רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לא יוצאים מהמשרד

סדרה משובחת של ערוץ 8 סוקרת את חוקי שוק העבודה החדש ואת השפעתם, המרחיקה לכת, על חיינו. זה מלחיץ, אבל ככה זה

תגובות

"עידן הקריירה", ערוץ 8

בשורה התחתונה, יש לנו יוצרים דוקומנטריים מצויינים. הסדרה "עידן הקריירה" היא דוגמה מובהקת ליצירה דוקומנטרית עשויה היטב. לפעמים ערוץ 8 באמת שווה כל רגע.

בממוצע, אנו מחליפים מקום עבודה כל 4 שנים. נתון זה הוא כנראה הבסיס לסדרה העוסקת בקריירה וכל המשתמע מכך, סדרה שמנסה לברר איך אנו בוחרים קריירה, איך מתחילים קריירה, מהי ההשפעה של השקעה לא סבירה בקריירה על חיינו הפרטיים וכולי. "מהו הערך הסגולי של המועמד לעבודה", שואלת מנהלת חברת כוח אדם את אחד המועמדים היושב מולה, בשאלה שלמעשה מופנית אלינו הצופים: מה משקלה הסגולי של העבודה בחיינו?בפרק השני של הסדרה ניסו המצולמים לפתח קריירה או בשפה של פעם – חיפשו עבודה. בפרק השלישי ראינו איך הקריירה משתלטת להם על החיים ואיך היא משתלבת (או לא משתלבת) עם חיי משפחה. בפרק הרביעי כבר בחנו יחד עם גיבורי הפרק קריירה אלטרנטיבית, שנולדה כתוצאה מיציאה לפנסיה, חוסר רלוונטיות של המקצוע ה"ישן" או סתם חיפוש אחר האושר.הקצב ופסקול המלווה את הסדרה מלחיצים ומדכאים משהו, אבל במחשבה שנייה נראה שזה חלק מתחושה כללית שיוצריה רצו להעביר לצופים - המציאות היום-יומית מלחיצה ומדכאת, ורבים מתקשים להתמודד איתה. לפעמים טוב לשמוע את האמת בפנים, ובאופן מפתיע, זה בדיוק מה שנותנים לנו ב"עידן הקריירה".

המציאות שעליה מספרים לנו עצובה במיוחד – לרובנו באמת אין חיים. בסוף העשור הראשון של המאה ה-21 חיינו הם עבודתנו. והמשפחה? אם בקיבוץ גדלו בבית הילדים יחד, היום הם גדלים עם מטפלת או מגדלים אחד את השני. ראיה מוצלחת לכך קיבלנו בסיפורה של אשת קריירה, שיום העבודה שלה מתחיל בדרך כלל ב-06:30. יום אחד היא מחליטה להישאר בבית עד שעה קצת יותר מאוחרת ומגלה שהילד שלה בוהה בטלוויזיה ופשוט מתעלם מקריאותיה. מנתונים שמוצגים בסדרה, מתברר שרוב הישראלים מחשיבים את העבודה יותר מאת חיי המשפחה. "וורקוהוליק" הוא אדם שעובד יותר מ-60 שעות בשבוע, למרות שמבחינה כלכלית הוא לא מוכרח לעשות זאת. מתברר גם תרבות ההיי-טק המפותחת שלנו מעודדת העדפה של הארגון על פני המשפחה.החיים במדינת תל-אביב נראים נפלא, כך על פי אחת המרואיינות. היא מגיעה לעבודה ב-06:30-07:00 כדי להימנע מהפקקים, לא רואה את הילדים על הבוקר, אבל מכינה להם אוכל לביה"ס. חוזרת בערך ב15:30, לוקחת את הילדים מהגן, ישר לחוגים. הם חוזרים, אוכלים, הולכים לישון ב-19:00-20:00. בשלב הזה היא מתארגנת על כמה דברים בבית, מנסה להחליף כמה מילים עם הבעל וב-23:00 כבר הולכת לישון, אחרת לא תצליח לקום. חיים נפלאים, בלי ספק. לשאלת הקואצ'רית: "מה קורה כשאחד הילדים חולה? מי נשאר בבית?", ענתה: "משבר אמיתי".

זאת ועוד, על פי חוקי שוק העבודה החדש כולנו קופירייטרים, פלאנרים ושאר ירקות, מחכים במגירה למטה במקרר, שבעל ההון פותח מדי פעם כשמתחשק לו סלט. "אתה המותג", קובע הקואצ'ר. "אתה בעיצומו של קמפיין, צריך לשווק את המוצר, המותג, שזה אתה. מה יש לך להציע? להיכנס לראיון ולהגיד 'באתי להגדיל לך את המכירות'". וואלה.אז האם אנחנו, אנשי המאה ה-21, באמת "מתקדמים" יותר מאבותינו או שאנחנו רודפים אחרי הזנב של עצמנו? מהו ערכה של תוחלת חיים ארוכה יותר אם את רובה אנחנו משקיעים בעבודה במקום בעצמנו ובמשפחה? אלו רק שתי שאלות שעולות מסדרה משובחת נוספת של ערוץ 8 ודייוויד נוי, עוד הוכחה לכך שתפקידה של הטלוויזיה הוא לגרום לנו לשאול את עצמנו שאלות ואולי גם לספק כמה תשובות.

כרטיסים להופעות והצגות

tm_tools.isArticleType(story) : true