התכנית החדשה של יעקב אילון: מבט רחב על עולם צר

רצועת האקטואליה החדשה של יעקב איילון מתחייבת לספק מבט רחב על העולם. אבל בין שובתי הרעב בכלא מגידו ובלוטת הערמונית של בן זוגה של ראשת ממשלת אוסטרליה, נראה שהמבט הרחב הזה מתמקד בעולם צר מאוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"ניתן לצופים מבט רחב יותר על העולם". את ההבטחה הצנועה הזו שחרר יעקב אילון לקראת עלייתה של "העולם הלילה", רצועת האקטואליה הרכה הלילית החדשה שלו. כמה רחב בדיוק יהיה המבט הזה? על כך לא התחייב. על אילו חלקים של העולם ידובר שם? גם זה נשאר פתוח. אבל גם את המטרות המעורפלות והלא שאפתנית ש"העולם הלילה" הציבה לעצמה היא מצליחה לפספס.

האם היו אלה המהומות בשטחים ואימת האינתיפאדה השלישית ששכנעו את אילון שאין ברירה אלא לדחוק הצידה את האקטואליה העולמית? לא ברור. אבל ברגע שהמחסום הזה נפרץ, הדרך הייתה סלולה גם לחדשות מקומיות פחות אקוטיות: עדכונים מהפייסבוק של בנט, לכלוכים של מצנע על לבני, וראיון עם יעקב פרי שנע בין פרשנויות ביטחוניות ("סממנים של אי שקט עצבני ורותח") והתרגשות מתוחה לקראת האוסקרים שאולי יביאו סרטי הכיבוש ("תעודת כבוד").

מיליון וחצי השקלים שהושקעו בתוכנית כנראה הוקצו לתחקיר העומק של טלי מורנו, שהשוותה בין מספר השרים בממשלת ישראל ויתר מדינות העולם. כך, בן רגע התרחב מבטו של הצופה העולם, כשהבין שהעובדה שויקפדיה היא אנציקלופדיה חינמית, לא אומרת שאי אפשר לשלם למישהו מיליון שקל כדי שיחפש שם מידע. היתרה ודאי הוקצתה לסקר המסקרן, "כמה שרים צריכים להיות בממשלה הבאה?". הישארו עמנו לתוצאות.

 אם נשארו עוד כמה גרושים בקופת הזכיינית, כנראה שהם לא הלכו לכיסיהם של "כתבינו" ברחבי הגלובוס, שיותר משנראו כמו עיתונאים נראו כמי שזכו לשיחת טלפון בסקייפ באמצע הלילה, שתי דקות לפני שעלו לשידור. כך, קיבלנו פרשנות מליאור פרידמן בלונדון, על התרבות דוברי הפולנית בבריטניה, ואת תגובתה של ליטל אשר דותן, על תוכנית מיפוי המוח של הנשיא אובמה. מי הם האנשים האלה? מדוע הם מוסמכים לדבר בנושאים האלה? אל תשאלו שאלות שאי אפשר לענות עליהם בלי חיפוש חינמי בויקיפדיה.

שום דבר שאי אפשר לקרוא בוויקיפדיה. הפינה של טלי מורנו (צילום מסך) אבל גולת הכותרת הייתה ללא ספק פינתו של ארז טל. לא ברור מה מביא את טל, אדם שתעשיית הטלוויזיה הישראלית היא אפר לרגליו, לשתף פעולה עם מופע האימים הזה. אחרי הדחקה על שם התוכנית (העולם הלילה? העולם הערב? קולטים) הגיעו בדיחות תפלות על שובתי הרעב והאוסקר ("אינתיפאדה זה טוב לקולנוע") ומערכון שכנראה נגנז על שרה נתניהו.

לקינוח קיבלנו את פיקנטריה מעבר לים: בן זוגה של ראשת ממשלת אוסטרליה מקדם בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית, תוך המלצה סרת טעם על רופאות אסייאתיות קטנות מימדים כמבצעות האידיאליות של הבדיקה הפולשנית. "אלה הדברים החשובים באמת", התלוצצה גלית גוטמן, שהגיעה לקדם את תוכנית הבוקר שלה, על חשבונה של האקטואליה האוסטרלית המנומנמת. בכך התרחב מבטו של הצופה הקוסמופוליטי לכדי פתיחה של חמש עד שבע אצבעות, והאור שבקצה המנהרה נגלה לפתע: הכל שטויות, העיקר שהאנטישמיים יביאו לנו אוסקר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ