נתניהו מקדם את תוכניתו המדינית, אילון מקדם את נתניהו

הראיון של יעקב אילון עם ראש הממשלה ב"בחירות אישיות" הזכיר יותר עסקת בארטר- אילון יקדם את התוכנית של ביבי, וזה יקדם את תוכנית הטלוויזיה שלו. חבל שהטיול על חומות ירושלים, שנראה כאילו הוצא מתשדיר התעמולה,חשף את הקלפים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קשה להיות יעקב אילון. יום אחד אתה מתפטר כי נמאס לך מהנסיעות לירושלים כי הבחילות מהסיבובים אחרי שער הגיא גומרות אותך. חשבת שכבר גמרת עם זה, אבל ההגדרה של עבודה היא לעשות דברים שאתה לא אוהב תמורת כסף, אז אילון יוצא מזרחה לעבר פגישה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. הביקור הזה נראה יותר כמו טיול של ילד מחונן שנוסע להיפגש עם ראש העיר לראיין אותו לעיתון של בית הספר. נתניהו, שמבין דבר או שניים בדייטים לוקח את יעקב אילון ישר לבית של ההורים. קצת מוגזם בשביל דייט ראשון, אבל לפחות יש שם מזכרות מעניינות כמו פסל בדמותו של יוני נתניהו ז"ל והחגור שעימו נלחם במבצע אנטבה. שלי אולי יודעת לבשל טוב יותר ולציפי יש טכניקות מסובכות לאכילת קרמבו, אבל רק אצל נתניהו יש את השילוב הנכון של שכול, בטחון ושלום. וכיוון שאף תכנית היום בפריים טיים של ערוץ 2 לא מאושרת לשידור ללא מקרה מוות אחד לפחות, יכול נתניהו להרגיש בנוח בין כל שאר המתמודדים על כל מיני תארים בשאר ערבי השידור. נוחות מעורבת במנה גדושה של שביעות רצון עצמי הפגין נתניהו בחיקוי של אייל שני, שקודם בפרומואים ללא הרף יותר מכל דבר אחר שאמר. 

המפגש בין אילון לנתניהו מחולק בין האישי במעון ראש הממשלה, והלאומי במוזיאון מגדל דוד המשקיף על העיר העתיקה. הבית של אביו ההיסטוריון המנוח מוצג בערמומיות כמשלב בין השניים. אותו בית גם מככב בסרטונים של אלדד יניב כמקום מסתור לפגישות של נתניהו עם אישים, שרצה להסתיר מרעייתו על קיומן. אילון דווקא לא חוקר את נתניהו בסוגיה הזאת. במעון ראש הממשלה אפשר לראות את אבא ואמא נתניהו מנהלים שיחה ערה עם שני ילדיהם. הצעיר לבוש במדי צופים, השני דווקא התייצב על אזרחי. אילון לא מפרט האם הבוגר הרגע עזר לזקנה לחצות את הכביש.

שלב הראיון לא מאכזב ומאפשר לנתניהו, כמו פוליטיקאים רבים אחרים לפניו, להסביר שהוא לא עוסק בזה. ממה שהוא כן עוסק אפשר ללמוד שלא סתם יש לו תואר מאם.איי.טי, שם הוא למד שהכל אישי. דיסקין מתוסכל ולבנט יש כל מיני בעיות אדיפליות, שגורמות לו לא לחבב את רעייתו שרה. מכל הספינים בדבריו של ראש הממשלה, זה היה המרשים ביותר. במקום לעסוק בהאשמות של בנט, עברו אילון ונתניהו בחדווה לעסוק בשרה. כשמגיעים לעסוק בכלכלה, מסתבר שזה לא הוא, זה אנחנו. אנחנו קטני אמונה, ספקנים ולא סומכים על אף אחד. נתניהו הסביר פחות או יותר לאילון שעלו על נוסחה להגדיל את התקציב מבלי להעלות מיסים. משום מה אילון לא שואל אותו איך גירעון של 20 מיליארד ש"ח התגלה בן לילה, אבל נתניהו לא נותן לזה לבלבל אותו. מסתבר, ומפליא שחדשות ערוץ 2 לא פרסמו זאת כאייטם פותח במהדורה, שנתניהו ואנשיו גילו נוסחה. נתניהו מסביר שהמינוח הטכני של הנוסחה הוא "נוסחה פיסקלית" ואז אומר לאילון שלא ייתן לראש היפה שלו לבלבל את עצמו עם השטויות האלה. מי מצא את הנוסחה? מה מרכיביה? ואם באמת התגלה פתרון לבעיותיה התקציביות של ישראל לפני כמה חודשים, מדוע אף אחד לא סיפר על כך? לשאלות האלה לאילון אין זמן, הוא צריך להמשיך לרוץ על אילו שהכין בבית. הטיול השנתי לחומות ירושלים (צילום מסך)

החלק היחיד שהתקרב לערכים של ראיון, התקיים על חומות מוזיאון מגדל דוד. אילון עימת את נתניהו עם נתוני הסקר שמראה כי רוב של שני שליש מוכן לחלוקתה של ירושלים במסגרת הסדר שלום. כשלראשונה בראיון לוחץ אילון על נתניהו, מודה האחרון שהוא לא קונה את זה. השאלה האם מדובר בהשקפת עולם מוסדרת או בהקצנה מסורתית לימין בתקופת טרום בחירות לא מקבלת מענה בראיון של אילון. גם לא איזושהי אמירה על הנתק בין רצון העם למעשי ה מנהיג בדמוקרטיה ייצוגית. חשוב יותר להקדיש זמן לצפות בנתניהו מדבר בלגלוג לא מוסתר על שלי יחימוביץ' ולקדם את המסר שחייבים להצביע ליכוד ולא לאחת ממפלגות הלוויין. הרבה יותר מועיל גם לקדם את התכניות של ארתור פינקלשטיין, שכמו נשלפו היישר מקמפיין הבחירות של 1996, ולהציג את נתניהו כמגן ללא חת על ירושלים. ככה זה בעסקאות בארטר, היום אני מקדם את התכנית שלך, מחר אתה תקדם את התכנית שלי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ