ערים!: הקלישאה חוזרת

הלייט נייט החדש מציג פלטפורמה בעייתית, עמוסה בקלישאות ומשחקי חברה עבשים. אולי עדיף כבר ללכת לישון

ליאת ריקליס, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאת ריקליס, עכבר העיר אונליין

בחצי הדרך אל תוך "ערים!", תוכנית הלייט נייט החדשה של דנה ספקטור ורן שריג, התחלתי לתהות האם יש עוד מישהו חוץ ממני - ומעוד כמה מבקרי טלוויזיה טרוטי עיניים - שבאמת צופה בתוכנית הזו. למי היא מיועדת? האם לקהל של ערוץ 24, שרגע לפני כן גיחך מול מרגול ואוחובסקי, או לצופי ערוץ 2 שמאסו בשידורים חוזרים של "ללא עקבות"? אולי למי שעוד נותרה בו טיפת סקרנות להציץ אל חייהם השקופים של ספקטור ושריג, שהחשיפה מול המצלמות ובטורים ב"ידיעות" לא מספיקה לו?

ב"ערים!" מארחים השניים על ספה אחת שלושה מפורסמים במשך שעתיים, בשידור חי. שעתיים. בשידור חי. זה מייגע בדיוק כפי שזה נשמע. בניגוד לשידורי הרצף של הערוץ, עם גיחות לאולפן השקוף ומעברים לשירים של קובי פרץ, פורמט הלייט נייט בפלטפורמה התמוהה הזאת לא רק שלא מחזיק שעתיים, הוא גם פי כמה יותר מעייף. למה? כי מאלצים אתכם לצפות בשידור חי, לא ערוך, עמוס פדיחות כמו אורחים ששוכחים לחזור מהשירותים אחרי הפסקת הפרסומות או מנחים שנכנסים זה לדברי זה.

בתוכנית הפתיחה אירחו המחוברים את מנשה נוי, ירמי קפלן ואילנית לוי. לכאורה, תמהיל מושלם. שלושת האורחים היו עירניים, זרמו עם הפורמט הלא-מספיק-מהודק ולא התבלבלו גם אחרי כמה כוסיות אלכוהול. העניין הוא שאף אחד לא באמת התעניין במה שיש להם לומר.

היתרון של שריג וספקטור כסלבריטאים מראיינים-מרואיינים שרוצים לא רק לחשוף אלא גם להיחשף, כמו שכבר ראינו בתוכניות כמו "שניים" - הפך מהרגע הראשון לחסרון הגדול שלהם. הצהרת הכוונות של התוכנית הבטיחה שספקטור ושריג "יחקרו את מוסד הנישואין ואת עולם הרווקים, ולא ישאירו שאלה אחת בתחום ללא תשובה אמיתית וכנה". נקודת המוצא היתה ברורה - חשיפה מצידנו, המראיינים, תמורת חשיפה מצידכם, סלבס אורחים. "איך שומרים על האהבה? איך לא מקנאים בבן הזוג?" דרשו המחוברים לדעת. אבל במקום החשיפה האישית והרגעים האנושיים שרצינו לראות, קיבלנו עדר של אגואים מודע לעצמו ודיפלומטי להחריד, שנהנה להקשיב בעיקר לקולות שלו. במקום התשובות האמיתיות והכנות שהבטיחו לנו, סיפקו הסלבס בעיקר קלישאות חבוטות.

"כישרון זאת התכונה המושכת ביותר בפרטנר", כולם הנהנו בהסכמה. ירמי קפלן "חלק" את העובדה שנשים, בימינו, טוענות שהם מחפשות סקס חסר משמעות אבל בעצם רוצות מונוגמיה. פיהוק. הצופה האומללה מיכל ניסתה לקבל עצה בנוגע לבעלה, שממשיך להזמין חברים לפארטיות גם חודשיים אחרי שילדה, אבל קיבלה רק שברי עצות סותרות ושטחיות. אפילו ספקטור, שניסתה לעורר קצת פרובוקציות ודיברה שוב ושוב על התדמית הציבורית השנואה שלה, לא הצליחה לחדש מאומה. כנראה שבכל הקשור לחייהם האישיים של רן ודנה, לא נותרה כבר אבן אחת להפוך.

בשלב מוקדם מדי הפכה "ערים!" למסיבה מעיקה, כזאת שגורמת לך לפזול לעבר השעון ולתהות אם כבר מנומס לעזוב או שצריך להישאר עוד קצת. כדי להחיות את הפורמט - בכל זאת, שעתיים - הכניסו שריג וספקטור פינות אה-לה-"יחסים מסוכנים" ז"ל של דנה מודן. בואו ננחש מי אמר שיש לו פטיש לרגליים ומי לא יכולה לסבול בני זוג שלא מצליחים לחנות. בואו נבקש מהצופים לסמס לנו ולענות לשאלה הכי שחוקה בעולם, מי שווה יותר - רווקים מבוגרים או רווקות מבוגרות. כשהמארחים יצאו לעשן והשאירו את האורחים לבד למשך שלוש דקות תמימות (!) כביכול כדי לנסח עבורם שאלה מכשילה, התחלתי לחשוב שאולי נרדמתי והזיתי סוג של סיוט טלוויזיוני. אבל לא.

תחושת ההזיה הזאת הזכירה יותר מכל את חוויית הצפייה הראשונית ב"טינופת", תוכנית שיחת הסלון ששודרה בזמנו בערוץ 3. גם אז לא ממש הבנתי מה רוצים מחיי, מי לעזאזל הסכים לשדר את זה או למה אני צריכה לצפות בתוכנית הזאת. אלא שיידרש הרבה כדי להפוך את "ערים!" לקאלט מענג כמו ש"טינופת" הפכה להיות. דרושה חזרה אל שולחן התכנון, מחשבה עמוקה על הפורמט, מעבר לרעיון הגאוני של "סלבס מראיינים סלבס". התוכנית חייבת לעבור עריכה, להצטלם מראש ולהתקצר בשעה לפחות. אז, יש לקוות, יצפו בה קצת יותר מכמה מבקרי טלוויזיה שמתים ללכת לישון.

"ערים!", ערוץ 24, 22:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ