כוכב נולד 9: אפשר כבר להגיע לגמר?

ביצועים חיוורים ונטולי רגש, בתוכנית שהוקדשה לריטה, הזמרת עם הכי הרבה רגש במדינה, הוכיחו מעל לכל ספק שיש בנבחרת קומץ מתמודדים בליגה משלהם. כל השאר פשוט מתחרים על המקום הרביעי

ליאת ריקליס, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאת ריקליס, עכבר העיר אונליין

מדהים שזה הגיע רק עכשיו, אבל מתישהו בין התזכורת לכל שירי התוכנית אתמול בכוכב נולד ולהצבעת השופטים נפל לי האסימון – פתאום ידעתי בוודאות מי תהיה שלישיית הגמר. זה היה ברור לי כשמש, ואני אפילו מוכנה לשים סכום כסף לא מבוטל על זהותו של הזוכה. סלחו לי שלא אחשוף אותו בראש חוצות,  אבל אגיד זאת: זה לא יהיה דוד לביא.

כוכב נולד 9 - כל הכתבות

ולא שלא מגיע לו, להיפך: מבין תשעת הפיינליסטים שהופיעו אמש אין זמר מוכשר יותר ממנו. כמו בכל עונה, מדובר במתמודד שסומן מראש לשלישיית הגמר וכולם יודעים זאת; הקהל, השופטים וגם ההפקה, שעושה את כל שביכולתה להביא את ילד הפלא שלה הכי רחוק שאפשר – גם אם זה אומר להעניק לו עיבוד מנצח לשיר שהכי תפור עליו, בעוד שמתמודדים אפורים אחרים נאבקים בביצועי קריוקי מאכזבים.מחווה חיוורת

אבל "כוכב נולד" היא הרי לא באמת תוכנית כישרונות. היא בראש ובראשונה תחרות פופולאריות. הפופולאריות של דוד תביא אותו לשלישייה האחרונה, אבל הוא כנראה לא יזכה לראות את הארץ המובטחת וייאלץ להסתפק בקריירה אמיתית, בעוד שהכוכב הנולד ככל הנראה ישועבד לטובת כנס מתגייסים של האגודה למען החייל.

ההאדרה של דוד על ידי הפקת "כוכב" היתה כל כך שקופה בתוכנית הזאת, שבמבט לאחור על ביצועי המתמודדים עוברת תחושת מבוכה קלה, כמו זאת שמרגישים כשרואים את חביב המורה זוכה לעוד שבחים מיותרים. תוכנית שלמה שסבבה סביב הרפרטואר של אחת הפרפומריות הגדולות במדינה, ריטה, היתה משופעת בביצועים חיוורים וחסרי ייחוד לחלוטין, כאלה שלא זוכרים  רגע אחרי שהסתיימו. לא יכולתי שלא להרהר בתוכנית שהוקדשה לשירי רמי קליינשטיין בעונה הקודמת, כמעט אותו רפרטואר בדיוק, והיתה אחת התוכניות הטובות של "כוכב נולד".

איך זה קרה? כמעט כל המתמודדים בחרו בשירים צפויים, כאלה שלא התאימו להם ועמדו בהשוואה לביצוע המקורי או גרוע מכך, לביצועים קודמים ב"כוכב". רון ויינרייך שזייף ופספס בגדול את "בוא", שילם על כך בהדחה. נדב ואסף לא הגיעו לקרסוליים של הביצוע הזכור של מארינה מקסימיליאן בלומין ל"שיר אהובת הספן" וחגית יאסו הצליחה לעקר מרגש את אחד השירים היפים של ריטה. לירון רמתי אמנם לקח צ'אנס עם שיר לא מוכר אך לא הצליח לצאת מאזור הנוחות שלו, ואילו תמר יהלומי נראתה כמו תרגיל ב"בית צבי", של שחקנית מתחילה המנסה לגלם מישהי שהיא לא.

יוצאי הדופן התוכנית היו לידור סולטן, היחיד שהצליח ליצור גרסה משלו לשיר והפך את הבחירה הבנאלית של "נוצה ברוח" לביצוע גלגל"צי מהוקצע, נוי דנן– שלמרות שלא הביא הרבה חידוש ל"ימי התום" הפיל כמה לסתות עם קול המשי הבוגר שלו, ואורטל אדרי, היחידה שהצליחה להביא לתוכנית דרמה ורגש כמו שציפינו לקבל בתוכנית שמוקדשת לריטה.היחידה שריגשה. אורטל אדרי:

ליד העוצמות של אדרי, ריטה נראתה רגועה מתמיד ואפילו קצת מוסחת, מה שגרם לי לתהות האם החיקוי שלה ערב קודם ב"נבחרת ישראל בטלוויזיה" גרם לה לצנזר את ה"אני מתרגשת!" הרגיל שלה. מזל שאי אפשר להוציא את הריטה מריטה, ולכן קיבלנו כמה רגעים בלתי נשכחים כמו הריקוד עם תמר, הפייס אוף מול אורטל או היציאה "את הנוצה אל תסלסל, כי זה נוצה". היה שווה.

התוכנית הזאת הוכיחה מעבר לכל ספק שאנחנו לא זקוקים לעוד חמש הדחות כדי להגיע לשלישיית הגמר. ברור ומובן כי יש כאן שלושה מתמודדים בתחרות אחרת לגמרי, וכל השאר פשוט מתחרים ביניהם על המקום הרביעי. בלי התערבות הפקתית או פאקטור מהשופטים קשה להאמין שנזכה כאן להפתעות, מה שאומר שנאלץ לשבת בסבלנות ולהמתין עד שכל המתמודדים האחרים יואילו לפנות את הבמה. איך צדי צרפתי אמר אחרי הביצוע של דוד? "אני פשוט מת להיות שנתיים קדימה ולראות מה קורה עם הבחור הזה". אנחנו נסתפק בשלושה שבועות קדימה. 

הטוב: ריטה עוצרת הכל כדי לפרגן לרמי, "שברא בגאונות כזאת את השירים האלה". שיעור חשוב על ענווה למתמודדי הנבחרת - ואולי גם לכמה מגדולי האמנים בארצנו.

הרע: תמר יהלומי מוסיפה חטא על פשע ושרה "כמרחש לטרף" במקום "משחר לטרף". הכי בועז מעודה ב"נשל הנחש".

המכוער: שופטי מאסטר שף מחכים לאורטל אדרי האומללה אחרי הפרסומות, כדי להשחיל עוד פרומו לעונה החדשה. תודה, הספיק לנו טיזר של שבע דקות לפני התוכנית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ