סיקור חיסול בן לאדן: אובמה נגד אוסמה

החל מאינספור טעויות של מגישי חדשות ברחבי העולם, שבלבלו בין אובמה לאוסמה, ועד בדיחות על חשבונו של המתחרה המפורסם דונאלד טראמפ. הכוכב הגדול ביותר של מופע החיסול של בן לאדן היה ללא ספק ברק אובמה

קרן בר לב, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קרן בר לב, עכבר העיר אונליין

למי שפתח אתמול את הטלוויזיה וצפה בחדשות, היה אולי נדמה שיום השואה נדחק הפעם קצת הצידה, להקלתם הברורה של עורכי כל המהדורות. סוף סוף לא חייבים למלא את הכותרות הראשיות בנאומי הנשיא וראש הממשלה, ולעסוק בתחילת המהדורה בנושאים כמו מצב ניצולי השואה בארץ. חיסולו של אוסמה בן-לאדן דחק את כל אלה לאחורי המהדורות, והפך אותן למפגן של ניצחון, שמחה לאיד ותחושת רווחה גדולה. מעל לכל ריחפה רוחה של אמריקה, הנוקמת הגדולה, ובראשה לוחם הצדק העשוי ללא חת – הנשיא ברק אובמה.

אוסמה הסתתר בקולנוע: כך לא הפך בן לאדן לנבל קולנועימבלי להמעיט בערך המבצע המרשים של האמריקנים וחשיבות החיסול למפת הטרור העולמית – במבט לאחור, היום הזה נרשם בעיקר כניצחון תקשורתי של אובמה על מתנגדיו. לצד הנאום המרטיט שלו, ששודר בכל מבזק בכל ערוץ אפשרי, שודרו גם התמונות של ההמונים בארה"ב, החוגגים מחוץ לבית הלבן ובגראונד זירו כשהם מרימים שלטים שעליהם נכתב "אובמה אחד, אוסמה אפס" ו"אובמה חיסל את אוסמה".טעות פרויידיאנית?

ההבדל בין אובמה לאוסמה הדמיון המשעשע בין שני השמות הכשיל אמש את רוב כתבי החדשות בארה"ב – וגם בארץ. "פוקס ניוז" חטפו על הראש לאחר שדיווחו ברצינו כי "הנשיא אובמה מת", אבל גם ברשתות אחרות כמו CNN, ABC ו-CBS הכתבים ועורכי האתרים כשלו בלשונם ובמקלדתם. "אובמה ייקבר בים" או "אובמה בן לאדן מת" הם רק כמה מאמרות השפר שיישארו לעד חקוקים ביוטיוב.

 אצלנו מיהרו לעשות מזה מטעמים ולהכניס אייטם הסוקר את כל הטעויות הללו במהדורות, אבל לא לקחו בחשבון שאפילו מגישי החדשות הישראליים המקצועניים לעילא לא יצליחו להימלט מהמכה: כך, למשל, פלטהיונית לוי בשידור המהדורה המוקדמת "מאיפה יש לאמריקנים די אן איי של אובמה?" ואפילו לא הבחינה בטעותה. גם אהרון ברנע המנוסה לא הצליח לחמוק, מהקלות הבלתי נסבלת של הבלבול בין שני השמות, ובסיום דיווחו, שייך את ההצלחה בסקרים לאוסמה. יונית התפתלה בכסאה אך לא טרחה לתקן אותו.

במקרה של כל נשיא אחר, הטעויות הללו יכלו לשחק הישר לידי האופוזיציה. אבל אובמה הוא רוק-סטאר, ובדיוק בגלל שטויות כאלה האמריקנים אוהבים אותו. אם בשנתיים האחרונות סר חינו בעיניהם, הלא שחזרתו לכותרות – גם אם מדובר בטעויות קטנות של כתבים אומללים – דינה כדין קאמבק של כוכב קולנוע דהוי לסדרת טלוויזיה אירונית.

הומור של נשיא זו בדיוק הסיבה שבגללה אובמה לא מפחד ללכלך את ידיו במלחמה עם פרסונה תקשורתית פרובוקטיבית אחרת – דונאלד טראמפ. איש העסקים הצהיר כי הוא מתכוון להתמודד לנשיאות מול אובמה, ופתח בציד מכשפות נגד הנשיא המכהן כשעל האג'נדה שלו נושא אחד – השאלה האם אובמה הוא אזרח ארה"ב יליד הוואי, או יליד קניה. בתגובה להכפשות הללו חשפו בבית הלבן בפני הציבור את תעודת הלידה של הנשיא, אבל ההתנגחויות ההדדיות בין השניים סיפקו חומרים למיטב הקומיקאים האמריקניים – ובראשם אובמה בעצמו.

 כך, למשל, התמודד אובמה עם הנושא בארוחת הערב לכתבים שהתקיימה בבית הלבן בסוף השבוע, בנוכחות סלבס רבים וטראמפ ביניהם: "דונאלד טראמפ כאן. אני יודע שהוא עשה קצת צרות לאחרונה, אבל אני חושב שהוא מוכן לשים מאחוריו את כל עניין תעודת הלידה ולהתעסק בשאלות שבאמת חשובות לאמריקה, כמו 'האם באמת נחתנו על הירח', 'מה קרה ברוזוול' ו'איפה ביגי וטופאק'?" גיחך אובמה על חשבון האויב החדש. לאמור – עם מי נראה לך שאתה מתעסק פה, דון? עם הילארי?

אובמה, או לפחות הכותב הראשי שלו, התגלה כצופה נלהב של "המתמחה סלבס", בכיכובו ובהפקתו של טראמפ. ב"צלייה" שעשה למיליארדר בחר הנשיא להתייחס למאורעות הפרק האחרון: "היו שם המון האשמות אבל אתה, מר טראמפ, זיהית שהבעיה האמיתית היתה חוסר מנהיגות", הוא נאם. "לא האשמת את ג'ון הקטן או את מיטלוף, פיטרת את גארי ביוסי. אלה מסוג ההחלטות שמדירות שינה מעיניי. טוב עשית, אדוני! טוב עשית!".טראמפ על הגריל של אובמה:

אובמה לא רק הוכיח לטראמפ שאין זה מתחת לכבודו להיכנס לזירת הלכלוכים הזאת, אלא יש שיאמרו שהבחירה לצאת בנאום המיוחד, בו הכריז על חיסולו של בן לאדן, דווקא באמצע שידור הפרק החדש של "המתמחה" – לא היתה מקרית. או כמו שצייץ המנחה והקומיקאי ג'ימי פאלון בטוויטר שלו: "חיסל את בן לאדן וגם הפריע ל'המתמחה סלבס'? אובמה ניצח בכל החזיתות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ