מה נסגר עם רועי בר נתן: אלטרנטיבה ראויה ל"טלוויזיה במיטבה"

תכנית הקאלט של "קשת" יצאה לחופשה ופינתה את המסך לאחותה הקטנה והצולעת מערוץ 10. רועי בר נתן שומר בכבוד על המשבצת שהתפנתה

ניב שטנדל, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניב שטנדל, עכבר העיר אונליין

מתגעגעים ל"טלוויזיה במיטבה"? יש אלטרנטיבה. ש"טלוויזיה במיטבה" של "קשת" יצאה לחופשה לפני כחודשיים ופינתה את הבמה ל"מה נסגר?", אחותה הקטנה והצולעת מערוץ 10. ובצולעת אני לא מתכוון למכוערת או עלובה, אלא פשוט לתוכנית שדידתה אחרי "טלוויזיה במיטבה" זמן רב במסלול הרייטינג. בעוד תוכניתם של דודו ארז וחבריו רשמה נתוני צפייה מרשימים (סביב ה-20 אחוזים) וזכתה למעמד סמי-קאלטי, נותרה תוכניתו של רועי בר נתן בצל, עושה כמיטב יכולתה בפלטפורמה הנחותה של ערוץ 10 ומסתפקת באחוזי צפייה חד ספרתיים נמוכים.

היום, כשהיא נישאת על המומנטום המעודד של "ווייפאאוט ישראל" ונאלצת להתמודד מול "אל תפיל את המיליון", נראה ש"מה נסגר?" מתאוששת מעט. אף אחד שם לא חולם להגיע למספרים של "טלוויזיה במיטבה", אבל לפחות הנישה התפנתה, מה שמותיר את "מה נסגר?" כתוכנית הבידור היחידה בערוצים המסחריים בערב שישי לפני ששי שטרן עולה ב-23:00 לתת בראש, ובהנחה שאתם לא מתייחסים לתקלות השידור של הערוץ הראשון כאל תוכנית בידור.

כי "מה נסגר?" דווקא כן. הערוץ הציבורי, שלא במפתיע, הוא כוכב מרכזי בתוכנית שמגחכת על הטלוויזיה שלנו. בתוכנית האחרונה מניתי לפחות חמישה אייטמים בכיכובו של הערוץ. שלושה מתוכם נבחרו לחמשת הקטעים הטובים של השבוע.

אבל להסתלבט על תקלות הסאונד והתמונה הנצחיות של הערוץ הראשון זה כמעט קל מדי (גם אם מדובר בחומר קומי שלעולם לא ינוס ליחו). כך גם עם תוכניות בוקר ולייף סטייל, הקורבן המועדף השני על "מה נסגר?". התוכניות הללו עמוסות לעייפה באייטמים תמוהים, אורחים תמהוניים ושאלות מביכות מהבית, שלא דרוש עורך חד עין כדי לרקום מהם מסכת מערכונים. לזכות "מה נסגר?" יאמר שהיא לא מרחמת גם על ערוץ הבית שלה, ומעלה על המוקד גם תוכניות כמו אלו של רפי קרסו ושירה פליקס, פלוס שני קטעים בחמישייה המובילה. אפשר כמובן לטעון שמדובר בקידום תוכניות, אבל בקונטקסט של "מה נסגר?" זה פשוט לא רלוונטי. כשבר נתן פונה לקהל ושואל אם יש כאן מעריצים של "המקצוענים 10 עם שירה פליקס", מובן שהוא ציני. כשפליקס עצמה מופיעה באולפן, זה כבר מצביע על מידה נאה של הומור עצמי ואפילו ביטחון.

לא מרחמת גם על ערוץ הבית שלה. מה נסגר עם רועי בר נתן (צילום: יח"צ)

הקורבן השלישי ברשימת החיסול של "מה נסגר?" – ודומותיה, יש לציין, משום שגם "טלוויזיה במיטבה" ואחרות מצאו שם שלל רב – הם ערוצי הנישה. שם, במרחבים הלא ממופים של הממיר, רובץ הזהב האמיתי ומחכה למחפש החרוץ, שמוכן לכלות שעות רבות בבהייה בחומרים טלוויזיוניים בלתי ראויים בעליל כדי לסנן מתוכם את הגרגרים הזהובים. כך, למשל, מגיעים ל"מה נסגר?" טלנובלה פורטוגזית וערוץ הקבלה. וכך הפך הרב-ליצן יצחק פנגר, שמגיש תוכנית דת מתובלת בסטנד אפ משונה בערוץ ההידברות (נראה אתכם מוצאים את הערוץ הזה על הממיר) לאחד מכוכבי התוכנית.

הרבה יותר קשה למצוא שלהבות בארזים הטלוויזיוניים – בפריים טיים, בתוכניות הדגל, במהדורות המרכזיות (שאינן בערוץ הראשון). וזה באמת כמעט ואינו קורה ב"מה נסגר?". האם משום שאין חומרים? אני מתקשה להאמין; הן משום שתוכניות אלו לא נהנות מסף רהיטות או תחכום גבוה בהרבה משל תוכניות הנישה (הלא המסך עמוס לעייפה בכוכבי ריאליטי עילגים ובשעשועונים פיזיים שכל קשר בינם לבין טריוויה מקרי בהחלט ואמורות להוות כר נוח לפדיחות ולסלפסטיק), והן משום שתוכניות אחרות שמשתמשות בטריק של "מה נסגר?" – "ארץ נהדרת", למשל – דווקא כן מצליחות למצוא חומרים ראויים בפריים טיים. יתכן שמדובר במקרה, ויתכן ש"מה נסגר?" החלשה יחסית מעדיפה עדיין להיטפל לחלשים ולמביכים במיוחד, לא ללעוג למלכי הכיתה אלא ללא מקובלים. צריך לציין, עם זאת, ש"מה נסגר?" דווקא מקדישה חלק נכבד לערוץ נישה של "קשת", ערוץ 24, בפינה "מה נסגר עם ערוץ 24?!". איך לא.

ועוד לא אמרתי מילה על רועי בר נתן. בסופו של דבר, "מה נסגר?" עומדת על קטעי הטלוויזיה שהיא מקבצת, אבל בר נתן הוא שהופך אותם לא פעם לראויים לצחוק. חלקם לא היו זוכים ליותר מחיוך, אלמלא השטיק המוצלח של בר נתן – שתי שניות של דממה עם מבט תמה, הרמת גבות ופלבול עיניים, ואז זריקת שורת הטקסט שלו בפנים חתומות (טקסט שלא תמיד עומד בסטנדרט של הבעת הפנים). בר נתן הוא בחור מוכשר, זריז לשון וחקיין מחונן, ו"מה נסגר?" לא מנצלת אפילו שמינית מיכולותיו. בצדק – היא לא זקוקה לקומיקאי עתיר יכולות, אלא למגיש משעשע שמסוגל להגיב היטב בפנים ובטקסט לקטעים המשודרים. גורי אלפי, למשל, לא היה עושה זאת פחות טוב. לבר נתן מגיע יותר, אבל בינתיים הוא תקוע בפאתי ערב שישי, מרים גבה ותוהה מה נסגר עם הטלוויזיה שלנו. התשובה היא שאין לנו טלוויזיה במיטבה, אבל לפחות זה לא מספיק עצוב כדי שלא נצחק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ