"תמיד נישאר אבא ואמא": סופר נני רוצה סיפוקים מיידיים

הגירסה הנוכחית של הטיפול של מיכל דליות לא נכנסת לבית המשפחות אלא מזמנת את האקסים לשבת על ספה אחת בקליניקה. על אף שמדובר בהורים גרושים ובמקרים שונים, דליות נותנת את אותה משנה מוכרת לטיפול בילדים, וזה לא רע

זיו יצחקי, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זיו יצחקי, עכבר העיר אונליין

לא היה צריך את אלון גל בשביל לחזות מה יהיה צעד הקריירה הבא של מיכל דליות. אחרי טיפול אינטנסיבי במשפחה הגרעינית והקלאסית של אבא-אמא-ילדים פלוס אופציה לכלב, הגיעה העת להפשיל שרוולים ולטפל במשפחות “האחרות”. במשפחות של הגרושים. 

תמיד נישאר אמא ואבא, שאפשר היה באותה מידה לקרוא לה “סופר נני-הדור הבא”, לוקחת על עצמה את המשימה הלא פשוטה ועושה זאת בשילוב הדליותי המפורסם של יעילות, פסקנות ואמפתיה. שלוש עונות היו די זמן והותר בשביל לגבש דעה על דליות והמתודות שלה. ומי שעדיין לא מסוגל להבין איזה הורה מוכן לחשוף כך את הילדים שלו בפני המצלמות, כבר לעולם לא יבין. 

הגירסא הנוכחית של הטיפול של דליות מגיעה שני שינויים קלים, אך משמעותיים. דליות לא מתייצבת בבית המשפחה כפי שעשתה בסופר נני, אלא מזמנת את האקסים להתיישב על ספה אחת משותפת בקליניקה המאווררת שלה. דליות גם לא נפגשת עם הילדים. היא צופה באינטראקציות שלהם עם ההורים מרכב סמוך על גבי מסך מחשב נייד. דליות גם לא מנמקת את הבחירה שלה. היא לא מסבירה האם העובדה שפניה נהיו כל כך מוכרות גורמת לילדים להתנהג בצורה שונה לידה באופן שמשפיע על תוצאות האבחון. היא גם לא מתייחסת לעובדה שהיא לא פוגשת את הילדים (ככל הידוע לצופה) פנים אל פנים, וזה מעלה תהיה האם אין בעובדה זו כדי לפגום מהאבחון ומההבנה לנפשו ולצרכיו של הילד. יכול להיות שכל הילדים שמרביצים וצועקים כואבים מאותו מקום וזקוקים לאותו טיפול. אחרי הכל היא אשת המקצוע.

גרושים או לא - תהיו חזקים

בפרק הראשון מטפלת דליות במשפחת אברהם, חגית ומשה התגרשו לפני שלוש שנים אחרי שהכירו עוד בשירותם הצבאי. איך ומדוע הם התגרשו, אף אחד לא מסביר ועל החלק הזה כולם מדלגים בקלילות. אולי בקלילות רבה מדי. כל מי שאתרע מזלו לחוות גירושין, בין אם כהורה ובין אם כילד, יודע שהאירוע מותיר את חותמו אצל כל המעורבים במשך שנים רבות, שמסתובבים מלאים בטענות והאשמות זה כלפי זה. אצל משפחת אברהם אנחנו לא יודעים מי יזם את הגירושין, מי היה אשם במשבר הכלכלי שפקד אותם בעקבותיהם ומי היה זה שנטש את המשפחה. יגיד מי שיגיד, ובצדק, שאין הרבה תועלת באשמה, אבל איזשהוא נראטיב מגובש על הגירושין היה עוזר למשל להבין האם לירון היא סתם ילדה מפונקת שלא מוכנה להיפגש עם אבא שלה או נערה שיש לה כלפיו טענות לגיטימיות שהן תוצאה של הצלקות שהוא טבע בנפשה.

 מעבר לכך שהפעם ההורים גרושים במקום נשואים, בכל הנוגע לטיפול בילדים, ממשיכה דליות לדרוש ממטופליה להיות גם חזקים, גם גמישים, גם קשובים וגם החלטיים. וכל זה רק בשביל לעבור בשלום אחר צהריים אחד עם הילד. הסיפוקים, כרגיל, כמעט מידיים, אך דליות ממשיכה להרצות על חשיבותה של התמדה, על מהותו של תהליך ועל המהפכה המתמדת שהם צריכים לחולל בחייהם. לזכותה ייאמר שאת כל זה היא עושה בלי לזלזל בהם ולו לשנייה אחת, מבלי לפגוע בכבודם ומבלי להיזקק לתכסיסים זולים ומבזים. ובטלוויזיה של היום, גם זה לא מעט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ