אל תשאל: האם שי שטרן איבד את האומץ?

העונה הרביעית של "אל תשאל" נפתחה אמש ונדמה שמשהו קרה לשי שטרן: האיש שבדרך כלל מביך את מרואייניו התרכך ונתן לעצמו להיות מובל על ידי התובנות שלהם. ניב שטנדל מתגעגע לנשכנות

ניב שטנדל, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניב שטנדל, עכבר העיר אונליין

בעצם, שי שטרן הוא בוראט עם ביצים. לא שלבוראט אין ביצים, אבל את מה שסשה ברון כהן עושה מאחורי פרסונה מומצאת עם שפם של דודו זר ומבטא כבד, שי שטרן עושה עם שי שטרן. הוא לא זקוק לדמות פיקטיבית כדי להביך אנשים עם שאלות כאילו-אינפנטיליות, הערות מתריסות ותובנות מקוממות.

עיתונאים ומראיינים אוהבים את תיוג ה"בלי בושה". הם אוהבים להצטייר כמי ששואלים את השאלות הקשות, לא בורחים מעימות ולא מוותרים למרואיין. מעטים מאוד יכולים להציג כיסוי להצהרה הזו. אצל שטרן, קלף ה"בלי בושה" הוא לא האס של החפיסה, הוא החפיסה כולה. במקרה שלו, לא מדובר בשאלות "קשות" (אם כי היה מעניין לראות אותו מראיין פוליטיקאים אפופי חשדות כמו משה קצב או אהוד אולמרט, למשל), אלא פשוט בשאלות מוזרות ומביכות, שמותירות לא פעם את המרואיין ללא מענה. יש מי שזורמים עם הטמטום-לכאורה של שטרן, ומשיבים לו כגמולו; יש מי שעונים לו ברצינות גמורה, לא מבינים את המשחק; ויש מי שלא מצליחים להתגבר על ההלם הראשוני.

בפרק הראשון בעונה הרביעית של "אל תשאל" לא נרשמו נפגעים. איש מהאורחים אמש לא הותקף בשאלות מביכות של ממש. שטרן לא פשפש במצעים של יובל כספין, לא נכנס לזוגיות של יועצת הזוגיות איריס קול, ואת בדיחת "נעה תשבי גילמה גופה" הוא השאיר לשיחה עם רשף לוי. זה סימן רע. לשטרן יש הרבה חן, אבל מעט שטיקים מלבד השאלות הלא נעימות, ובלעדיהן "אל תשאל" היא עוד תוכנית נישה חביבה.זה לא אומר ששטרן הפך פתאום למראיין חנפן שמורח את מרואייניו בדבש – אם כי, יש להודות, הראיון עם תשבי היה מתחנחן; ליד רשף לוי הוא געה בצחוק כראשון הצופים במופע הסטנד אפ; ואפילו לעינת שרוף הוא כמעט שחרר מחמאה. אך במרבית הזמן המשיך שטרן להציג תובנות קנטרניות שנועדו להתסיס את אורחיו, ואולי גם באמת משקפות את דעתו.

הפעם בחר שטרן לעמוד על ההבדלים בין גברים לנשים. אם לתמצת את השקפת העולם המורכבת שהציג שטרן בתוכנית, זה נראה בערך כך: נשים נוהגות יותר גרוע, נשים לא יודעות לבשל, נשים לא עושות רוק, נשים לא מצליחות בפוליטיקה, נשים אוכלות את הראש; גברים פחות יפים. זה היה יכול להתניע מצעד מחאה פמיניסטי בחזיות ברחובות תל אביב, אם זה לא היה נאמר במסגרת רוח השטות של "אל תשאל", שבה מותר להגיד כמעט כל דבר, להכנס בכל מגזר ומגדר ועדיין לצאת מצחיק ומגניב. זו ההצלחה של "אל תשאל"; שטרן - וכזכור, מדובר באדם אמיתי - הצליח ליצור מעין אלטר-אגו טלוויזיוני משוחרר מנורמות חברתיות שמתנהל לפי חוקים שלא חלים על אדם מבוגר ובר דעת, לא כל שכן על אישיות טלוויזיונית.

בראיונות עם הלא-סלבריטאים, הוא הציג שכפול מציאותי מושחז של הישראלי היפה של יובל סמו, שפוגש את הרחוב הישראלי בלי מסכות של פוליטיקלי קורקטיות. בראיונות עם הסלבריטאים (שתפסו את עיקר הנפח מאז המעבר מ"ביפ" ל"קשת"), זו הגרסה הלא מתוסרטת של שולץ של רועי בר נתן, או אביו הרוחני ג'ימיני גליק. אי אפשר לכנות את הראיונות של שטרן הישגים עיתונאיים, אבל הם מציעים לכל הפחות בידור טוב, ולא פעם טמונה בהם גם אמירה סאטירית על חשבון מרואייניו.

שי שטרן מברר מה החסרונות של גברים:

לא פעם, אך לא הפעם. שטרן, שלרוב המרואיינים שמגיעים לשוחח איתו מוצאים את עצמם על הגריל מבלי ששמו לב, מקבץ את אורחיו על תקן של פאנל מומחים, ומדי פעם מרפרר ביניהם. הפעם רשף לוי סיפק הסברים קומיים מהזווית הגברית, איריס קול נתנה עצות זוגיות כדרכה, יובל כספין ניסה להסביר לשטרן איך אפשר להימשך ליצורים לא מושכים כמו גברים, ונעה תשבי תפקדה כמעין מקרה מבחן בהיותה ישראלית הנשואה לאוסטרלי ולא לישראלי. אבל אם בד"כ מצליח שטרן, במסגרת נושא הדיון (מלמה גברים מתעסקים כל הזמן בסקס ועד למה טוב שיש בדואים), לדקור את אורחיו בשאלות אישיות, הרי שהפעם זה לא קרה, והוא הסתפק בהדהוד תובנותיו אליהם ודרכם.

התוצאה היתה פחות טובה מבדרך כלל. שטרן במיטבו כשהוא מפתיע את המרואיין בשאלה לא נוחה הנוגעת אליו באופן אישי, לפרסונה הציבורית שלו או להשקפת עולמו, או פשוט מטיח באורח את אחת מתובנותיו הקשות לעיכול. בשביל להתרוצץ בין העצות של איריס קול לקטעי הסטנד אפ של רשף לוי לא צריך את שטרן. כל מנחת תוכנית לייף סטייל מתחילה יכולה לעשות זאת.

משטרן אנחנו מצפים לא להרפות כשאיריס קול לא מספרת על חיי הזוגיות שלה, לא להניח לעינת שרוף לנפנף אותו בהסכמה לכאורה לטענותיו, ובטח שלא להפוך שיחה עם נעה תשבי לאייטם מחניף על ישראלית יפהפיה ומצליחה. בנישה הזו, יש טובים וארוכי לשון משטרן. משטרן אנו מצפים להוציא את מרואייניו - סלבריטאים מדושני עונג בימים כתיקונם - מופתעים, המומים, סמוקים, חסרי מענה. הרי אנחנו לא באמת מתעניינים בתובנות שלהם, אנחנו רק רוצים לראות אותם לרגע מחוץ לאזור הנוחות, נדרשים להסיר את הפרסונות המלאכותיות ולענות לשאלות התם של שטרן. "אל תשאל" היא בקשתו של המרואיין לשטרן הישיר והבוטה. אבוי אם שטרן יענה לבקשה.

"אל תשאל", ערוץ 2, 23:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ