מחוברות 2: בנות, הן אוהבות לתקן

מיקה וננה מנסות לעבור חוויה הורית מתקנת, דינה מעדיפה לתקן בחור עירום במקלחת, הילי מנסה לתקן את הבחור שהיא מסתובבת איתו ושיר ורגב מתקנים את הקשר. זה היה השבוע של מחוברות

זיו יצחקי, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זיו יצחקי, עכבר העיר אונליין

מאדאם סוזצקה

על פי האתר של הוט, הצפייה במחוברות 2 מוגבלת לגיל 14 ומעלה. החלטה משונה בהתחשב בעובדה שיסמין, הבת של מיקה קרני ומיקי מככבת כבר בפרק שני משלה. לצלם אותה נאבקת בשיעורי הפסנתר? זה מותר. לצפות בעצמה עושה את זה? זה כבר אסור. יחי האנומליות הקטנות של החיים והצביעויות של עולם המבוגרים. היא כבר מכירה את חלקם, יש לה עוד הרבה מה ללמוד. היה משהו מרגיע בלצפות במיקה מאזינה לבת שלה חובטת בקלידים ומעירה לה הערות על הנגינה שלה. מתברר שגם כשההורים שלך הם זוג מוזיקאיים לכאורה זרוקים שעזבו את מרוץ העכברים לטובת הצפון, בכל מה שנוגע לחינוך מוזיקלי מזרח אירופאי הם הופכים למאדאם סוזצקה על ספידים. ייאמר לזכותה של מיקה שהיא לא יישרה את הגב של יסמין ולא הורתה לה לדמות שהיא מחזיקה תפוחים בידיים. נפשה של יסמין נכספת לצאת החוצה ולהיות עם החברות שלה. זהו קו פרשת מים קלאסי בכל בית שבו ילד לומד לנגן כמה שנים ומחליט למרוד בגיל ההתבגרות. רק לתשומת ליבה של יסמין, במקרה שהיא אכן תחליט להפסיק. מהיום והלאה בכל פעם שתופיע פסנתרנית על מסך הטלוויזיה ועד יומה האחרון, יתלו בה הוריה מבטים נוקבים ויאמרו ‘אם רק היית מתמידה’. הבן הגדול של מיקה עושה לה בית ספר:

טובעים במספרים גם עדן, הבת של ננה, צעירה מדי בשביל לראות את עצמה על מסך הטלוויזיה, אבל עדן מבוגרת מספיק בשביל לדעת דבר או שניים על הישגיות וציונים בחיים האלה. היא רוצה ציונים גבוהים, והפתרון כמובן לא נמצא בכלל בין כותלי בית הספר, אלא אצל המורה הפרטית ששולחת את ננה שרייר להלך בשדות. ננה דווקא חשבה שמהקושי של הבת שלה תצמח לה חוויה מתקנת, שגם היא תוכל להשתתף בשיעור וללמוד משהו. מה? לה לא מגיע? גם היא נתקעה באותו קושי ובאותו מקום. ולא משנה מה היא כבר השיגה בחיים מבלי לדעת להוציא שורש ריבועי, החסך הזה רובץ על הנשמה. זהו לא רק שיעור בחשבון, זהו גם שיעור בהורות. יש כנראה גבול להיקף החוויות המתקנות שאמא יכולה לחוות באמצעות הילדים שלה וישנם חורים שחורים בנשמה שגם הם לא יכולים למלא. 

בשביל הפרספקטיבה נעים לגלות שלא הכל אצל הילי עמנואל אבוד. שהיא לא כזאת תאונת דרכים מהלכת ושיש דברים שכן מסתדרים לה. כמו למשל למצוא את הקבלה של מבחן הבגרות במתמטיקה, להגיע אליו בזמן ואפילו לדווח שהיה כנראה מוצלח. מגיע לה, היא צריכה קצת חוויות מעצימות, ואלוהים יודע שאנשים בעלי עצבים חזקים יותר משלה מסוגלים להתמוטט למראה פרבולה, ולהתאשפז כשעולה באפם ריח של נגזרת.לא רק בתחום האקדמי מפגינה הילי התאוששות. היא גם מכירה לנו את אלישע, הידיד שלה מבית שמש או בעצם הבחור שעוזר לה לשמור על פרספקטיבה ולהרגיש טוב עם עצמה. לידו נראית הילי כמו מופת של תחזוקה עצמית, סמל לאסרטיביות ומודל לחיקוי בכל הנוגע להפעלת שיקול דעת. אלישע גם עוזר להילי להתחבר לילדה הפנימית שבתוכה והיא משחקת איתו כאילו הוא היה בובה שלה: מורה לו להתקלח, גוזרת לו את השיער ומדללת לו את הזקן. בסוף מגיעה השיחה הבלתי נמנעת על הסטטוס שלהם. היא רוצה שהם יישארו ידידים, אלישע, שמסיבות לא ברורות נראה כמו מי שכל כוח הרצון שלו נשאב ממנו על ידי צוות מומחים, נאלץ להסכים איתה. כי מה הם החיים אם לא ‘איטס קומפליקייטד’ אחד בלתי נגמר?

לכי לכי יא מתחבקת המסע של דינה אברמסון בעקבות האהבה מתפשט לעבר נ.צ. חדש. הפעם הוא מגיע אל מעבה היער, שם מתרחש כינוס של אנשי הריינבואו. מה הם עושים? במה הם מאמינים? ומה האלטרנטיבה שיש להם להציע? דינה לא בדיוק מסבירה. אחד הריינבואיסטים המקצועיים מנסה להסביר על דרך השלילה. וזה הולך ככה: דינה היא מהסוג שמשקיע ויוצר, לכן היא לא יכולה להיות ריינבואיסטית אמיתית. האם הסקת המסקנות המתבקשת היא שריינבואיסט הוא מישהו שמזלזל והורס? לא נראה לי שלזה הוא התכוון. על הדרך הוא שואל אם כבר יש לה מישהו לחבק בלילה, דינה מזכירה לו שיש לו חברה. הריינבואיסט נוחר בבוז, הוא נמצא בכלל ברמה רוחנית אחרת ולא מתעסק בכל העניין הגשמי הזה ומשיב לה ב’אז מה’. דינה עושה מה שהיה עושה כל אדם רציני במצב כזה. נכנסת לאוהל וקוראת קריאת שמע. בבוקר, שוב מתברר עד כמה הגבולות והקווים נזילים ולא ברורים אצל הרבנית אברמסון. ללבוש מכנסיים אי אפשר, אבל לסבן את עומרי כשהוא עומד עירום כביום היוולדו במרכז המאהל, זה בסדר. והכל מתרחש בשבוע שבו אנחנו מתאהבים עוד קצת באבא של דינה שמפציר בה:  או לחכות או לא לספר לו מה היא עושה. יכול להיות שכבר מאוחר?.

מסיבת חשק אחרי הרושם הקשה שהשאירו יחסי שיר נוסצקי - רגב קונטס בשבוע שעבר, מגיע תורו של התיקון במסגרתו רגב אומר לשיר כמה הוא אוהב אותה ומעריך אותה. צודק, ללא כבוד, קשה מאוד למערכת יחסים לשרוד. השניים חוזרים לתנוחה שבה הכרנו אותם לראשונה, כלומר כשכף הרגל של שיר מלטפת את הסתימות של רגב. הם גם היו באיזו מסיבת חשק מסוג בלתי ברור ולא מובן, כזה שבשבילו שיר עלתה על קומבניזון ורגב התלבש כאילו הוא בדרך לאודישן להיות החבר השישי ב”ווילג’ פיפל”. תמונות מלב המאפליה הם לא הביאו, אבל אחר כך הם סיפרו שהיה שווה ואינטנסיבי.  מה בדיוק? את הסוד הזה הם כבר יקחו לקבר. או אולי לאיזה טור חווייתי-אישי. שיהיה בהצלחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ