הכי גאות שיש: איזה כיף שלסביות מדברות על סקס בטלוויזיה

סדרת הריאליטי "הכי גאות - הסיפור האמיתי" אולי לא מייצגת לסביות בצורה מושלמת ורב גונית, אבל היא בכל זאת המוצר שהכי מתקרב לתאר מציאות אמיתית של בנות שאוהבות בנות. כן, יש בה סקס, ואפילו הוא נראה אמין

טל לוין, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל לוין, עכבר העיר אונליין

הכי קל לכתוב דברים רעים על הסדרה החדשה "הכי גאות - הסיפור האמיתי" או בשמה הלועזי "The Real L Word". הכי קל כי יש איזו הנחה מוקדמת/לא מדוברת, לפיה סדרה שעוסקת בלסביות, ועוד מגדילה ומכניסה את המילה "אמיתי" (Real) בכותרת שלה, תספק ייצוג מלא, מושלם, מורכב, מדויק ושוויוני של כל הלסביות בעולם. הציפייה הזו, אגב, קיימת גם מהצד הסטרייטי וגם מהצד הלסבי. במילים אחרות, מי שצופה ב"הכי גאות - הסיפור האמיתי" (ועוד נגיע לתרגום העילג הזה), חושב שככה נראות לסביות והמחשבה הזו, כמובן, היא מראש מתכון לאכזבה. ברור הרי שאי אפשר לייצג את כל הקהילה, כמו שאי אפשר לייצג את כל הסטרייטים."הכי גאות" היא ספין אוף על הסדרה "ישנן בנות" (להלן עוד תרגום אידיוטי) - "The L Word", שרצה במשך שש עונות, עד לפני שנה וחצי לערך. במרכז הסדרה המקורית עמדה קבוצה של לסביות שחיות בלוס אנג'לס ומנהלות חיים גאים ומאושרים. גם בגרסת "המציאות" אנחנו פוגשים בלסביות-קליפורניה, רק שאלה אינן שייכות לאותו מעגל חברות. ניקי וג'יל הן זוג קרייריסטיות שמתכננות את החתונה שלהן, סטייסי היא מנהלת פיתוח ממוצא לטיני שמנהלת מערכת יחסים עם סטיימי, סטנדאפיסטית, ואמא לשלושה ילדים, אותם עשתה ביחד עם זוגתה הקודמת. וויטני היא מפיקת אירועים שמתמודדת עם אתגר מקצועי אדיר ומנסה לנהל קשר עם וורקוהוליקית לא קטנה בעצמה. רוז היא אישה יפת תואר, חובבת רומנים, שמנהלת לראשונה בחייה קשר יציב עם ספרית שרוצה להקים בית ולתחזק חיים רגועים. לבסוף, מייקי, היא סופט-בוצ' עם ראסטות וקעקועים שמפילה ברשתה כמעט כל בחורה שהיא פוגשת. חלק מהדילמות שמעסיקות את הנשים האלה קשורות למערכות היחסים הספציפיות שלהן, ואחרות לדילמות יום יום - יחסי עבודה, יחסים עם המשפחה, המעגל החברתי וכן הלאה.

קשה לומר שמדובר בריאליטי, משום שהסדרה נראת מבוימת מאוד. הקטעים בהן המשתתפות מצולמות בפעולה, שזורים בטסטמוניאלס, והכל בעריכה מהירה וקיצבית מאוד. על כל פנים, ביחס למקור המתוסרט, מספקת "הכי גאות" ייצוג הרבה יותר ראוי והולם של לסביוּת ולסביוֹת. היא שואלת אותן הרבה יותר ברצינות שאלות על החיים שלהן, על התשוקות שלהן, ובעיקר מנסה שלא להכריע או לשפוט את המשתתפות בה. היא עושה דיון במושגים והלינגו הקהילתי, ובעיקר מנסה להראות שהתווית והכותרת "לסבית" היא לא דבר מגביל אלא דווקא נקודת פתיחה למשחק, תנועה ופרשנות. זאת, על ידי מעבר בין לסביות ש"נראות" סטרייטיות, ללסביות שהן פם, בוצ', טום בוי, לטיניות, יהודיות, אימהות ועוד ועוד. זוהי חשיפה לדינמיקה שייחודית לנשים שאוהבות נשים, אבל בו זמנית היא מכילה דילמות שאפשר להזדהות איתן גם אם לא פגשתם לסבית בחיים שלכם.

אבל החלק אולי הכי מקסים, ואני מעיזה לומר חשוב בסדרה הזו, הוא הדיון והייצוג של מיניות לסבית. נשים שמדברות על סקס ומיניות עושות ומתנסות בזה, ולא מתביישות לייצר שפה חדשה ומשעשעת בכל הקשור לסקס (כמו למשל ראשי התיבות הגאוניים FUPA - שפירושם Fat Upper Pussi Area). לא, זו לא סדרת פורנו והיא כוללת הרבה יותר מזה, אבל בכל זאת, היא כוללת גם את זה. אחת הטענות הגדולות שהופנו כלפי "הילדים בסדר", הסרט המועמד לאוסקר בו מוצג זו לסביות, הוא העדר ייצוג לסקס לסבי. כלפי הסדרה המתוסרטת טענו לא פעם שכל סצנת סקס נראית כמו קליפ ב-MTV. במקרה של "הכי גאות" הסקס הוא חלק מהסדרה, ממש כשם שהוא חלק מהחיים. אין כאן ניסיון להתחמק או ללכת סחור סחור, כפי שאולי מרמזת הכותרת - שנמנעת משימוש מפורש במילה "לסבית" (אולי באמת כדאי לזכור שגם "הכי גאים שיש" לא נקראה ככה במקור). אז הכי קל לכתוב דברים רעים. למשל אפשר לכתוב שאין כאן כמעט ייצוג של טראנסים, או של לסביות ממעמד סוציו-אקונומי נמוך, או של מוסלמיות או שאין כאן כמעט דיון אקטיביסטי או פוליטי מוצהר. אפשר גם להגיד שחלק מהנשים כאן משעתקות דפוסים הטרוסקסואלים דכאניים קיימים, ושחלקן אולי מנצלות נשים אחרות. אפשר גם לכתוב שמבחינה טלויזיונית לא קיבלנו כאן מוצר חדש או מקורי. עדיין, "הכי גאות" היא הניסיון הכי קרוב שראיתי בטלויזיה מסחרית לייצג לסביות. היא מצחיקה, היא סקסית, היא מעניינת, היא לא צפוייה והיא לא קלישאתית. גם אם יש ביקורת על הסדרה (ויש), לא צריך לבטל את העובדה שהייצוג הזה מתאפשר. בכל זאת, כיף נורא לראות שתי נשים מתנשקות על המסך.

"הכי גאות - הסיפור האמיתי", 20:30, HOT3

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ