האח הגדול 3.0: אלעד הודח אבל ניצח

מי שזעקו שההשתתפות שלו קרקסית, ראו בו רק גמד. מי שהביט מעבר, ראה מתמודד שהאיכויות שלו האפילו על אלה של מתחריו. דווקא משום שהוא אדם ראוי, אלעד צפני לא שרד את העונה האכזרית מכולן

איילה פניייבסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איילה פניייבסקי

"מה, אני ממש יענו מנבל את הפה, הא? על הזין שלי" (קבלו אותו, אלעד צפני)

עבור אנשים שמסתכלים מבחוץ, חברי כנסת נניח, אלעד צפני מייצג כל מה שרע באח הגדול. שושלת ארוכה של מופעי פריק שואו והילולת חריגוּת וחריגים, הפכה אותו לסמל של כל מה שמזעזע ומטלטל בתוכנית הזו, בסוגה הזו, במצבו הנוכחי של שוק הטלוויזיה בישראל. כל זה, בגלל שאלעד צפני הוא גם גמד. נבחרי ציבור ומייללים אחרים נזעקו על רקע גמדותו של אלעד צפני להשמיץ את הז'אנר, ועשו בכך בדיוק את מה שכאילו, אם שואלים את הפוליטיקלי קורקטנס, אסור לעשות. הם שפטו את אלעד צפני כאילו הוא כולו, לפני הכול ואחרי הכול, ובסך הכול – גמד.

בסופו של יום, אלעד צפני היה תגובה ניצחת, ניצחת מדי, לטיעונים כאילו ילדים לא צריכים לראות את התוכנית הזו, כאילו כל מה שיש בה הוא מעופש וקלוקל. תגובה כל כך ניצחת, שהאח הגדול לא ראוי לה. אלעד צפני הוא מקרה נדיר של אדם שנכנס לבית האח הגדול על הקלף החוץ-נורמלי, כלומר – בלי ריבועים ובלי שדיים, מועמד שלא למטרות התרבוּת – ויצא מהבית מנצח. לא מנצח באסאמאסים, אבל בהחלט מנצח במאבק.

המאבק שבית האח הגדול מספק לדיירים שלו הוא מאבק על אנושיות. אין כאן תחרות על כוח כמו ב"הישרדות", או על ירידה במשקל כמו ב"לרדת בגדול", או על התחנחנויות כמו ב"כוכב נולד". יש כאן מאבק אחד, כללי מאוד, גדול, קיומי – מי בן אדם יותר טוב. האישיות שלך היא שעומדת למבחן בבית האח הגדול. האישיות שלך, הדבר היחיד שלא ניתן לעשות לו הזרה. לכן החוויה בבית האח הגדול כל כך הרסנית וכל כך מסוכנת. לכן כשצופים בה, יש תחושה שמשחקים באש.

בכל רגע נתון, היה ניתן ומתבקש להזדהות איתו. אלעד צפני:

אלעד צפני ניצח במאבק הזה, כי הוא היה יותר בן אדם מכל דיירי הבית. בכל רגע נתון, היה ניתן ומתבקש להזדהות עם אלעד צפני. אם הוא לא היה נמוך קומה באופן חריג, או גמד כמו שהוא אישר למנחים לקרוא לו, אין שום סיכוי שאלעד צפני היה יכול להיכנס לבית האח הגדול. הוא שפוי מדי, מידתי, נורמאלי. אולי בגלל זה, בפעם הראשונה בה הועמד להדחה הוא הלך הביתה. אלעד לא ייצר ריבים בבית, וכשנקלע לכאלה, עשה את מה שאני הייתי עושה במקומו – מרגיע.

העונה השלישית של האח הגדול היא עונה קשה. יש בה הרבה רוע ושנאה (כן, יותר מאשר בעונות הקודמות), יותר עוינות, פחות שיתוף פעולה. זו בין השאר תוצאה של מדיניות האח הגדול, שכמעט ולא מלכד את דיירי הבית סביב מטרות משותפות, או אפילו אויבים משותפים. רוב המשימות אינדיבידואליות, מינוני חוסר האמון וטשטוש התודעה חורגים מהסביר, וככלל, כישורי האדם לתפקד כזאב נבחנים היטב ומקרוב ללא הפוגה. אבל כמו שהתוכנית הזו ערערה את האמון שלנו באנשים טובי מראה ושפויים לכאורה, ככה היא עשתה שירות טוב, לפחות במקרה של אלעד, לאלה שנראים אחרת.

נדמה לי שלא צריך להצדיע לאח הגדול על הסייד אפקט הזה. אחרי הכול, לא היו לו כוונות טובות. הכוונות של האח הגדול הן תמיד אותן כוונות. בפרק הספציפי הזה, הן התגלמו בבחירה לייצר משימה שכולה פרומו לתוכנית המדשדשת של ארז טל, "אל תפיל את המיליון" (או בגרסת הבית – "אח תפיל את המיליון", קלוש, כן). לאלעד צפני, למיטב הבנתי, מותר להצדיע כרגע. הכוונות שלו היו טובות, והוא הצליח לשמור אותן לכל אורך מדמנת השיט הממכרת, המכונה גם העונה הזאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ