למה "הרווק" נראית כמו בדיחת קרש על תימנים?

באמת שלא צריך להתנשא מעל דודו אהרון, אבל העריכה והפסקול של הריאליטי בכיכובו פשוט לא משאירים ברירה. בישראל 2013 מסתבר שעדיין חייבים להגחיך את המזרחיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המוטו של התכנית הוא "חייבים לחתן את דודו". השאלה הנשאלת היא למה? האם דודו לא מסוגל להחליף טבעות בכוחות עצמו? האם מישהו מכריח אותו להישבע אמונים מעתה ועד שהריאליטי הבא יפריד בינו לבין בחירת לבו? האם לאחר שחב את הקריירה שלו לתרבות החתונות הוא חייב כעת בקורבן אישי לדת משה וישראל? התשובה לכך אם תהיתם, היא פשוטה בהרבה: דודו – הלא הוא דודו אהרון – כוכב רוק במונחי רדיו אזורי – הגיע לגיל המופלג 28. בעולם שמתקיים על התפר שבין קריית עקרון ל"לה לה לנד", זוהי סיבה מספיק טובה כדי להפקיר את זהות אם ילדיך העתידיים לחסדיה המפוקפקים של תכנית ריאליטי.

"חייבים לחתן את דודו" היא קביעה היסטרית למדי. כמעט אפשר לקרוא את סימן הקריאה הבהול שלאחריה. לצורך הקמפיין גויסו ציבור צופי ערוץ 10, חמש עשרה נשים תאבות פרסום, מרגול ולהקתה, וכמובן, ציפורה אהרון – אימא של דודו וקורבן דאחקות בפני עצמה. דודו, מסכן שכמותו, נותר אדיש לכל ההמולה. כשהוא שר "תגידו לה שיש/ בחור שמבקש/ להיות האיש הכי קרוב אליה" נדמה שהוא בכלל מתכוון לאימא שלו. במצב הדברים הזה, "חייבים לחתן את דודו" מרגיש כמו מוטו שמאחוריו מתחבאת משמעות נסתרת: חייבים לחתן את דודו, לפני שהוא יבין שהבדיחה על חשבונו.

אין צורך להתנשא מעל דודו אהרון. האמת שהוא נראה כמו מותק של בחור. אחד שמתחשק להזמין לפלאפל אם פוגשים במקרה ברחוב. אין צורך להתנשא מעליו, אבל העריכה, התפאורה והפסקול הסטריאוטיפים של התכנית לא מותירים שום ברירה אחרת. אתמול, כשדודו פגש לראשונה את כרמית, 26, אחמ"שית בכביש 6, השיחה ביניהם הוקדשה לציון העובדה שממש כמוהו – גם היא תימניה. כשהוא פגש את חני, 20, מעולם לא יצאה עם תימני, השיחה התמקדה בסוגיית בתוליה העדתיים. כשהחבורה נכנסה אל תוך הווילה, חיכתה להם שם ארוחה מפנקת ממיטב המטבח התימני.למה בכלל חייבים לחתן את דודו? הפרומו לסדרה:מסתבר שגם בשנת 2013, תרבות המיינסטרים הטלוויזיונית לא מסוגלת לקבל את המזרחיות שדודו מייצג בלי להגחיך אותה, להתנשא מעליה, ולהפוך אותה לבדיחת קרש עבשה על תימנים. ההתעסקות העדתית, שמעולם לא היתה מנת חלקה של התכנית כשהיה מדובר ברווק כמו גיא גיאור, לפתע מרימה את ראשה כשמדובר ברווק כמו דודו אהרון. אפשר לקרוא לזה הומור ואפשר לקרוא לזה גזענות. בשני המקרים צריך לדעת לקרוא בין השורות. אבל זו כבר תכונה שדודו אהרון פשוט לא מצויד בה. 

ויכול להיות שזו טעות. יכול להיות ש"הרווק" עם דודו אהרון היא בעצם תכנית מהפכנית – נקודת מפנה בתפיסת החברה את אידיאל היופי הגברי. הרי דודו – אם להשתמש במילותיה של נטע, 27, כותבת שירים למגירה – הוא לא בדיוק ג'ורג' קלוני. אם פעם כדי להיות "הרווק" היית צריך להיות תאום בראד פיט, אולי כיום דודו אהרון הוא הסקסי החדש. ואולי אני סתם ציני, ודודו באמת ימצא את אהבת חייו במהלך התכנית, ואהבתם תהיה חזקה יותר מעלילה של כל שיר פופ-מזרחית; ואולי הם יתחתנו בהיכל נוקיה עם קייטרינג כשר ושידור חי בערוץ 10, ודודו יעלה בהפתעה לבמה ויקדיש לאשתו הטרייה שיר שיוסי גיספן כתב במיוחד בשבילה, והיא תחניק צחוק מבויש ותזיל דמעה אמיתית של אושר בעוד שאר המתמודדות יסתודדו בצד ויתלחששו בקנאה סולידרית; ואז שניהם יעברו לגור ביחידת הדיור שליד ההורים ובכל שבת אימא ציפורה תפנק אותם במלאווח, חילבה וחוויאג' כיד המלך; וייוולדו להם אלפי ילדים תימנים קטנטנים וחמודים, ובכל ערב לפני השינה, כשכל המשפחה תתיישב בסלון אחרי יום ארוך כדי לצפות יחד בטלוויזיה, אולי מה שירצד מולם יהיה פחות מעליב מ"הרווק" עם דודו אהרון. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ