גדולה מהחיים: האם בכל בחורה שמנה מסתתרת מעודדת בלונדינית?

רוחה של צעירה אטרקטיבית מתגלגלת לתוך גופה של בחורה כבדת משקל - קונספט חביב שמזמין עיסוק בדימויי גוף ובתפישות חברתיות בנוגע למשקל. "גדולה מהחיים" אכן עושה את זה, בצורה חיננית ולא פלצנית. אז מה בכל זאת לא עובד בה?

עידו ישעיהו, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו ישעיהו, עכבר העיר אונליין

יש את הסדרות האלה, קטנות אבל הכרחיות, ש"חמודות" הוא הסופרלטיב השולט בכל הנוגע אליהן. הן בדרך כלל לא ייחשבו למשהו בעל משקל סגולי ממשי או חשוב, אבל בסופו של דבר הן נחוצות לתפריט טלוויזיוני ראוי לשמו. סדרות "פיל גוד". מי לא רוצה להרגיש טוב, ולו ל-41 דקות? אחרי צפייה בשני הפרקים הראשונים של "גדולה מהחיים", שהחלה אמש ב-HOT3, לא ברור אם היא יכולה ליפול להגדרה הזו, אבל היא בהחלט מנסה.

סיפור המעשה עוסק בדב, בחורה יפה ושטחית שמוצאת את מותה. מסיבות כאלה ואחרות נשמתה חוזרת ארצה ומתגלגלת אל נבכי גופה של ג'יין, עורכת דין עבת משקל שמתה אף היא, וכעת עם הנשמה החדשה חוזרת לחיים. בפועל זוהי דב בגופה של ג'יין, אבל למרבה הנוחות היא זוכה להבלחות מהאינטליגנציה של ג'יין שמאפשרות לה להמשיך לעסוק בעריכת דין. מבחינת כל הסובבים דב מתה וג'יין חיה לכל דבר ועניין, דבר שמסתבך רגשית כאשר בן זוגה האבל של הראשונה מגיע לעבוד במשרד הפרקליטים של האחרונה. רק שני אנשים יודעים על זהותה האמיתית של ג'יין החדשה – חברתה הטובה של דב והמלאך שתחת פיקוחו קרתה התקלה הזו, וכעת כעונש נשלח על הקרקע בדמות אדם כדי להיות לג'יין מלאך שומר. כאדם.

אכן, עלילה שעל פניה נוחה לקרטע, ו"גדולה מהחיים" מקפידה לעשות זאת מעת לעת. מצד אחד יש בה חן והיא מבדרת, לא מעט בזכות הכוכבת הראשית שלה, ברוק אליוט. מצד שני, בשני הפרקים הראשונים מתקבל רושם של סדרה סכרינית ומטופשת למדי, לא מאוד הגיונית ובעלת ניחוח ראשית-ניינטיז עז. לזכותה ייאמר שלא אחת השחקנים – שאף אחד מהם לא מוכר במיוחד, מלבד אולי הקומיקאית מרגרט צ'ו – עומדים בגבורה בטקסטים אוויליים למדי ומצליחים להקנות להם אמינות מה. עם זאת, ייתכן שהפרקים הפותחים לא משקפים את טיבם של היתר. אחרי הכל, במהלך שתי העונות ששודרו עד כה בארה"ב (הוזמנה גם עונה שלישית) הגיעו לביקור אושיות כלייזה מינלי, פולה עבדול ורוזי אודונל.

הסיפור הזה של חילוף הגוף, החביב על פניו, מהווה בין היתר טריגר לעיסוק מעניין בדימויי גוף ולתפישות חברתיות בנוגע למשקל, והוא עושה זאת בלי להתפלצן יתר על המידה. אליוט בתפקיד הראשי מצליחה להעביר היטב את המאבק הפנימי של דוגמנית שהתגלגלה אל גוף של שמנה, ומשחקת היטב בשני המגרשים. אלה הן למעשה הנקודות החזקות של הסדרה. מצד שני, מתוקף התרחשותה במשרד עורכי דין, חלק ניכר מהזמן מוקדש לכל מה שמתבקש מסדרה משפטית. אלא אם כן לא ראיתם מעודכם סדרה של דיוויד אי קלי, ניתן לומר שהז'אנר הזה מיצה את עצמו, אבל כאשר המקרים הנדונים בפרק עוסקים ישירות בתפישת עולמה החדש של דב/ג'יין, הם מייצרים עניין.

בארה"ב משודרת "גדולה מהחיים" ברשת לייפטיים, המיועדת לנשים וככזו נוטה לכיווני "האנטומיה של גריי" ולרידוד דק-דק של אלמנטים נשיים לכאורה - פשטנות על חשבון פשטות, רגשנות על חשבון רגישות וריחוף מוקפד בדל"ת אמותיה של קופסת הטישו. היא מתמחה בסרטי טלוויזיה המבוססים על סיפורים אמיתיים או שנדמים ככאלה, עם שמות כמו "לא כמו כולם", "צעירים מכדי להתחתן", "התינוק שלי נעדר" וכהנה וכהנה. זה אמנם השתפר מעט בשנים האחרונות – הרי עכשיו גם יש להם את "פרויקט מסלול" אחרי שחמסו אותה מתחת לאפה של רשת בראבו – אבל לייפטיים עדיין נותרה רוב הזמן גלעד להנצחת סטריאוטיפיים נשיים מעליבים.

"גדולה מהחיים" אמנם טובה יחסית ליתר התוצרת של לייפטיים, אבל בשלב זה עדיין מזוהים בה כמה מהתחלואים האופייניים לרשת. כדאי לקחת את כל זה בחשבון בבואכם לצפות בה.

"גדולה מהחיים", HOT3, 22:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ