האח הגדול 3.0: האם דנה צריכה לשלם על טעויות ההפקה?

במקום לשדר את התנצלותו על ההתבטאות הגסה כלפי דנה במהלך סוף השבוע, בחר האח הגדול עצמו להתחבא מאחורי המונח העמום "פליטת פה". בכך, למעשה, מנע מהצופים את זכות התגובה והותיר את דנה חשופה בצריח

איילה פנייבסקי, עכבר העיר אונליין
איילה פנייבסקי, עכבר העיר אונליין

"דנה הביאה את זה על עצמה", "אף אישה לא מביאה את זה על עצמה"(הכפילו פי 700 וקבלו את הטוקבקים של היום)

נורא קל להיכנס בעורך התוכנית וקולו של "האח הגדול" יורם זק. הוא פישל באורח סקסיסטי מובהק, ובגלל המפלצת הציבורית שהוא בנה כולם, אבל כולם שמעו על זה (ותודה ל-ynet, שלא כותבים מילה על "האח הגדול" מאז הסכסוך עם קשת, אבל כשמישהו בהפקה מפשל – רצים לחגוג עליו). » יורם זק יוצא לחופשההמילים "ערב טוב דנה, יש לך חצי דקה לפנות אל הצופים בבית ולשכנע אותם למה את זו שרוצה שאני אשחק לה עם הבולבול בין השדיים" – ששודרו בטעות בערוץ 20 במהלך בדיקת סאונד פנימית של ההפקה - דבקו בתודעה הקולקטיבית החולפת, לפחות בינתיים. אפשר היה לתת כאן, בשתיים-שלוש פסקאות, את הנאום הפמיניסטי המתבקש, שבהרבה מילים מנסה לומר שאישה איננה רק שדיים?. נדמה לי שזה פחות מעניין, מעט מובן מאליו, ובהקשר הספציפי שלפנינו - גם פחות חשוב.

למה זה פחות חשוב: אף אחד עם מוח אפ טו דייט לא חושב שיורם זק היה צריך לומר את הדברים האלה. גם לא יורם זק. אבל השאלה שעומדת על הפרק היא לא רק השאלה הישנה לגבי יכולתם של גברים חזקים ומשפיעים להתמודד עם נשים שלא מהססות להשתמש בנשיות שלהן (התשובה בקצרה: הם לא יכולים, הם יצטרכו לגדול לתוך זה).

השאלה האמיתית, זאת שאין עליה תשובה קלה, היא עד כמה אדם מחוייב בינו לבינו, או לצורך העניין - בינו לבין אנשי הצוות שלו, בכללי אתיקה נוקשים, במוסכמות חברתיות פומביות, רגישות חצי-מזויפת כלפי הזולת ופוליטיקלי קורקטנס. פמיניזם או לא, אף אדם נאור לא חולה על הרעיון של הפיכה למשטרת המחשבות הצדקנית של מישהו אחר.

הטעות האמיתית של ההפקה אתמול הייתה הויתור על שידור ההתנצלות המלאה. נכון, בן זוגה של דנה התנגד וככל הנראה גם איים בתביעה, אבל האנשים שהצליחו לשכנע את בר רפאלי להתייצב בהוט טאב וארוס נבגד להתעמת עם זוגתו בפריים טיים – כנראה מסוגלים להניא גם את בן הזוג הנחרץ מעמדתו.

למה היה חשוב לשדר את ההתנצלות? זק, כדי להוכיח שהמחשבות והמעשים שלו לא עד כדי כך רחוקים מזה, היה צריך להסתכן במבוכה מזעזעת, מהסוג שכל אחד מהדיירים מסתכן בה כשהוא נכנס לפרויקט המטורף הזה. להביך את עצמו באופן שבו הז'אנר תובע מכל דיירי הבית שלו להביך את עצמם. להיחשף ברגעים שבהם הוא לא ידע ששומעים אותו - אותם רגעים של חוסר מודעות שהופכים את "האח הגדול" לתוכנית כל כך מושכת.

להתנצל בשידור, זה לא רק לומר לדנה: את אישה שמשתמשת במיניות שלה וזה משבש אותי. זה לומר לעולם: יש פער עצום בין מה שאני באמת חושב ואומר ביני לביני, לבין מה שאני אומר לכם ומראה לכם. זה לכאורה ברור. בסלון אנחנו מדברים אחרת (מי מכם לא דן בשדיים של דנה?), ובטלוויזיה מדברים אחרת. אלא שזו בדיוק האבחנה שתוכניות כמו "האח הגדול" מנסות - ומצליחות - לשבש.

מה שמסונן מוחלף במה שלא מסונן, מה שמנומס מוחלף במה שמיידי, מה שמסוגנן מוחלף בג'קי מנחם. בתנאים כאלה, הפוליטיקלי קורקט יכול רק לגסוס לאט, לפרפר פרפורים אחרונים ולמלמל בדרך למצולות משהו על פליטות פה ונקיטת כל האמצעים.

מועמדים להדחה:

גברים. אין בכם צורך כרגע. מלבד השפלות מזדמנות של נשים (עמיר, אתה מוביל כרגע, אבל תומר בהחלט מזנב בך וגם יורם זק בדרך) - התפקיד שלכם העונה שולי עד מיותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ