסצנת הסיום של הפרק מנהל הרשת צ'ארלי (סאם ווטרסטון מחוק וסדר) מברך את מקאבוי על מהדורת לילה שחשפה כי דליפת נפט במפרץ מקסיקו היא למעשה אסון אקולוגי חמור שנבע מרשלנות. בהמשך הוא מזכיר לו ש"מגישי חדשות שיש להם דעה פוליטית אינם תופעה חדשה. למורו היתה דעה והיא קירבה את סופו של מק'ארתי, לקרונקייט היתה דעה וזה היה הסוף של מלחמת ווייאטנם". כשמקאבוי מפטיר בתגובה "אני לא כמוהם", הבוס שלו מתעקש "אני מוכן להתערב שכן".אבל ההתעקשות של סורקין להיצמד לאירועי חדשות אמיתיים שהתרחשו במהלך 2010 הופכת את החזון שלו מאוטופיה עתידית למבט ששקוע עמוק בעבר. במקום לנסות ולנבא איך מגישי חדשות אידיאליסטיים אמורים להתמודד עם חדשות בזמן אמת, הוא מעדיף לחזור אחורה ולהציג את דרך ההתמודדות האידיאלית עם סיפורים שהצופים כבר יודעים את סופם. בהתחשב בביקורות הקרירות על פרק הבכורה באתרי הבידור האמריקאיים קשה להאמין ש"חדר חדשות" תצליח לשחזר את ההישג של "הבית הלבן" ולגרוף 26 פרסי אמי. סביר יותר שעתידה יהיה זהה ל"סטודיו 60", סדרתו הקודמת של סורקין שירדה משידור אחרי עונה אחת בלבד. העולם הגלובלי של 2012 אינו זקוק לעוד אדוארד מורו; הוא זקוק לעיתונאים שכותבים באתרים ובבלוגים שבני דורו של סורקין לא מודעים כלל לקיומם.       

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ