תוכנית הבוקר של אורלי וגיא: תנבחו פחות, תנשכו יותר

אם אורלי וגיא ישכילו להתרחק מהלייף סטייל ולהתמקד באקטואליה, תחום שהם באמת מבינים בו, תוכנית הבוקר שלהם תהיה יופי של דרך לפתוח את היום

ניב שטנדל, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניב שטנדל, עכבר העיר אונליין

כבר זמן רב שלא צפיתי בתוכנית בוקר (אני נאמן לרדיו בשעות האלה, אם אני בכלל נאמן למישהו בשעות האלה). אולי זו הסיבה שכאשר עלתה השמש הטלוויזיונית על אורלי וילנאי וגיא מרוז, תהיתי אם תמיד מנחי הבוקר נראים יותר עייפים מהצופים שלהם. בהתחשב בעובדה שמדובר בזוג גם מחוץ למסך, כמעט מתבקש לזרוק בדיחה לא מתוחכמת על הסיבה למחסור הכבד בשעות שינה, אבל נדמה לי שאפשר לתלות את התשישות בשינוי המהיר שוודאי נדרשו השניים להכניס בתוכנית הבכורה שלהם, נוכח האירועים במצרים. מרוז רמז, ספק בצחוק ודומני שברצינות, כי הם לא ישנו כל הלילה. זה בהחלט ניכר על פניהם. כבר נכמרו רחמי על הזוג שהשכים קום, והתחלנו ברגל ימין.

אורלי וגיא התכוננו בחגיגיות למשדר הבוקר הראשון שלהם, אבל אזרחי מצרים טרפו להם את הקלפים. חלקים נרחבים בתוכנית הוקדשו לסוגיה המצרית, כולל שני פאנלים של פרשנים, ראיון חוץ עם מאיר רוזן, ממנסחי הסכמי קמפ דייויד, דיווחים מקהיר וממסוף טאבה, ושיחת טלפון מאבא וילנאי, שנמצא אף הוא באזור, וכמובן מבזקים שוטפים. הכל היה בסדר; זה היה משדר חדשות מוקדם, משוחרר ונינוח (מרוז ואלון בן דוד מריצים דאחקות), שהוכתב על ידי האירועים ועמד במשימה.

לא מדובר במשדר חירום על רקע פיגוע או מבצע צבאי, אבל באופן יחסי וילנאי ומרוז הובילו היטב את חלקו האקטואלי של הבוקר, גילו בקיאות ועניין שחורגים מהטריטוריה המזוהה איתם (זו של הצדק החברתי), הכינו שיעורי בית (הראיון - לא ממצה, אבל בעל ערך - עם רוזן הוקלט ביום שבת). היתה אפילו הברקה - אלי יצפאן, אולי הישראלי המזוהה ביותר עם מובארכ אחרי פואד בן אליעזר, עלה על קו הטלפון. השיחה היתה, כצפוי, הזויה, אך נתנה טעימה קלה מהפן החסר בכל סיקור האירועים במצרים – זה הסאטירי. "ארץ נהדרת" יצאה ללקט, תכף תשוב.

ואם כבר הזכרנו את הטריטוריה הטבעית של אורלי וגיא, מעניין לגלות כי השניים בולטים הפעם בשוטטותם מחוצה לה. יש עניין מסוים שמתרחש לאחר סיום התוכנית, ובו מוזמנים הצופים לשטוח את בעיותיהם מול הרשויות בפני צמד מטרידי הממשל, אבל בתוכנית עצמה לא היה הד ללוחמה החברתית של השניים. יתכן שזה נובע מהשינוי שחל בליין אפ בעקבות המהומות במצרים, ויתכן שפניהם של אורלי וגיא לשלום. זה בסדר; מי רוצה לפתוח את הבוקר עם סחבת ממשלתית ושחיתות ציבורית? לא מספיק מבזק החדשות, עם ג'קי מצא בבית הסוהר ויואב גלנט בשימוע אצל היועץ המשפטי לממשלה?

באשר לאותו מענה טלפוני שמציעים וילנאי ומרוז לצופים בסיום תוכניתם, עלי להודות שלא עמדתי על פשרו, משום שהוא מתרחש שלא למצלמות, ומשום שהשניים לא טרחו למסור פרטים נוספים מלבד הושטת היד לעזרה. האם מדובר במין פינה מתגלגלת מתוכנית לתוכנית? באיסוף חומר לתוכנית התחקירים שלהם? בפילנתרופיה של שירותי סיוע ונדנוד? בתחילתו של קמפיין פוליטי?

בוקר טוב, ממי

תוכנית הבוקר תצטרך לעמוד למבחן במועד ב', לאחר שמועד א' הפך לבוחן פתע בפוליטיקה מצרית. אני לא יודע על כל מה שהכינו לנו אורלי וגיא, אבל אני יודע שהיתה שם, בין השאר, פינת טיפול זוגי, במסגרתה השניים פותרים בעיות אישיות מול המצלמה ולטובת זוגות אחרים הצופים בהם. זה אחד משני הערכים המוספים שתוכנית הבוקר מבקשת להציג. לא לעתים קרובות אנחנו רואים זוג בחיים חולק את המסך, ויש בכך עניין, גם אם מציצני בחלקו: האווירה הלא מחייבת של תוכנית הבוקר, לעומת זו המכופתרת של מהדורת החדשות או העניינית של תוכנית תחקירים (כמו "אורלי וגיא בע"מ"). איפה עוד אפשר לפנות אל שותפך להנחיה ב"בוקר טוב, ממי"?

בינתיים זה לא ממש בא לידי ביטוי, אבל צריך לתת להם עוד הזדמנות להציג את החומרים הטבעיים שלהם. ואז גם יבחנו השניים בערך המוסף השני שהם מביאים לתוכנית - הערך העיתונאי, שאמור למתג אותם כיותר מבדרנים קלילים לפתוח איתם את הבוקר. בתוכניות הבוקר עברו הרבה עיתונאים ואנשי חדשות, אבל ספק אם היו בהן צמד נשכני כמו אורלי וגיא. חלק ניכר מהפופולריות שלהם הם חייבים (לצד האג'נדה והעבודה העיתונאית) לסגנון הבלתי מתפשר שמאפיין כל אחד מהם בנפרד ובאופן שונה. תוכנית בוקר לא צריכה להיות מוקד לעצבים – אלה לא השעות המתאימות – אבל עם קצת בשר, הומור ואנרגיות, "אורלי וגיא" יכולה להיות אופציה מעניינת לפתוח את היום.

שרק ירשו לעצמם לחרוג מהשטאנץ, כמו שעשו בתוכנית הראשונה (בלית ברירה או בכוונת מכוון) – פחות לייף סטייל ואייטמים יחצ"נים, יותר מחשבה יצירתית והברקות. כזו הייתה, למשל, הפינה הסאטירית של דורון נשר, שהציעה דז'ה וו לתור הזהב של הערוץ הראשון. בתוכנית הבאה אולי כדאי להזמין את שלמה ניצן להקריא את כותרות העיתונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ