ארץ נהדרת: חייכו, עבדו עלינו בעיניים

נכון, האקטואליה לא סיפקה השבוע יותר מדי חומר ש"ארץ" יכלה לעבוד איתו, אבל זו ממש לא סיבה לפתוח במערכון מתיחות צולע ולשלוף מערכונים לא רלוונטים מהבוידעם. וגם: מישהו ראה את שני כהן?

ליאת ריקליס, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאת ריקליס, עכבר העיר אונליין

לא, זאת לא מצלמה נסתרת. זאת תוכנית הסאטירה של ישראל, מדורת השבט - או לפחות מה שנשאר ממנה, כמה גחלים לוחשות שמחכות שמישהו ינשוף עליהן קצת שנינות ויפיח בהן אש מחדש. אולי תעזרו לנו אתם ליישב את הסתירה – אם "ארץ נהדרת" היא לא ממש סאטירה אקטואלית, מדוע גם בשבוע שבו אין התרחשויות אמיתיות במדינה, היא עדיין לא מצליחה להמריא? הרי לא יכול להיות שנקבל תוכנית מצחיקה רק בשבועות שבהם קורה אסון מדיני. גם העובדה ששני כהן נעלמה ללא זכר מכל פריים ששודר בתוכנית (למה, באמת?) לא בדיוק תרמה למדד הצחוקים.

אז מה היה לנו?

ביבי טורס והעובדים הסוציאליים פתיחה חלשה במיוחד, עם טיפול חובבני בנושא היחיד שבאמת העסיק את העיתונים בשבוע האחרון. המערכון הזה הכתיב את הקו של התוכנית – צפוי, מייגע וחסר פאנצ'ים. החיקוי של שרה נתניהו נראה כמו יוקנת עם אף סולד, ועודן עד כדי חוסר זיהוי. לא ברור למה: אם לליהיא מ"האח הגדול" הצמידו ב"ארץ נהדרת" סנטר כפול, מדוע רעיית רה"מ מקבלת טיפול שונה?

אחד באפריל המערכון המצחיק ביותר בתוכנית. סתאאם, שני באפריל. לא ברור מה גרר את המערכון הזה למטה יותר: החיקויים החלשים של אבו-מאזן ומנחם הורוביץ, האנמיות של ליברמן ושל עלמה זק כמוכרת ב"ארומה", הפאנצ'ים הצפויים של עובדיה יוסף, המופרכות של הרומן בין אייל גולן ומרים נופך-מוזס ("הם עושים אחלה המבורגרים" היה הפאנץ' החביב היחיד במערכון) או העובדה שהבנו את הפואנטה אחרי 30 שניות, ונאלצנו לסבול דקות ארוכות של מערכון צפוי וחסר פאנצ'ים. אם כבר ללכת על מתיחת אחד באפריל, למה לא ללכת איתה עד הסוף, בקיצוניות, בלי להתייפייף? או שאולי זה יותר מדי לצפות מתוכנית בידור?

הכותרות תעודת העניות של התוכנית הזאת היא, שלמעט המערכון הסוגר, הכותרות היו הדבר הכי חזק בה: הירידות על נתניהו ("הספר הקודם שקראת היה '101 שמות של ספרים שנשמעים טוב בראיון'") ואשתו, השוט הארוך שסקר את בני משפחתו המשועממים של ג'ומס, הפייסבוק של קישקשתא ותקציר הקריירה של מלכת היופי היוצאת היו מדויקים ולא מטרחנים. אבל בואו לא נשכח, אלה אמורים להיות קטעי הקישור - לא העוגן של התוכנית.

מלחמת רשתות המזון מהמוצדקים במערכוני השבוע - אבל גם פספוס גדול מאוד. בעוד שהבחירה בפולארד ובצ' מבית הנשיא היתה טובה, פחות התחברנו לסטיבן הוקינג (שהדבר הכי מצחיק בו, אם כבר, הוא הקול הממוחשב ולא מבטא אמריקני סטייל בוש) ובמבי הקריפי. לרגע היה נדמה שיש שם אמירה - אבל אז איבדו אותה לגמרי.

ברים בתל אביב אם להודות על האמת, נמאס לגמרי ממערכוני מדינת תל אביב. אוקיי, הבנו. תל אביבים הם מנותקים, הם חיים בסרט, הם היפסטרים, אבל דוגרי - את מי זה מעניין? איזו הצדקה יש למערכון על תחלופת הברים בתל אביב, שנראה כאילו הוא לקוח מ-2008? קשה למצוא לזה תשובה, ולכן יש להניח שמדובר במערכון מגירה שצולם מבעוד מועד ונשלף בשבוע חסר מאורעות כמו זה. העניין הוא שבתוכנית השבוע קיבלנו שני מערכונים כאלה, שניהם לא מספיק מצחיקים ושניהם רלוונטיים בערך כמו התאומות גיטר.

שידורי הספורט פליטת הפה האומללה של יורם ארבל השבוע אולי דורשת התייחסות, אבל היא בטח לא תירוץ להחזיר אלינו את רחווול לעוד סיבוב של שירה והתעללות ביוקנת המסכנה. המערכון הזה הוכיח שוב מעבר לכל ספק כי הבחירה ברחווול ויוקנת כגג חוזר מבוססת אך ורק על הפיזיות של טל פרידמן ועל הקאץ' פרייז השחוק "מטורפת עלייך כנגנית". אם כבר, המתנחלים צריכים להודות ל"ארץ" שציירה אותם כדמויות תמהוניות ולא מזיקות. תוכנית סאטירה אחרת היתה יכולה להעביר עליהם ביקורת אמיתית, רחמנא ליצלן.

איי בוי עוד דוגמא למערכון מגירה לא אקטואלי ולא רלוונטי, שהיה יכול להיות מצחיק - אם היו לוקחים אותו קצת יותר רחוק. שלא תבינו לא נכון, זה לא שאנחנו מעדיפים את הגגים החוזרים כמו אפליקציה וקשת ליבליך, אבל לא יכול להיות שאלה האופציות היחידות שעומדות בפנינו, נכון?

מלהקים לריאליטי כאמור, מדובר במערכון החזק ביותר בתוכנית. מכל מערכוני הרחוב של סמו, זהו המוצלח מכולם, ולעיתים הוא היה אפילו קשה לצפייה. פרשת העוקץ שהסעירה את המדינה לפני כמה שבועות רק העצימה את התימהון מול נבחני הריאליטי הנואשים, שהיו מוכנים למכור את אימא שלהם ולהפוך לקאפו כדי לנצח בתוכנית - לא חשוב הפורמט. הקוועטץ' הזה שמרגישים בבטן כשרואים כזה דבר? זה מה ש"ארץ" צריכה להוציא מכם בכל מערכון. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ