טקס מלכת היופי: כשהריאליטי פוגש טעם של פעם

התוצאה של הניסיון להפוך את תחרות מלכת היופי למעין תכנית ריאליטי היה בעיקר מגושמת, אבל הבחירה של ייטאייש טיטי איינאו למלכה כנראה תעניק לה עוד כמה שנים של חסד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ועדת השרים לענייני טקסים ואירועים לאומיים בוודאי שכחה ליידע את הציבור על ייסודו של שבוע הטראש הישראלי הראשון. אחרת קשה להסביר את שרשרת האירועים שהתרגשו עלינו בשבוע האחרון, הכוללת את שאריות פורים, מכתב הצנזורה העצמית של לימור לבנת, קדם האירוויזיון על שלל חלקיו, ילדים בני שש שרים על תום הנעורים ולקינוח טקס מלכות היופי השנתי, אשר התקיים אי שם בחיפה. כמו ליל סדר, כך גם טקס מלכות היופי מופיע באזור חודש מרץ בסמיכות ליום האישה הבינלאומי, וכמו בליל הסדר, אף אחד לא רוצה לבוא, כולם יכולים לחזות את סדר האירועים, את הבדיחות ואת הפדיחות מראש ובכל זאת כולם מתעקשים לקיים אותו שוב ושוב באותה מתכונת.

אותה מחשבה חלפה גם בראשיהם של מפיקי האירוע האנכרוניסטי,  שהחליטו להתעדכן ולקחת את התחרות המסורתית אל השלב הבא. והשלב הבא, למי שפספס או תהה, הוא לקחת את התחרות שהואשמה במשך שנים בהחפצה של נשים, לנטוש את מופע בובות הראווה האור קולי הקבוע ולהלביש עליו את כללי תכניות הריאליטי למיניהן. בכל מה שנוגע לסוגיית ההחפצה לא מדובר בהתפתחות מרעישה או במהפך אידיאולוגי משמעותי. גם הן, בעיקר "האח הגדול" ו"הישרדות", מתפרנסות מרגעים ממושכים של החפצה, שנאת נשים שלעיתים גובלת באלימות כלפיהן. וכמו בטקס האוסקר, שמנסה ללא עת לקרוץ לצעירים המעודכנים ולזקנים המאובנים בעת ובעונה אחת, גם טקס מלכות היופי עושה מאמץ לפעול לפי חוקי הריאליטי, אבל לא מצליח להיפטר מהרגלים ישנים. הראשון שבהם הוא מופע הפתיחה של מורן אטיאס, שעשתה עם השפתיים תנועות לצלילי שיר שההרמוניות בו מעידות על כך, ששרים אותו מספר זמרים. לא מצליחה להיגמל מהרגלים ישנים. מורן אטיאס (צילום מסך)

גם בחלקים שניסו להיות יותר מעודכנים, התוצאות היו בעיקר מגושמות. כל הסיפורים האישיים שיודע הז'אנר למרוח על פני פרקים ארוכים נדחסים לתוך כמה דקות וידאו ומיד אנחנו מתוודעים למתמודדת שהוריה התגרשו, לעולה שהגיעה לארץ מאוזבקיסטן לבדה, ללוחמת מג"ב ולמתחרה בתחרות אשת הברזל. שלב בגדי הים המסורתי מוחלף במשימת צילומי בגדי הים,  ללמדך שלעטות ביקיני בשש בבוקר באמצע פברואר היא לא משימה זוהרת במיוחד. כדי להעצים את החוויה הצלם ועוזרתו נובחים על הדוגמניות פקודות מרנינות כמו להיראות יותר נינוחות. הרי ידוע שאין דבר שמשחרר לחץ יותר טוב מאשר עוד לחץ. אם לבכם לא נחמץ בקרבכם למראה הרעות והקורבן לאין אומר של הבנות, הגיע שלב הצילום בשוק הטורקי בחיפה. כיוון שטורקיה זה נון גדול וחיפה, על אף השיר של דיוויד ברוזה, איננה עיר אמיתית מחליטים הצלם והסטייליסטית לעשות צילום בסגנון דרום איטליה. האירועים מסתבכים כשלמקום מגיע במפתיע בן הזוג של אחת המועמדות עם זר פרחים ועם נחישות לתקתק איתה צרפתית מול המצלמה. היא דווקא פחות מתלהבת מהקונספט ומנסה להסתיר את פניה עם זר הפרחים, אך לשווא. אם כבר ריאליטי, אז עד הסוף. את המשימות חותמת המשימה האחרונה שבה כובשות היפות את גן החיות המקומי חמושות בבגדי ערב ונעלי עקב. זה נורא לא נוח, אף מלצר לא עובר עם ערימה של כדורי פרר רושה ובמקום כוס שמפניה הן נאלצות לאחוז נחש. למה דווקא שם? מה קשור הנחש? ואיך אף אחד לא הביא את צ'יצ'ולינה שתדריך את הנערות? על כך מישהו יצטרך לתת הסברים.

רוב התקלות שמאפיינות טקסים מהסוג הזה נחסכו הפעם מהצופים, מלבד סבינה שמרוב התרגשות שכחה את כל העברית שלה וגם את הטקסט שלמדה בעל פה על קשייה של עולה חדשה. האחראית על סידורי הישיבה תצטרך בוודאי לתת דין וחשבון לגורמים המוסמכים מדוע לא הושיבה את אמא של סבינה, שהוטסה מאוזביקסטן במיוחד וכו', בשורה הראשונה. כשסוף סוף פנו לרגע המרגש, היא נמצא נטושה אי שם ביציע בין ים של כסאות ריקים. את המתמודדות ואת הביצועים שלהן במשימות שפט צוות שופטים ושופטות ששני חבריו הגברים בכלל לא נמשכים לנשים. כנראה מדובר בעוד מהלך מחוכם שמטרתו להגביר את האובייקטיביות של הבחירה. וכמו בז'אנר שכה רצו לחקות ב"מלכת היופי", אפשר היה להבין חמש דקות לתוך האירוע מי תהיה הזוכה. הערב הזה היה של טיטי, מלכת היופי האתיופית הראשונה שגם היתה מפקדת בצבא, שילוב שהוא עדיין בגדר אנומליה בחברה הישראלית. החידוש הזה בוודאי יעניק לתחרות עוד כמה מנות חמצן נחוצות עד שיחדלו מהמנהג הארכאי הזה. עד אז, תנצל מרים נופך-מוזס את ההזדמנות השנתית להכריז על היפה בנשים, שתצטרף לעוד רשימה ארוכה של נשים צעירות שהפכו במהירות שיא לבטלות בשישים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ