ניב שטנדל, עכבר העיר אונליין

"אתה מבלבל. חוק ידוע – מסר אחד. אתה לא ממוקד. אתה מעביר כמה מסרים, אף אחד לא... צריך מסר אחד". כך מטיחה בגיל קופטש רעייתו בפתיחת הפרק השני ב"האזרח קופטש", הסדרה שליוותה את מרוץ הבחירות שלו לכנסת בראשות "עלה ירוק". "זה נגד המצע שלי, להיות ממוקד", לוחש קופטש למצלמה. ובאמת, מיהו גיל קופטש? סטנדאפיסט פרוע ושלוח רסן? כהן דת ליברלי למגזר החילוני? פוליטיקאי של אג'נדות חברתיות לא קונבנציונליות? האיש הכי מטומטם בעולם?בתחילת הערב: בארץ נהדרת שכחו לכתוב מערכונים חדשיםהאיש הכי מטומטם בעולם הוא לא. רחוק מזה. זה רק שמה של תוכנית הטלוויזיה החדשה של קופטש, שמציעה אפשרות נוספת: קופטש הוא בכלל גיא לרר מ"צינור לילה", רק בלי אצטלה ממלכתית של שעת שידור לכל המשפחה. בעצם, הוא בכלל לא הראשון שמנסה לתווך בין שלל החומרים שמתרוצצים באינטרנט לבין קהל הצופים בטלוויזיה. לרר, כאמור, עושה זאת בערוץ 10, והפינה שלו במגזין השבת תפחה לתוכנית יומית. "קומדי סנטרל", הערוץ שגרם ל"ביפ" לנדוד ללייט נייט של ליל שישי, מציע את "טוש מחובר" (Tosh.O), עם הסטנדאפיסט דניאל טוש. מזכיר לכם משהו?

נכון, "האיש הכי מטומטם בעולם" הוא הניסיון של "ביפ" לחקות את הצלחת המתחרה האמריקאית. אלא שרק הרעיון הבסיסי זהה: סטנדאפיסט שמוביל תוכנית סרטוני אינטרנט. מעבר לזה, תהום פעורה בין שתי התוכניות. בעוד ש"טוש מחובר" מציעה מגוון התייחסויות קומיות לסרטונים – ראיונות עם הכוכבים האלמוניים, מערכוני תגובה, ניתוח יסודי של הסרטים, שחזורים ועוד – "האיש הכי מטומטם בעולם" הוא פשוט רצף של סרטונים, שלפחות את חלקם אתם כבר מכירים היטב משיתוף זה או אחר בפייסבוק. בסיום כל סרטון מובא "דבר המומחים" – שמיד נטפל בו.לא מספיק ממוקד. גיל קופטש (צילום: יוסי צבקר)הבדיחה היא עליכם

כדי לבדל עצמה מתוכניות אחרות, "האיש הכי מטומטם בעולם" מנסה למתוח קו תמאטי בין הסרטונים. הקו הזה הוא, אם לא ניחשתם – טמטום. אל תדאגו, עד סיום התוכנית הקצרה יגיד קופטש את המילה "טמטום" להטיותיה עשרות פעמים, כך שצריך להיות מטומטם אמיתי כדי לפספס את זה.

הניסיון לתייג את כל הסרטונים כטמטום אינו מבריק במיוחד. רבים מהם לא מציגים טמטום כלל. חוסר מודעות עצמית? כן. שלומיאליות? בטח. היעדר בושה? ודאי. אבל טמטום? לא בהכרח. הניסיון לכפות על כל הסרטונים קו רציף של התנהגות מטומטמת, מכתיבה קו הומוריסטי לא מבריק, שמקווה כנראה שהסרטונים ידברו בעד עצמם. הם הרי כבר עשו זאת כמה עשרות אלפי פעמים באינטרנט, אז למה שלא יעשו זאת שוב?

בסיום הסרטונים מובא, כאמור, "דבר המומחים", שבו מגיבים כמה סלבס נבחרים, חלקם קומיקאים ואחרים מתהדרים בעיקר בידוענותם, על הסרטונים. מהתגובות של אלין לוי אני יכול להסיק כי לא מדובר בתגובות מהמותן של סטנדאפיסטים משופשפים וחדים, אלא בטקסט כתוב מראש שמועבר ברמות הצלחה שונות של משחק (ואני מחזיר אתכם לגברת לוי). אצל חלקם זה עובר בסדר: מיכאל הנגבי, אבי אטינגר (שציטט בהקשר לפייסבוק פתגם סיני עתיק: "אמור לי מי הם חבריך, ואמור לך מיהם חברינו המשותפים"). אצל חלקם, כמו איתי שגב (שאם לשפוט על פי זמן המסך הוא כנראה בכיר הטאלנטים בין המומחים), זה הרבה פחות מוצלח. רוצים דוגמה? "הבחור מטומטם, כי מתחת לגיל 18 אסור לקנות גלשן כחול. זה ידוע, זה כתוב בכל ספר. הנה, תראה (מציג "ספר" שבו כתוב הכלל)". זו בדיחה שמכתה ד' ומעלה היתה מזכה את המציג אותה בכאפה. היא מוכיחה שהרבה התקדם בהומור מאז "קומדי סטור". לא פלא שהעורכים כאן נזקקו לקטעי צחוק מוקלטים.אז איך אמרת שקוראים לך?

אמרנו סטנדאפיסטים משופשפים וחדים, וכמעט שכחנו מי מנחה את כל העסק. מה באמת קופטש עושה שם? עומד ומקריא טלפרומטר בקצב מהיר עם הדגשות על המילה "טמטום"? הלזה יקרא עבודה קומית? "טוש מחובר", למשל, קמה ונופלת (בעיקר קמה, כפי שתעיד הצלחתה) על כישורי המנחה, שמסתער בחן ובפה מלוכלך על הסרטונים. קופטש – סטנדאפיסט עם אמירה, לפחות בעיני עצמו – עומד שם ומדקלם טקסטים חלשים, שמנסים לחבר בכוח את המושג "טמטום" לכל סרטון.

אם כבר טמטום, "האיש הכי מטומטם בעולם" לא נראית כצעד הכי מבריק בקריירה של גיל קופטש. קופטש, למי ששכח, היה כוכב בשנות ה-90, עם פינת "פרשת השבוע" בתוכנית "סוגרים שבוע". הוא היה כוכב ברמה כזו שפוליטיקאים חרדים יצאו נגדו בכנסת. בהמשך היה לנכד הסורר במושב הזקנים של "אין עם מי לדבר" ולערס קטן ובועט ב"פיני הגדול". אז, בערך, התחיל לאבד את דרכו בין עשייה קומית משתלחת, התקרבות לדת ודאחקה פוליטית. כמו שאמרה לו רעייתו ענבל – הוא איבד מיקוד. מי שנתפס בתחילת דרכו כקומיקאי ארסי, הפך פתאום לליצן חצר, שמערב את הרציני (יהדות, פוליטיקה) עם השטותניקי (סטנד אפ, סמים קלים) עד כדי חוסר בהירות, גימיק שיווקי בידי מפלגה כמו "עלה ירוק". כמו רפי איתן, רק בלי המנדטים.קופטש נזכר בימים בהם היה נועז

וחבל. כי קופטש הוא בחור שנון, חד לשון ונטול פוליטיקלי קורקטיות. לפעמים הוא בורח לגסות מיותרת שאין בה דבר לבד מהיותה גסה, אבל זה טבעי למי שממצב את עצמו כילד רע שלא דופק חשבון, וצריך להזכיר את זה מדי פעם לכולם. גם לעצמו. לכן, אולי כדאי שקופטש יפלוט עוד בדיחה גסה ולא מתוחכמת על חשבון הציצי של מישהי, כדי שייזכר מי הוא. ברזומה שלו יש כבר מספיק שורות הזויות כמו "מרצה ליהדות" או "ראש תנועת 'עלה ירוק'". אין שום סיבה להוסיף שם את הטייטל "נער הרצף של התוכנית 'האיש הכי מטומטם בעולם'".

הערה לסיום: כשתוכנית בשם "האיש הכי מטומטם בעולם" מציגה כתוביות בה מופיע המושג סכלות כ"שכלות" זה לא משעשע ולא אירוני. זה סתם מביך.לילה ביפ - "האיש הכי מטומטם בעולם", ערוץ 2, קשת, יום שישי, 23:45

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ