האם "עובדה" חשפה את האמת של יאיר לפיד?

בן שני התלווה לקמפיין ההיסטורי של "יש עתיד" כדי לגלות משהו שאנחנו לא יודעים על יאיר לפיד, וגילה, כמה מפתיע, שאין דבר כזה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מי אתה באמת, יאיר לפיד? האם יש שאלה מסקרנת יותר בימים אלה? פחות משבוע חלף מאז התפוצצה הבוננזה הפוליטית של "יש עתיד", ו"עובדה" של אילנה דיין, עם אצבע על הדופק כתמיד, מיהרה להרים את הכפפה. את התשובה לשאלת מיליון הדולר, פרי עמל חצי שנה של מעקב אינטנסיבי אחרי הקמפיין המוצלח של הרשימה ברחבי הארץ, ניתן לתמצת כך: יאיר לפיד הוא יאיר לפיד. ובמקרה של יאיר, זו אפילו תשובה טובה.» המסך המפוצל: שלי ויאיר לפיד» הפוליטיקה החדשה היא הטלוויזיה הישנה

תוכניות מהזן של "מי אתה באמת?" מבוססות על ההנחה הפשוטה שקיים איזשהו פער בין הפרסונה הציבורית של הדמות העומדת במרכזן, ובין חייה האישיים. אבל כפי שבן שני הראה בכתבתו אמש, פער כזה פשוט לא קיים במקרה של לפיד: כל קיומו של האיש הזה - חיי המשפחה, הטעם המוזיקלי, חוש האופנה והעדפותיו הספורטיביות – הכל הוכפף מזמן לדמותו הטלוויזיונית המוכרת לעייפה.

הזהות הזו בין לפיד האיש ולפיד כוכב הטלוויזיה יוצרת את הרושם שאין שום דבר מזויף בדמותו של לפיד – הכל אמת. כך למשל, הזחיחות והיוהרה שזיכו אותו בכינוי ההולם "יהיר", אינן הצגה. הן נראות טבעיות לגמרי כשהוא מתלוצץ שלא העריך שישיג 19 מנדטים, אלא רק 18 וחצי, או כשהוא נשאל מאוחר יותר לגבי האפשרות שינצח בבחירות הבאות, ומשיב ביובש: "אני מניח שכן". מאמין לכל מילה של עצמו. כתבתו של בן שני על לפיד:

כמו קאובוי מהחלל החיצון, רוכב לפיד בג'יפ הצנוע שלו ("לא לנקר עיניים") לצלילי ברוס ספרינגסטין, מדבר בדרך למתנ"ס ברחובות על נסיעות בהיי-וויי מדאלאס לאל-פאסו, ונוקב בשמותיהם של שלושת ילדיו כסיבות שבגללן נכנס לפוליטיקה. אחר כך מגיע האזכור של הבת האוטיסטית, וגם בו אין שביב של ציניות. ציניות כזו דורשת איזה מרחק בין החיים לבין הטלוויזיה, איזה תחום בחיים הפרטיים שלא כפוף להיגיון של הטלוויזיה. אם התחקיר של עובדה מגלה משהו, זה את היעדרו של תחום כזה בחייו של המנצח הגדול של הבחירות האחרונות, האיש שהכריז על מותה של הפוליטיקה הישנה, רק כדי לספר לנו שהפוליטיקה היא "השוק של הרעיונות".

 ייאמר לזכותו של שני שהוא לא עושה ללפיד חיים קלים. בניגוד לדיין, שבפתיח הסכריני שלה מדברת על "משהו עמוק שרחש כאן" כשלפיד גרף את 19 המנדטים שלו, שני חושף את הריקות של הפוליטיקה שלפיד מייצג. הוא מתאר במדויק את הנאומים הנבונים שלפיד נושא במתנ"סים ברחבי הארץ כ"מונולוגים מתוקים-מרירים על הכל, חוץ מערבים וחרדים". המונטאז' היפה של קטעי הווידיאו שצולמו במהלך הקמפיין מראה שדבר לא היה מאולתר שם, הכל היה כתוב ומתוכנן. מיד אחר כך לפיד מספר בעיניים בורקות שזה לא סתם איזה טקסט שהוא אומר, "זה בא ממקום עמוק ומדויק". לכאורה, חושף שני את הבלוף שהוא יאיר לפיד. אבל גם כאן, קשה להגיד שמדובר בשקר. בשביל לשקר אתה צריך לדעת שמה שאתה אומר לא נכון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ