מאסטר שף 3: מה מלמדת הטרגדיה של ג'קי?

"מאסטר שף"העלתה את ג'קי לגדולות רק כדי להעצים את נפילתה. אורגיית הרגשות שג'קי היא הסמל שלה חושפת כי בעצם מדובר בגרסה מתקדמת של "המעגל": הפקת אולפן זולה שמזלזלת בצופיה ואת הפוליטיקאים ונערות הליווי החליפו הורים שכולים שבוחשים בסירים

זיו יצחקי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זיו יצחקי, עכבר העיר

סטיב ג'ובס בוודאי מתהפך בקברו, ולא רק בגלל הליהוק של אשטון קוצ'ר למה שמסתמן כסרט מביך במיוחד על חייו. לאחר שעמל ג'ובס במשך שנים על חזון הגן הסגור של אפל, מגיעה הזכיינית קשת ומצליחה להעלות את הרף, ולהפוך את הגן הסגור לגן נעול. לא שביל אליו לא דרך, אם תרצו. המערכת ההרמטית שבה מתנהלת "מאסטר שף", כשהיא מגובה בהסכמי סודיות ובכתבי ויתור של משתתפיה, מאפשרת לכל אחד מהצופים להתייחס אליה כאל סדין לבן שעליו ניתן להשליך כל רגש אפשרי. כיוון שאף אחד מאתנו לא טעם את המנות של המתמודדים לאורך כל העונה, אין שום דרך להתמודד באופן רציני עם ההחלטות שמקבלים השופטים במסגרת הפורמט והניחוש של כל אחד לגבי טעמם הוא בלתי מושכל לפחות כמו של רעהו. אם "כוכב נולד" בישרה על הדמוקרטיזציה הגדולה של הטלוויזיה שמאפשרת לכל צופה להשפיע על זהות הזוכים, "מאסטר שף" דמוקרטית ושקופה פחות או יותר כמו תהליך הרכבת הרשימות לכנסת של  ישראל ביתנו, ש"ס ויש עתיד. ברצותה תרומם "מאסטר שף" וברצותה תשפיל עד עפר, ולך תתווכח עם זה עכשיו. » מאסטר שף - כל הכתבות והביקורות» תום פרנץ הוא המנצח של העונה השלישית » רגעי הבכי הגדולים של "מאסטר שף"את הלקח למדה ג'קי אזולאי על בשרה, שדמותה הואדרה ללא הרף על ידי ההפקה רק כדי לדאוג לכך שנפילתה תתרחש ממקום גבוה במיוחד. ככל שהצלילה מפוארת יותר, כך ירעשו יותר הטוקבקיסטים באינטרנט והעובדים בפינת הקפה. השאלה אם ההדחה הזאת היתה מוצדקת, תישאר בלתי פתורה אלא אם כן מישהו יעשה מעשה סער מ"האח הגדול" ויקרע מעל פניה של "מאסטר שף" את המסכה של הדודה הכי נחמדה בטלוויזיה.

אם ההצלחה של העונה הראשונה של הפורמט הפתיעה את כל העושים במלאכה, והעונה השנייה כבר שיכללה את הנוסחה והיתה בטוחה יותר בעצמה, בעונתה השלישית הפכה "מאסטר שף" לנוסחתית, מגושמת ומתאמצת. הצורך להתחרות בכל תוכניות הריאליטי האחרות ולהציג פעמיים בשבוע את המופע של שיא הרגש, גרמה לה להיראות כמו משהו שנרקח על ידי ילד לוקה באספרגר שנאלץ  לגלות, ללמוד ולזהות את ספקטרום הרגשות בעזרת הסברים רציונאליים תוך כדי שהוא ממלא רובריקות ברשימת מלאי. ברקע לא פסקה לרגע לעבוד מכונת המסרים הכפולים של הגן הנעול של "מאסטר שף", שבו אפשר ואף רצוי לומר דבר והיפוכו באותו פרק באותה מידה של נחרצות ובטחון ולנסות ולבטל כל רושם חזותי של הצופה במתרחש באמצעות מלל שסותר אותו לחלוטין. מעל לכל, הבהיר הפורמט שכדי להצליח בחיים הכי חשוב להיות מאמי או נשמה עם סיפור חיים מעניין. טעויות הן לעולם לא דבר שבזכותו משתפרים, לומדים ומתקנים, אלא עילה להדחה שמאפשרת לקדם את העלילה הלאה. אבל למה להשתמש במילה כל כך קשה כמו 'הדחה' כשב"מאסטר שף" אף אחד לעולם לא מודח, אלא נאלץ לעזוב או להיפרד כאילו איזה כוח עליון הוא שמפריד בין המתמודד לבין התחרות ולא החלטה עסקית, רציונאלית וקרה של אנשי שיווק ותוכן. אפשר לומר הרבה דברים בגנותם של "האח הגדול" ו"הישרדות", אך שם לפחות התוקפנות גלויה וניתן לאתר את בעליה, ב"מאסטר שף" היא תמיד תעוטר בחיוך סכריני ובדמעה בזווית העין שתבהיר שלשופטים זה כואב יותר. המבט מלמד מי עשה סיבוב על מי. רגע ההכרזה על הזוכה:

את התשובה לשאלה מי עשה סיבוב על מי ומי יצא המנצח הגדול של כל האירוע הזה אפשר היה לראות בעיניהם של ג'קי ובני משפחתה וגם בעיניה של סלמה, כמה שניות לפני שתום הוכרז כ"מאסטר שף" הבא, תואר חלול שאף אחד עוד לא הצליח ליצוק בו תוכן. אחרי שמסיימים למנות את המניפולציות, ההברקות והנפילות הליהוקיות ואת נתוני הרייטינג הבלתי נתפסים, אי אפשר להתחמק מהעובדה הפשוטה ש"מאסטר שף" היא הפקת אולפן דלת תקציב עצלה שמזלזלת בצופיה ובמשתתפיה באותו אופן שערוץ 2 עלב בצופיו כשכל מה שהיה לו להציע היה מנה דו שבועית של המעגל של דן שילון. את בייגה, התרבוש ונערת הליווי החליפו יתומים, אלמנות והורים שכולים שמקשקשים בסירים. החדשות הטובות הן שהטעמים של הקהל משתנים, בעולם מנסים ובהצלחה לא קטנה לייצר תוכניות טלוויזיה שפונות לקהלים רחבים מבלי לפגוע באינטליגנציה ולבסוף כל דבר נמאס, בוודאי כשמקבלים ממנו מנות גדושות מדי. אחרי גרסת הילדים, מאיימת מאסטר שף לחזור בגרסאת הסלבס. אם זאת לא תצליח להביא לרוויה מהמותג, תמיד אפשר לנסות להפיק עונה מיוחדת של מאסטר שף חתולים. הרי כל שטות שהחיות הבוגדניות האלה עושות באינטרנט זוכה למיליוני צפיות. סינרגיה שכזאת לעולם לא תוכל להיכשל.

תגובות