המעגל: שובה של השיחה למסך הטלוויזיה

תוכניתו של דן שילון אמנם מחזירה את תרבות השיחה הפשוטה, אך בדיוק בגלל הסיבה הזאת היא כבר ממש לא רלוונטית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בימים שבהם שידור חי היה הישג טכנולוגי להתגאות בו, "בשידור חי" עם דן שילון הייתה התכנית הנצפית ביותר בטלוויזיה. הון, שלטון וכישרון, כולם התערבבו שם יחד אל כדי עיסה אחת דביקה שממנה נוצק המעמד העליון של התרבות הישראלית: סלבריטאים. פוליטיקאי, דוגמנית, איש צבא וקוקסינל – כולם קיבלו יחס שווה סביב המעגל של שילון. ממש כמו במערכון ההוא של החמישייה הקאמרית, לעיתים לא היה ברור מיהו המוזיקאי (כשאהוד ברק ניגן על פסנתר), מיהו הקומיקאי (כשבייגה שוחט חבש תרבוש) ומיהו הקוקסינל (ניחושים, מישהו?). התרבות הפופולארית נמהלה בתרבות פוליטית שנמהלה בתרבות יופי ויצרה קשר חדש ואמיץ בין אנשים שהמכנה המשותף היחיד ביניהם הוא עצם היותם מפורסמים.המעגל - כל הכתבותאבל מאז עברו הרבה מים בשכשוכית של בית "האח", והסלבריטאים שפעם ישבו בנוחיות האולפן של שילון נזרקו לפתע לאי בודד, נאלצו ללמוד רומבה והפכו לשקי חבטות בפייסבוק. אחרי שכבר התרגלנו לראות את כוכבי התרבות שלנו מתבזים, נחבלים ומודחים, אתמול במעגל החדש, היה מוזר פתאום לצפות בהם סתם יושבים ומדברים. כבר הרבה זמן שאנשים לא פשוט מדברים אחד עם השני בפריים-טיים, וחבל. אפשר ללמוד הרבה על סלבריטאים כשהם פותחים את הפה.

קחו לדוגמא את הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ. מסתבר שבכלל קוראים לו "דני" – כך שמו בתעודת הזהות. ובכל זאת אנשים, אולי מתוך מבוכת המעמד, מתעקשים לקרוא לו "דן"; ואביגדור ליברמן שלא אוהב להיכנס לאנשים למיטה (למזלנו), ולכן חושב שהמצב בנוגע לנישואים חד-מיניים צריך להישאר כמו שהוא; ועידן רייכל, שהייתה לו ילדות לא קלה בכלל; ונעה תשבי שיודעת דבר או שניים על הוליווד; וטיטי מלכת היופי שבאה כל הדרך מאתיופיה; הם כולם שרו ביחד עם תזמורת הסימפונט, התרגשו מול האישה עם סיפור ההישרדות הבלתי יאומן, והסכימו שלעומת סוריה החיים פה הם פשוט גן עדן.

מסתבר שהייתה לו ילדות לא קלה. עידן רייכל במעגל (צילום מסך)ככל שהתכנית התארכה, התברר יותר ויותר מדוע המעגל של שילון פשוט לא רלוונטי יותר לתקופתנו. סף הגירוי של הצופים עלה מאז שנות ה-90, והסלבריטאים שפעם זכו להערצה רק מעצם פרסומם, פשוט כבר לא מעניינים יותר באווירה המפויסת של המעגל. במקום לריב, להתמרח בבוץ או להיבלע לפיר בתחתית האולפן, הם רק ישבו שם ודיברו. אף אחד מהם לא היה "מתמודד" או "מתחרה" וכשהתכנית הסתיימה איש מהם לא הודח – איזה פיהוק! בשלב כלשהו היה נדמה שהמעגל לא נועד עבור הצופים, אלא כדי למצוא מקום הולם בו יוכלו חברי ממשלה, דוגמניות וזמרים להסתחבק אחד עם השני. ואכן, אתמול בתכנית נרמז שאביגדור ליברמן הציע לנעה תשבי מקום ברשימת ישראל-ביתנו. כל זה קרה אחרי שעידן רייכל סיפר כיצד סידר לדני חלוץ כרטיסים בחינם להופעות. אבל חלוץ כפרה עליו, בכל זאת שילם עבורם בכספו. "תדעו לכם שהוא חי צנוע כמו מנחם בגין" החזיק החרה שילון, והקהל מחא כפיים, ואף אחד לא הזכיר במילה את פרשת מכירת המניות ביום פרוץ המלחמה. כששילון שאל "למה הסכמת לקבל את תפקיד הרמטכ"ל?" חלוץ השיב לו בתמיהה, "מאותה סיבה שאתה קיבלת את תפקיד המעגל" וחשף את המכנה המשותף של הגנרל, הדוגמנית, הפוליטיקאי והמראיין: הם כולם רוצים להופיע בטלוויזיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ