"מצב האומה": ניסיון הצחקה לחיים ולמוות

ראיון בתלת מימד עם רבין ז"ל, שיחת טלפון עם אלוהים ודיאלוגים מתוסרטים עם רד בנד. אלו היו רק חלק מהמאמץ של מצחיקני מצב האומה להראות שהם סאטיריים, שוחטים פחות קדושות ומוכנים להצחיק בכל מחיר

תומר פרת, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר פרת, עכבר העיר אונליין

קול רטינה המוני התגלגל אמש  ברחבי המדינה כשראשו האדמדם של ליאור שליין הופיע על המסך ופתח את העונה השלישית של מצב האומה. "אני לא מסוגל לראות אותו יותר" נשמעו  צווחות חרון מתוך אלפי בתים, "תנו לגורי להנחות" נאנקה האומה. שנים נאלץ ליאור שליין לספוג הערות מעליבות  וטוקבקים מהגהינום בנוגע לכישרונו הקומי, סגנון הדיבור והמראה החיצוני שלו. אבל שליין לא זז מילימטר מהמסך ושכולם יאכלו תחת.

השנינות וחוש ההומור של שליין לא נופלים מזה של גורי אלפי, אורנה בנאי, עינב גלילי או יאיר ניצני. אז מדוע הוא מעורר התנגדות כה עזה? הפתרון פשוט:  מחקרים מוכיחים שג'ינג'ים הם מרגיזים. משהו בשילוב הצבעים, טון הדיבור והעקשנות מגרה את בלוטת האנטגוניזם. מרגע שהמיילדת  מפליקה להם בישבן  ניצבת בפני הג'ינג'ים שתי ברירות: לפרוץ בבכי מעצבן או לחשוק שפתיים  ולצאת למסע  הבלגה  עד לניצחון.

שאריות מהמחסן של החבובות פתיחת העונה השלישית של  "מצב האומה" נראתה מאומצת כמו ליאור שליין עצמו.המשתתפים אמנם מוכשרים אבל התסריט לא מאפשר להם להתנהל בטבעיות. הוראה כלשהי מגבוה מצווה עליהם לצחוק בכוח מהבדיחות של חבריהם  וזה נראה מגוחך. עינב גלילי השנונה ("יום העצמאות הוא יום הנכבה של הפרגיות") מתפקעת מבדיחת קרש. גורי אלפי צוחק על אוטומט מחידוד קהה כלשהו. וזה לא שלא היה מצחיק. היה. לפעמים.

החיבור עם רד בנד צולע אף הוא. הלהקה שמורכבת מבובות מופעלות בידי אדם, התחילה את דרכה בהופעות רחוב ובמועדונים בתל-אביב והפכה לסדרת טלוויזיה המשודרת בהוט. בעיתונות הבידור טוענים שמדובר בקאלט מטורף.  טענות כאלה של עיתונאי רכילות מעוררות  חשד שמדובר בקאלט  בעיני עצמו . העובדה שהלהקה מושכת אליה אמנים וסלבס כזבובים אל ריבה, הופכת את הלוזריות של המנהיג רד אורבך לבלתי משכנעת.

 גם העובדה שהבובות נראות כשאריות מהמחסן של ג'ים הנסון ("החבובות") ומדברות אנגלית כאילו כולנו כאן אנגלו-סקסיים, מרמזת שלא מדובר בפנינת רטרו אלא בקשקוש שהותפח באופן מלאכותי. לא ברור מדוע צריך לדחוף לתכנית הומור על אקטואליה ישראלית, דמות של רוקר אמריקאי מזדקן  שמרוכז בעצמו ולא מחובר כאן לכלום.

צחוק עד המוות לא מצחיק לשנייה, היה הראיון עם יצחק רבין התלת-מימדי. שוב הורגש מאמץ מיותר לשחוט פרות קדושות כדי להדהים את  השד יודע מי. נכון שלרבים כבר נמאס מפולחן האישיות והאיסור הרודני  לדבר ברבין סרה רק מפני שנרצח בניסיון לכונן שלום, אבל הראיון עם דמות ממוחשבת נראה גרוטסקי. גם העובדה שרבין עצמו היה צנון ידוע ולא נמצאו ציטוטים מצחיקים מפיו, הייתה צריכה לגרום לוותר על הרעיון מלכתחילה. עצםהניסיון לתפור תגובות מפי איש שנרצח לשאלות מבודחות באולפן היה נואל.

ניסיון נוסף לבעוט במוסכמות היה הראיון הטלפוני עם אלוהים. אייל קיציס וטל פרידמן, עשו את זה קודם, יותר מצחיק והלכו עם זה רחוק באמת, כמו שרק פרידמן יודע לקחת את הדמויות שלו. אותו פרידמן, הגיע בתור אורח מוסיקלי, והתייבש בצד כל התוכנית. הוא בטח המהם לעצמו שאלוהים שלו דיבר אחרת.

 שליין נאבק שנים במלעיזים והצליח. הוא תרם ותורם מכישרונו במקומות רבים, אך כשהוא מופיע הוא לא מעורר אהדה. הוא היה כתב מוכשר בצבא ועיתונות, הגיש בצורה סבירה פינה קומית בתכנית של יאיר לפיד (עוד אחד שצחקו עליו בתוכנית), כתב לארץ נהדרת ותיסרט את התכניות שלו בעצמו. למרות הניסיון שצבר, הוא נראה תמיד כמו במבחן הצחקה לחיים ולמוות. נוכחות הקהל גורמת להומור שלו להישמע מאומץ, ולאופי שלו להיראות כמתנשא וציני. ניצבות בפניו שוב שתי ברירות. או שיצליח להשתחרר  ולתת את ליאור האמיתי והזורם, או שיישמע לרחשי העם וייתן לגורי אלפי להנחות במקומו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ