ארץ נהדרת: הגיע הזמן להמתת החסד

העזיבה של אסי כהן את "ארץ נהדרת" מוכיחה שאפילו למשתתפי התוכנית מתחיל להימאס ממנה. למרות שהיא עדיין טובה ומקצועית, היא כבר הגיעה לשלב שבו אין לה שום דבר חדש לתת. למישהו יש אומץ לנתק אותה מהמכשירים?

ליאת ריקליס, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאת ריקליס, עכבר העיר אונליין

לא ציפינו לפחות מזה. "ארץ נהדרת" תמיד ידעה איך לסגור עונה, גם אם לתוכנית הסיום שלה היה קשר קלוש לקודמותיה. פאנל באופרה עם מקהלה ששרה עם רחווול ויוקנת, מחווה ל"בדרך לחתונה עוצרים בווגאס" בכיכובה של קשת ליבליך, הופעת אורח של אסף הראל בפרלמנט ואפילו קיציס שזנח את החליפה לטובת דמותו של הנסיך וויליאם. מצחיק, מהנה, אבל לא מספיק בשביל להשכיח את עוולות העונה האחרונה.

ארץ נהדרת – כל הכתבותארץ נהדרת סובלת ממחלה סופנית, חשוכת מרפא. כבר כמה עונות שהמבקרים והטוקבקיסטים מספידים אותה, טוענים שהיא כבר לא מה שהייתה, ששנותיה הטובות מאחוריה. בכל זאת לא נמצא מי שילחץ על מתג המתת החסד. כאחת מתוכניות הדגל של הזכיינית המצליחה ביותר, היא ממשיכה להיות מדורת השבט. אולי כי השבט התרגל, אולי כי אין לו לאן ללכת.

"ארץ" לא גרועה. גם ברגעים הכי קשים שלה, היא עדיין נהנית מכתיבה שנונה ומקאסט מוכשר. היו שניסו לחקות אותה ונכשלו כישלון חרוץ, אבל "ארץ" מעולם לא הרגישה את התחרות. היא תמיד נמדדה בהשוואה לעצמה: האם פילוס מצחיק יותר מלובה? האם שני כהן מצליחה למלא את נעליה של אורנה בנאי? לא. במבחנים האלה היא נכשלת. ולכן שוב אותה המסקנה: מישהו צריך לקחת את הכותבים ואת הקאסט ולעשות משהו אחר לגמרי.

ותרו על הסאטירה, לפחות תחדשו העונה הזאת הייתה, בראש ובראשונה, עונת הגגים החוזרים. יותר מבכל עונה קודמת, התוכנית נסמכה על דמויות חוזרות ועל משפטי קבועים. קשת ליבליך והבת מצווש, רחווול וקרין מגריזו התחילו כמערכונים חד פעמיים ודי משעשעים. אבל הבעיה היא שגגים חוזרים תופסים. עובדה. גם החיקויים היותר זניחים של "ארץ", כמו גיא זוהר, השאירו אחריהם פנינים כמו "מבולבלים? גם אנחנו". מלבד הרייטינג, המדד של "ארץ נהדרת" הוא הקאלט. הצליחו לצחוק על פרשיות פוליטיות? לכתוב סאטירה נשכנית על השריפה ותוצאותיה? למי אכפת. בסופו של יום כל מה שנשאר הוא ה"ותגידי..." המנומנם של מגריזו.

טל פרידמן שוב תקוע עם דמויות מופרעות. "ארץ נהדרת"אז מה קרה העונה? לצד גגים חוזרים שתפסו יותר (נזכיר גם את החיקוי המעולה לליהיא מ"האח הגדול", שאימצה בעצמה את הקטצ'ינג פרייזס של עלמה זק בסוג של לופ מטורף נוסח הביצה והתרנגולת) היו גם כמה ניסיונות כושלים כמו מערכון הזומבה, האולפן השקוף, ציפי לוין ואהוד יערי. כולם אופסנו בנפטלין לאחר שתי חזרות, וטוב שכך.הבעיה הגדולה עם הגגים החוזרים היא שאין להם שום ערך מוסף. מילא לוותר על הסאטירה, האקטואליה, אבל גם בפני עצמם הגגים הללו לא התפתחו ממערכון למערכון. זאת הסיבה שרחוווול, אפליקציה, התותח בהסברה, הגברים של שדרות רוטשילד או השידורים מהעולם הערבי עייפו אותנו כל כך. היוצא מן הכלל שמעיד על הכלל הוא הפרלמנט, שאמנם התחיל כאיזה גג הזוי וחסר פואנטה, אבל איפשהו לאורך הדרך התחבב עלינו והיה זה אך הולם שהפרידה של אסי כהן מהתוכנית תגולם בסמליות דרך שאולי, שעוזב במפתיע ולא מביט לאחור.

אסי כהן כמקרה מבחן עוד צרה שאפיינה את העונה השמינית היא תחושת המחזור. כל דבר שעבד בה הדיף ניחוח ישן ומוכר של איזה מערכון עבר מוצלח אחר. הגלגל לא הומצא כאן: כבר ראינו את הכוכבים של התוכנית מבצעים שירים נוסח "אפליקציה" במערכוני להקות העבר, ה"בת מצווש" וקאי הזכירו לנו את "הבלוג של מאי", מגריזו מחזרה את השטאנץ של אומלטה, ורחווול נראתה ונשמעה כמו כל דמות מטורפת אחרת של פרידמן. אפילו הכותרות במתכונתן החדשה דמו באופן חשוד ל"דיילי שואו" של ג'ון סטיוארט.גם אם הם יפרשו, זה כבר ממש לא יהיה בשיא. "ארץ נהדרת"ובכל זאת, היו כמה נקודות ראויות לציון העונה: זכורים במיוחד המשפט של קיציס והשתלטותו של ליברמן על התוכנית, טקס הזיכרון לשריפה באיקיאה, מערכון מלהק הריאליטי המצמרר – אולי אחד המערכונים הטובים של "ארץ" העונה – וכמובן, מערכוני החוץ המצוינים "ישראל מתייבשת", "הפחדאדא" או עליית מחירי הדלק. גם הצטרפותו של ערן זרחוביץ' המוכשר ריכך במקצת את המכה שהיא פרישתו של אסי כהן.עזיבתו של כהן חייבת להדליק נורה אדומה ומהבהבת אצל קברניטי התוכנית. עם כל הכבוד לקומיקאים המוכשרים שלה, הם מתחילים להתעייף. וזה מורגש. קשה להחליט ממה נמאס יותר – מ"ארץ" או מביקורות גרועות על "ארץ". הכל כבר נעשה והכל כבר נאמר. הגיע הזמן לעבור לדבר הגדול הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ