זיו יצחקי, עכבר העיר

מדי שנה מתקיים הריטואל המסורתי, במסגרתו תוהים כולם בחרדת קודש האם "ארץ נהדרת" תהיה מצחיקה כמו פעם. כמו התלונות שלעגבניות כבר אין אותו טעם של פעם, כך גם עוסקים בשיא הרצינות בקושיה הקיומית האם יצחיק כמו בשנה שעברה, או אולי כמו לפני שנתיים ואניני הטעם יוציאו מהבוידעם דיסקי וינטג' מעלי אבק אל מול דור הענן וה-usb ויישבעו שהעונה השלישית היתה הטובה מכולן. את הפסטיבל הזה ליבתה בשמחה קשת, שהוסיפה שמן למדורה עם קושיה חדשה, האם אסי כהן, האיש שלנו בדמשק, יצליח לקבל שחרור מהתחפושת של אימרי ההילר ויעלה על המדים של אביגדור ליברמן.» ארץ נהדרת 10 – כל הכתבות והביקורות» ארץ נהדרת: "יגידו  נמאסתם והתגעגענו"

התשובה, בגדול, היא שהיה מצחיק ואפילו כמה רגעים מבריקים בפרק הראשון של עונת העשור. האלגוריה ל"משחקי הכס" ולחלוקת המדינות לשבטים, כאשר פרויקט הולילנד ומסגד אל אקצה הם שני המונומנטים הסמליים של עיר הבירה, היתה מצוינת על אף האנימציה הירודה. הפרובוקציה העונתית היתה הפיכתם של ראשי ש"ס לחיות המיתיות מהצפון. גם העימות בין כל המתמודדים, שכנראה יתקיים אך ורק בגרסה הבדיונית, היה שנון ומושחז וגם תובל בקצת הומור עצמי כששלי/חלי התפרצה לדיון והודיעה לאייל קיציס שהוא לא ג'ון סטיוארט ושהוא לא נמצא ב"דיילי שואו". אפשר להתווכח אם החיקוי של ליברמן על ידי אסי כהן מצליח לחשוף את הסכנה שטמונה באיש או שהיא רק מרדימה את הקהל והופכת אותו לדמות חביבה בסגנון בובות החרצוף של ערפאת בזמנו. כך או כך, הטקסט המצוין שהושם בפיו והדרך שבה קשר בין "תחזור תחזור" ל-"The Voice" היו יותר ממשובחים. ברקע, מריאנו הוכיח שלא צריך לומר הרבה בשביל לגנוב את הצגה ובשביל להצחיק. גם מערכון התרומות, שחשף באופן אינטליגנטי איך המערכת לוחצת על האזרח מכל עבר כשהיא משדרת לו מסרים כפולים של "מגיע לי" ושל העברת האחריות של המדינה לרפואה, לרווחה ולחינוך לכתפיו השבריריות. ובאמת, היה מצחיק מאוד, חכם מאוד וגם פוקח עיניים לפרקים. געגועים לאסי כהן. צמד השופטים של ארץ נהדרת (צילום מסך)

רק בחלקים האחרים של "ארץ נהדרת" אפשר היה לשים לב שמרוב שכולם שואלים את מי מצחיקים, אף אחד לא מתעניין בשאלה החשובה יותר על מי צוחקים. תוצאות הביניים מראות ש"ארץ נהדרת" ברגעיה החלשים, מזכירה הרבה יותר את "מצב האומה" מבחינת העמדה שהיא נוקטת או לא נוקטת כלפי מושאי הלעג שלה. אין ויכוח על כך שההפקה של "ארץ נהדרת" מושקעת הרבה יותר מ"מצב האומה" וגם מכבדת את צופיה הרבה יותר, אבל שתיהן דומות בכך שב"ארץ נהדרת" כל הפרות לא קדושות עד שהדברים מתחילים להיות קרובים לבית. המערכון שביקש לצחוק על שתיקת האמנים, התגלה כפתרון פחדני ופשטני לשאלה מורכבת. מושאי הלעג בכלל לא היו אמנים, אלא אנשים שפעם עבדו בטלוויזיה בתור שחקנים או אנשי מקצוע אחרים ובגלל השינוי בתנאי השוק נאלצים לבזות את עצמם על בסיס יומי כדי להביא פרנסה הביתה או כוכבי ריאליטי לרגע. קל מאוד ללעוג לאורן זריף, לאלי זולטא, לג'קי או לשלי, והרבה יותר קשה לומר משהו על השיטה שהפכה אותם לגיבורי תרבות או על הכוחות שדוחפים את כולם לשאוף להיות בקונצנזוס כל הזמן. גם אם בחדר התסריטאים של "ארץ נהדרת" יתחילו לשחק את חפש את המטמון כדי לפענח את התופעה הזאת, העקבות יובילו הישר למשרדי ההנהלה של הזכיינית שמעסיקה אותם. אחת הראיות לכאורה לכך שהמקרה של "ארץ נהדרת" הוא יותר של לא רוצים מאשר לא יכולים, היתה המערכון על "ישראל היום" שידע לנתח היטב את האינטרסים הפוליטיים שמשובצים בין דפיו. סקירת מערכות כזאת לא נעשית ב"ארץ נהדרת" לחדשות ערוץ 2, מקסימום יציגו את רוני דניאל כפירומן מטורף ואת אהוד יערי כזעוף וחסר סבלנות ותו לא.

ייתכן שמבזק החדשות, שהיה אחד החלקים החלשים של "ארץ נהדרת" סבל מכך שמדובר בפרק ראשון, והעניינים עוד לא התחילו להיכנס לקצב, אבל הוא כוון בעיקר לצחוקים של הילדים בסלון. הפינה של יובל סמו והפלוני אלמוני שלו שמסתובב ברחבי הארץ ומביך אזרחים תמימים, נדדה הפעם אל הפריימריז של מפלגת העבודה. שם הוכח שהנוסחה של סמו עובדת רק כאשר לבן השיח שלו אין מושג שהוא דמות בדיונית. ברגע שהוא מזוהה על ידי הצד שמנגד אשר יודע שהתגובה הרצויה חברתית היא לחבק ולצ'פח את זה שמסתלבט עליך, האמירות שיוצאות מפיו נשמעות יותר כמו בדיחות קרש חבוטות. לא עובד על הפוליטיקאים. יובל סמו ומיקי רוזנטל (צילום מסך)ההחלטה התמוהה ביותר היתה לשדר את "בקיצור" במהלך "ארץ נהדרת". זו אומנם שיטה נהדרת לבדוק את המים לפני שמחליטים על הפקת סדרה שלמה, אבל טובה ככל שתהיה, "בקיצור" לא מדברת באותה שפה של "ארץ נהדרת" ונראית כאילו הפסיקו את המשדר כדי להעלות מבזק מיוחד להיפסטרים. בשביל זה, אדושם המציא להם את האינסטגרם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ