האח הגדול 3.0: ג'קי עשוי לנצח, אבל סיוון כבר הפסידה

ג'קי וסיוון נקלעו בעל כורחם לשתי מערכות יחסים שמראש נידונו לכישלון. אלא שחוסר המודעות של ג'קי מונע ממנו לראות את האמת, ולכן הופכת אותו לדייר המושלם. סיוון, לעומתו, פקחה אמש את העיניים והבינה שווינרית היא כבר מזמן לא

איילה פנייבסקי, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איילה פנייבסקי, עכבר העיר אונליין

"אנחנו כמובן שמחים שאין נפגעים, בואו נמשיך הלאה" (ארז טל, אחרי משדר חדשות מיוחד בגין נפילות גראד בבאר שבע)

משימת הכלא הגדולה נפלה בדיוק על השבוע שבו ליהיא גרינר אכן עלולה להכניס את עצמה או את אבירם לכלא, כאילו שהיא לא עשתה לו מספיק צרות עד עכשיו (הפטפוטים שלה בערוץ 20 על נישואים פיקטיביים שלה ונישואים פיקטיביים שלו חשפו בפומבי עבירה על החוק, שעונש מאסר מינורי בצידה). אבל הזוג ההוא כבר נגנז, וגם הפרנמיות פרידה ודנה כבר לא. לכן העלילה הערב נעה על שני הצירים הזוגיים האחרונים שנותרו בבית – נופר וג'קי, סיוון ועמיר.

» ארגון נפגעי הטרור נגד האח הגדול: דורשים התנצלות על דבריה של פרידה הכט

"זה מחזיר אותי לאבו כביר" (פרידה נזכרת)

ג'קי ונופר הם כבר כמה חודשים מופת של מערכת יחסים תמוהה אך נהדרת. כשניתנה לאסירים בבית הכלא האפשרות לקרוא אליהם למישהו מהסוהרים, היה ברור שנופר תבקש את ג'קי ותגן עליו. באותה מידה, היה ברור שג'קי ישמח לבוא. סיוון ועמיר, לעומתם, הם כבר כמה חודשים מופת של מערכת יחסים פשוטה אך מזעזעת. לא ברור למה זה לא עובד, אבל ברור שהאומללות ההדדית הזו לא תצמיח שום דבר בריא, אך פעם. כשניתנה לסוהרים האפשרות להחזיר אליהם אחד מהאסירים, עמיר טרח לעשות פרצופים של מי שלא רוצה שסיוון תחזור, רק כדי להחזיר אותה בסוף, ולגלות שבכך הרס לה את הסיכוי לפגוש את המשפחה שלה השבוע.

"איכס" (נופר, על המגורים החדשים; וגם סיוון, על עמיר)

דווקא האסון הקטן הזה היה כנראה מה שסיוון הייתה צריכה כדי לצאת למלחמת העצמאות הפרטית שלה. ברוח המהפכות במזרח התיכון, שעליהן היא כנראה לא יודעת אבל אולי מרגישה באופן עלום איזה פירור ממשק כנפי ההיסטוריה, סיוון ניצבת מול הדיקטטור הפרטי שלה ואומרת לו מה שאומרים הלובים לקדאפי, ומה שאמרו לפניהם המצרים למובראק: אני שונאת אותך. כמו הציבור הדומם והפסיבי שהיא הייתה עד היום, גם המהפכה של סיוון היא מהפכה שקטה. היא לא מנסה לפגוע, היא לא מרימה את הקול, היא אפילו לא מקללת. היא רק אומרת: "חבל לי שבזבזתי את כל השהות שלי פה על לבכות בגללך. פשוט חבל לי. לא מגיעה לך מישהי כמוני". והיא צודקת.

"חמש ועוד חמש... רבע לשתיים" (ג'קי, סופר)

סיוון וג'קי, שני הדיירים שהתחלפו בתפקידים במהלך המשימה הערב ושני חצאי זוגיות, הם תמונת נגטיב די מושלמת זה של זה. קשה לחשוב על דמויות יותר הופכיות מהם, ואלה לא רק האנרגיות, המראה או התחביבים. ג'קי הוא האדם הכי לא מודע לעצמו בבית האח הגדול, וככל הנראה גם בפלנטה בכלל. אין שום דבר שמפריד בין מה שעובר עליו לבין מה שרואים שעובר עליו, או בין מה שהוא חושב לבין מה שהוא מלהג. ג'קי הוא גוש אחד, מונוליתי, של ג'קיוּת. סיוון, לעומתו, היא מעצור אחד גדול. היא מודעת לעצמה ולאחרים ברמות שלפחות בתוך בית האח הגדול משתקות אותה לגמרי. היא שבורה לרסיסים, מחולקת לשכבות, מנופצת.

"עכשיו בייגלה תחתוך ורידים, כולי יהיה ניחוחות ניחוחות" (ג'קי, עושה אמבטיה)

מודעוּת היא אחת התכונה היחידות שבית האח הגדול ממש לא מקבל בהבנה. אדם לא מודע הוא אדם טלוויזיוני, ואדם טלוויזיוני הוא דייר טוב. אדם מודע הוא בעיקרון בעיה. תראו את סיוון אברהמי. היא זוכרת את המצלמות כל הזמן, מסתכלת על עצמה מבחוץ, ההליכה שלה מהוססת, הדיבור שלה לא נשמע. היא סובלת. סיוון סובלת בבית האח הגדול אולי כמו שאף אחד לא סבל בו עד היום. מאז הנשיקה ההיא עם סיוון דרור, קשה לזכור ממנה רגע שמח.

ג'קי הוא הדוגמא ההפוכה. אין לו מושג ואין לו מחיצות, והוא פורח בבית, ואולי גם ייקח את הגמר. הכלא האמיתי שמצפה לדיירים, לפחות כל עוד הם משתתפים בניסוי, הוא כלא המודעות העצמית שלהם. למרבה הצער, משם עוד לא נסללה דרך קלה לחוף הים המלאכותי הקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ