"מד מן": האם דון רוצה אישה או זונה?

ככל שמתקרבים לסיום הסדרה, השאלה העיקרית שעולה מן הפרקים היא "האם בני אדם יכולים להשתנות?", הפרק השלישי משיב בשלילה על השאלה וקובר את הסיכוי של דון לראות באישה משהו אחר מלבד זונה. מעקב "מד מן" מוצף בספוילרים

נטע אלכסנדר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטע אלכסנדר, עכבר העיר

"אני רוצה מה שאת רוצה"(דון דרייפר מנחם את אשתו)

בשלהי הקריירה שלו זיגמונד פרויד כתב כי "השאלה הגדולה מכל, אשר נותרה ללא מענה גם לאחר שלושים שנות מחקר של הנפש הנשית, היא 'מה האישה רוצה'". הפרק השלישי בעונה השישית של "מד מן" נקרא אומנם The Collaborators, אבל אפשר היה לקרוא לו בקלות "מה הגבר רוצה", בין השאר משום שהפועל "רוצה" מוזכר במהלכו באינספור הקשרים שונים. מתיו וויינר, כהרגלו בקודש, לא מספק לצופים תשובה נחרצת לשאלה הזו, אלא משרטט עבורם מפה של תשובות אפשרויות. אם לשפוט לפי הפרק (שבוים על ידי ג'ון האם), הגבר רוצה סקס, הערכה מקצועית, תחושת עליונות, אהבה, נקמה וכוח. אבל - כפי שסצנת הסיום מרמזת - לפעמים הוא פשוט רוצה שיעזבו אותו בשקט. וגרוע מכך, רוב הזמן אין לו מושג קלוש מה הוא באמת רוצה.

בעוד שפרק הפתיחה הכפול של העונה עסק בזכרון ובאופן שבו רוחות הרפאים מהעבר שבות ורודפות את דון דרייפר (בדמות מצית אותו הוא החליף בטעות במפגש לילי עם חייל בהוואי), הפרק השלישי מוקדש גם הוא לרוחות רפאים ישנות וחדשות: הרב, הלקוח המפוקפק ביותר של הסוכנות אשר סייע לדון ושות' לזכות בחוזה עם יגואר תמורת בילוי לילי עם ג'ואן, חוזר להלך באיטיות במסדרונות המשרד ולהציב דרישות בלתי הגיונות שגורמות לדון לסכן את המוניטין המקצועי שלו. המפגשים המיניים של דון עם שכנתו, סילביה רוזן, מעלים פלאשבקים לעברו המודחק כדיק ויטמן, הנער היתום מאם שגדל בבית זונות. מייגן מתמודדת עם רוחות רפאים משלה בדמות הפלה טבעית שאותה היא מסתירה מדון. ואילו פיט מגלה מהר מהצפוי שגם לבגוד צריך לדעת – ולפעמים זה לא קל כמו שדון ורוג'ר גורמים לזה להיראות (לקח שליין פרייס למד על בשרו בעונות הקודמות).

זה סופו של כל בוגד (כמעט)

מכיוון שמדובר בעונה הלפני אחרונה של הסדרה, וויינר משתעשע בזכרונם של הצופים. בהתאם, כמעט כל סצנה מהדהדת סצנה מעונות קודמות: כשמייגן מפטרת את עוזרת הבית שלה בהחלטה אימפולסיבית, אי אפשר שלא להיזכר בסצנה שבה בטי הזועמת פיטרה את העוזרת הוותיקה שלה אחרי שהיא איפשרה לגלן להיפרד מסאלי. במסגרת ההקבלות שוויינר אוהב לעשות בין דמויות שונות, מייגן הופכת לנגד עינינו לבטי החדשה, האישה היפיפייה שלא מצליחה לתקשר עם בעלה ומחכה בבית בזמן שהוא בוגד בה עם אחרות. מחלקת ההלבשה המצוינת של "מד מן" מסייעת ליצור הקבלה ויזואלית בעזרת הכותנת החונקת שמייגן לובשת אשר מזכירה את הכותנת הלא מחמיאה בעליל שבטי לבשה בסצנת השיחה שלה עם סנדי בפרק הקודם.  

מנסה לחקות את דון ונכשל פעם אחרי אחרי. פיט (צילום מסך: רשת AMC) הקבלה נוספת, שהחלה עוד בעונות קודמות, היא בין פיט ודון. בזמן שדון מוכן לסכן את המוניטין שלו כדי לנקום את נקמתה של ג'ואן בהרב, פיט שקוע באובססיביות בניסיון לחקות את הבוס שלו. למרבה הצער, ההתעקשות של אשתו טרודי לחיות בפרברים מסכלת את תוכניותיו לכבוש את מנהטן בלילות, אבל הבעיה הזו נפטרת בפרק האחרון של העונה הקודמת. כעת, עם דירה פרטית בעיר (המעוצבת כמו חדר במלון מפוקפק, עם מיטה זוגית  וספת עור זולה למראה), הוא יכול לשחק במשחקי הכיבוש שלו עם נשים צעירות. אבל פיט הוא לא דון, והמזל לא ממש מאיר לו פנים: המאהבת הראשונה שלו אושפזה על ידי בעלה בבית חולים לחולי נפש, ואילו המאהבת החדשה מתגלה כאישה מוכה שמתייצבת על סף דלתו ומביאה לסיום נישואיו ימים בודדים אחרי תחילת הקשר ביניהם. כדי לנסות לשקם את האגו הפגוע שלו, פיט נותן פקודות לבוב בנסון, הרכש החדש, הצעיר והנלהב יתר על המידה של הסוכנות, שחולם גם הוא להיות דון דרייפר. בזמן שפיט נכשל באופן פתטי בניסיון להפוך לדון, פגי מצליחה יתר על המידה. היא הופכת לבוסית קשוחה שמתוודה בפני סטן כי "כולם במשרד שונאים אותי", והניסיון הכושל שלה למחווה אנושית רק גורם להדרדרות נוספת ביחסים המעורערים ממילא בינה לבין הצוות שלה. בעוד שדון מחליט לסכן את העסקה עם יגואר מטעמים אישיים-רגשיים, פגי מחליטה לסכן את החברות הקרובה שלה עם סטן כדי להשיג יתרון עסקי. מסכנת את החברות בשביל הצלחה עסקית. פגי (צילום מסך: רשת AMC)

הגיהנום של דון דרייפר

במקביל, טראומות אישיות כמו ילדות עשוקה או הפלה מתערבבות עם טראומות לאומיות ובראשן המלחמה בווייאטנם. הפרק, שמתרחש בינואר 1968, נפתח עם דיווחים מטושטשים על המתקפה הכוללת על הכוחות האמריקאיים בדרום וויאטנם בעת הפסקת האש שהוכרזה לרגל ראש השנה הויאטנמי, שנקרא "טט" (התקפה שזכתה לכינוי The Tet Offensive). אבל המלחמה בוויאטנם היא גם שעתם היפה של ילדי הפרחים, ובתחילת הפרק פיט מנסה לפתות שתיים משכנותיו הנשואות לבוא איתו למחזמר "שיער" ("זה מלא בגסויות, מריחואנה, קטעים מיניים... הו, וגם יש כמה שירים", הוא מוכר את ההצגה לבנות הנרגשות). אגב, מדובר בגרסת הבמה של "שיער", שעלתה באוף-ברודוויי ב-1967, ולא בסרט המצליח שעלה לאקרנים רק כעשור מאוחר יותר, ב-1979.

אבל – ב"מד מן" כמו ב"מד מן" – המלחמות בטלוויזיה הן בסך הכל מטפורה לשדה הקרב האמיתי: עולם הפרסום. רוג'ר ודון מזכירים לפיט את הסכם מינכן ("נתנו לגרמנים כל מה שהם ביקשו, והם רק דרשו עוד ועוד"), והוא מזכיר להם בתגובה שבסוף ארצות הברית יצאה כשידה על העליונה. טד, הבוס החדש של פגי, מבקש להזכיר לה שבעולם שבו הם עובדים אין "קולגות לשעבר", אלא רק "אויבים", ובמלחמה כמו במלחמה – הכל כשר. משתוקקים להיתפס. דון, סילביה וד"ר רוזן (צילום מסך: רשת AMC)

בסופו של דבר, גם בפרק גדוש דמויות ואירועים המלחמה המעניינת ביותר ב"מד מן" היא זו שמתחוללת בין דון דרייפר לדיק ויטמן. אם השאלה המרכזית שמרחפת מעל "מד מן" מתחילתה היא "מה רוצה הגבר?", השאלה הנוספת – שהולכת ונעשית דומיננטית יותר ככל שאנחנו מתקרבים לסיומה של הסדרה – היא "האם בני אדם יכולים להשתנות?". האם, למשל, נער שגדל בבית זונות ונאלץ לחזות בגבר שיכור שוכב עם אמו החורגת (שהיתה בהריון עם אחיו הצעיר, אדם) יכול להשתחרר מהדפוסים הללו ולקיים זוגיות מונוגמית עם אישה? התשובה שהפרק מציע היא "לא". דון – בדיוק כמו הגברים שגידלו אותו – נותן למאהבת שלו כסף מזומן אחרי סקס. זה לא אומר בהכרח שהוא מבקש להפוך אותה לזונה. הוא פשוט לא מכיר שום דרך אחרת.

אז מה בעצם רוצה הגבר? לפי ההתנהגות הרשלנית של דון וסילביה, נראה שהשניים משתוקקים להיתפס. אבל חוסר העקביות של דון בחייו הפרטיים והמקצועיים (הוא מרשה לעצמו לסכן את יגואר, אבל שומר נאמנות ללקוח אחר ומסרב לרדוף אחרי החוזה הנוצץ של קטשופ היינץ)  מרמז שאין לו שום מושג מה הוא רוצה. בניגוד לגיהנום של דנטה, שדון התעמק בו בחופשתו בהוואי, הגיהנום של "מד מן" אינו קשור בהכרח לתפיסת חטא נוצרית, אלא להבנה הפרוידיאנית שבני אדם חושבים שהם רוצים משהו אחד – בעוד שלמעשה הם רוצים משהו אחר לגמרי.  הפרומו לפרק הבא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ