ארץ נהדרת: יכול להיות שעברה פה סאטירה?

קשת ליבליך ולהקת אפליקציה המיותרים לא הפריעו ל"ארץ" להוציא תוכנית סאטירית, מצחיקה ורלוונטית השבוע, לשם שינוי. אולי זה בגלל שתחרות המערכונים שלה ניערה קצת את השטיח מתחת לרגליים?

ליאת ריקליס, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאת ריקליס, עכבר העיר אונליין

כבר מהמערכון המקדים היה ברור שהשבוע הולכים ב"ארץ נהדרת" על איכות. כמה שפחות גגים חוזרים, כמה שיותר התייחסות לאירועים אקטואליים עם קישורים רלוונטיים לעולם הבידור. ואז, רגע לפני הפרסומות, קראו לנו לרוץ ולהצביע למערכונים האהובים עלינו מכל הזמנים. לא בטוח שיש קשר בין שני הדברים (יש), אבל אין ספק שהתוכנית השבוע, ביחס לעונה האחרונה, הזכירה יותר מתמיד למה מסוגלים ב"ארץ", אם רק רוצים.

יום האישה הבינלאומי כבר כמה שבועות שלא קיבלנו מערכון מקדים, כך שהפעם נתפסנו לא מוכנים. תרתי משמע. הקישור בין יום האישה הבינלאומי שיחול בשבוע הבא, לבין ריבוי הסיקורים על מקרי רצח של נשים על ידי בעליהן בשבוע האחרון, היה חד כמו סכין בבטן. אז ככה מרגישה סאטירה אמיתית, מה?

ישראל בעולם מי שצפה ב"נאום המלך" זיהה את המיקרופון הענק שאליו ביבי ניגש בנאומו, וכבר התחיל לגחך. כל השאר הצטרפו כשנתניהו החל לגמגם בכל פעם שאמר משהו החלטי על תהליך השלום. זה היה אך הגיוני שתצטרף אליו קלינאית תקשורת, ומי מתאימה למשימה יותר מאשר רחוווול, בתפקידה המוצדק ביותר עד כה. סוף סוף אמירה אמיתית מפיה, שלא קשורה רק ללסביות מטורפות עם חיבה ללהיטי פלייליסט. לא משנה אם תסכימו עם האמירה הזאת או לא – השבוע רחווול היתה הרבה יותר מסתם עוד גג חוזר בעונה הזאת.

"ארץ" העבירה ביקורת ברורה על הניכוס של זוכי האוסקר לישראל, אם דרך נטלי פורטמן שנלקחת בשבי על ידי נירו לוי, או, בניצול האירוני ביותר שלהם, ילדי העובדים הזרים שאולי לא מספיק ישראלים לחיות כאן, אבל בהחלט מספיק ישראלים כדי לייצג אותנו בטקס. זה לא תמיד מצחיק, וזה לא תמיד נחמד לשמוע, אבל כמו מתמודד בתוכנית ריאליטי שמנסה לקחת את המיליון, "ארץ נהדרת" הלכה עם האמת שלה עד הסוף.

כותרות לא בכדי הרגישה הפינה הזאת השבוע כמו כפילות מיותרת של "טלוויזיה במיטבה". הם אפילו הצליחו לצחוק על אותו קטע מתוך "שש עם עודד בן עמי". מי שהצליח להטות את המאזניים היה קדאפי המגחך ("הא הא הא... מה היתה השאלה?") אבל תכל'ס, זה לא כוחות.

עליית מחירי הדלק כמו מערכון "ישראל מתייבשת" עם חיים בוהן לפני מספר תוכניות, גם הפעם הצליחו לייצר מערכון חוץ מצחיק ואקטואלי. פעם היו בתוכנית הרבה יותר כאלה, אבל זה כנראה האפקט הארץ נהדרי.

עוד כותרות אז איך הגיבו בארץ לאזעקת השווא? אחלה שאלה, ביצוע לא ממש עקבי. צחקנו מגבי אשכנזי ואהוד ברק, הרמנו גבה על פיני טבגר (באמת?) ואגב, "ברבור שחור" זה לא ממש סרט שצופים היו מחפשים דרך להימלט ממנו. נסו את הבדיחה הזאת עם "זוהי סדום", אולי זה יעבוד.

גיבורי ספרי הילדים הרגיש קצת מוזר לצפות במערכון הזה אחרי שזכינו לפגוש את כוכבי הספרים האמיתיים באייטם הסוגר ב"אולפן שישי", חצי שעה לפני כן, אבל ניתן ל"ארץ נהדרת" ליהנות מהספק. אחרי הכל, מדובר במערכון מעולה, עם כמה יציאות – תרתי משמע - לא רעות בכלל של נפתלי מפתח הפורמטים, וגם סיגלית עם הבלונים. היו שם כמה פאנצ'ים צפויים (יעל מוכרת נדל"ן להומלסים) והזויים (פלוטו זועם על לאה גולדברג ז"ל שהכניסה לו לפה חרוזים טיפשיים), אבל הכל היה שווה את הפאנץ' בסוף - צדי צרפתי הוא ארנב, למרות שכולנו ידענו תמיד. בים בם בם, ככה מסיימים מערכון עם פאנץ' מושלם.

בת מצווש נקודת משבר ראשונה בתוכנית מצוינת. ידענו שאפשר לסמוך על קשת ליבליך שתמחזר את אותם שטאנצים ידועים ("אימא, תאכלי תחת") ותשתמש בידוענים כדי להשתדרג משבוע לשבוע. הפעם היה זה עוז זהבי שנפל לתוך הקלחת, ולא ממש יצא ממנה מגניבוש או חיוניוש. נכון, הרגע בו קולטים שהוא מתחבא מתחת לפאה אכן משעשע, אבל כבר פומפם לעייפה בפרומואים בכל הזדמנות. מעבר לזה, זהבי לא ממש הותיר חותם, אבל זאת לא ממש אשמתו: כמו בחיים שלה, גם במערכון העניין סובב רק סביב קשת, ובואו נודה בזה – היא ילדה די מעפנה.

תולדות הקולנוע ההתייחסות השנייה לאוסקר בתוכנית, ולא הטובה מבין השתיים. ועדיין – צחקנו מהפאנצ'ים על המצאת הקולנועפון, המת לצחוק והיעלמותה של שרון ליפשיץ. כשמתחילים איתנו בטוב, אנחנו דווקא זורמים.

הפרלמנט מצד אחד – הקישור המתבקש בין ה"פרלמנט" לבין יו"ר הכנסת קצת פוספס, ולא ממש הבנו את הבחירה ברובי ריבלין כאורח דווקא במערכון הזה. מצד שני, ריבלין עשה עבודה מצוינת, במיוחד ביחס לפוליטיקאים אחרים שהתארחו בתוכנית, ולרגע האמנו אפילו שיש לו היסטוריה עם אמציה ושאולי. הרגע המצחיק ביותר במערכון – המלצרית מוציאה מנות בחינם, וכל החבורה משתתקת במבוכה. פרייסלס.

אפליקציה אבל למה? למה לעשות דווקא? היתה תוכנית כל כך משובחת, ואפילו קשת ליבליך לא הורידה לנו את המורל, אז למה לסיים אותה עם הגג המתיש הזה? יופי, אלוקים מדקים, הבנו בפעם השמינית. אם הוא כזה מדהים, למה הוא לא גורם לכותבים של "ארץ" לחשוב על פאנץ' פחות משביז לסיום? אבל עזבו אתכם, בואו נסתכל על הצד החיובי שבעניין - לפחות קיבלנו פטור השבוע מפבריציו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ