המשפחה: כמה עממי, ככה מעליב

הריאליטי החדש של "רשת" הכניס מצלמות לבית של משפחה ישראלית "אמיתית" וציפה שנתרגש מהפשטות היפהפיה הזו. קצת קשה לעשות את זה כשהיא חסרת כל ערך טלוויזיוני

אופיר ארצי, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אופיר ארצי, עכבר העיר אונליין

במשפחת ג'ורנו יש אבא, אמא, ארבעה ילדים, סבא, סבתא וכלבה. שום דבר לא שונה בה, אומר הקריין בהתחלה, היא פשוט הייתה מספיק אמיתית והסכימה להכניס לביתה מצלמות חודשיים מסביב לשעון כדי ליצור דיוקן חסר תקדים של חיי משפחה. זו ההקדמה שמציגה את דובי, ירדנה וארבעת ילדיהם: לטם הבכורה, ינון בן ה-26, הודיה (“המתבגרת הקלאסית") ונועד בן ה-15. להלן - “המשפחה", תוכנית הריאליטי החדשה של "רשת".

אציין רק שהפרק הראשון סבב סביב חגיגות יום הולדתה ה-50 של ירדנה, אם המשפחה, וההפתעה שהכינו לה בני משפחתה - סרטון ברכות ביתי. עכשיו צריך לשאול כמה שאלות.

המצלמות - האם הן גלויות או נסתרות? האם הן מאויישות על ידי צלמים או פזורות ברחבי הבית באופן סטטי? ואם כן, איפה כן ואיפה לא? שיחת חדר השינה של מיקי וירדנה בסוף הפרק, למשל, תועדה כולה בסאונד בלבד עם פריים שתקוע על החלון שמחוץ לחדר השינה. למה? כי זו כבר מציצנות יתר? כי יש גבול לחשיפה?

השאלות האלה מציקות כי ברור שכשתוקעים לך מצלמה מול הפרצוף, אתה הופך באופן טבעי להיות מודע למה שאתה אומר ועושה. כל דייר עבר בבית "האח הגדול", למשל, טוען שבגלל שרוב המצלמות מוסתרות, בשלב מסוים אתה שוכח שמצלמים אותך ומתחיל להתנהג באופן טבעי. בין אם זה נכון ובין אם לא, אין בכלל ספק שאף אחד לא יוריד מגננות כשהוא רואה פיזית עשרות עדשות בכל פינה בבית הפרטי שלו, שלא היו שם קודם לכן. אז איך אנחנו יודעים שמשפחת ג'ורנו המצולמת מתנהלת כמו שהיא מתנהלת בדרך כלל? למה שנאמין שהפורטרט שמצטייר הוא של משפחה אמיתית?

בנוגע למשפחה – "הם היו מספיק אמיתיים כדי להסכים". זו באמת הסיבה שהם נבחרו לככב בריאליטי הזה? כי הם הסכימו? והמאסטרו לא הסכים? הבובלילים לא צולמו בסביבתם הטבעית? ה"מחוברות" וה"מחוברים" לא חשפו טפחים משמעותיים מחיי היומיום שלהם בבית?

לא, זו לא הסיבה האמיתית. הג'ורנוס כאן כי מישהו ב"רשת" חשב שהם מספיק ישראלים ומעניינים כדי שנוכל כולנו להזדהות איתם. כדי שנוכל לצחוק כשאב המשפחה נוחר על הספה, להתרגש כשהילד הקטן יושב ועורך לאמו סרט יום הולדת במקום להסניף גז מזגנים במקלט, ולהזיל דמעה כשבעלה שר לה "אלף נשיקות". כדי שנוכל להפטיר "חחח" כשהמתבגרת הקלאסית מבטאת לא נכון את המילה “נאנחת”, לקחת צד בוויכוח האם במוזיקה מזרחית אכן יש מילים שהן סתם מילים, ולעשות סטיקרים ממשפטים כמו "להביא לה את סף הריכוז לשיא הפיצוץ" ו”אם את מתה אני מזדקן ב-200 אחוז”. הרי מרוב שזה טיפשי זה כבר חביב. הג'ורנוס נמצאים על המסך שלנו כדי להזכיר לנו ש"הדבר הכי טוב בטלוויזיה שלך נמצא מולה - המשפחה שלך", כלשון הכתובית ההזויה והסנטימנטלית שהופיעה בצד המסך במהלך הפרק. הג'ורנוס הם אנחנו, אנחנו הם הג'ורנוס. אפילו באתר "רשת" כתוב: תסתכלו עליהם ותראו - חכו לזה - אותנו. וזה מה שאמור להפוך את "המשפחה" לתוכנית טלוויזיה טובה.

רבותיי, זה מכעיס אותי, וזה צריך להכעיס גם אתכם. בהלת הריאליטי המגוחכת הזו, החיפוש האובססיבי אחרי הדבר האמיתי הבא מחרפן לחלוטין את מנהלי הפיתוח וגורם להם "להמציא" פורמטים שלא דורשים המצאה. שום דבר מתוחכם או יצירתי אין ב"המשפחה", וזה לגמרי חלק מהקונספט: זו הפשטות העממית שאמורה לשבות את לבנו. אותו מישהו ב"רשת" באמת חשב שאם הוא ישדר לנו סרטי הום וידאו לא מעניינים של משפחה זרה לחלוטין, כביכול בלי שום יד מכוונת, יוסיף גיטרות אקוסטיות ברקע וקלוז אפים של חתיכת עוגה נגוסה, מכתב יתום ומשקפיים שמוטות על השולחן – אנחנו נתרגש. יותר מזה - נתעניין. זה אמור לגרות אותנו אינטלקטואלית לראות חבורה של אנשים שאנחנו לא מכירים דנים באופן חופשי, ארוך ודי עילג בסוגיה את מי כדאי להציל מאסון אפוקליפטי, את אמא שלך או את אהבת חייך.

זה מעליב. המהלך האסטרטגי הזה של לקחת פיסת חיים מלאכותית ומשמימה, להתגאות בזה שהיא גולמית (כלומר, אמיתית) ומייצגת (כי היא אמיתית), ולשדר אותה בטלוויזיה הוא עוד ניסיון ליירט חץ למכנה המשותף הנמוך ביותר. במכנה המשותף הנמוך ביותר אין מילים כמו אמנות, יצירה, אינטיליגנציה, ערך. יש רק אבקה של רגש סינתטי, מפורק מאנזימים וקל לספיגה במערכת העיכול. בתיאבון.

"המשפחה", ערוץ 2, 22:30

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ