מאסטר שף מחזירה את השד העדתי שנעלם מהבחירות

תהליך הפיכתה של ג'קי למאמי הלאומית (של תחום הקולינריה) נמשך באופן מאולץ דרך מיתוגה כנציגת המרוקאים שיודעת עוני מהו

זיו יצחקי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זיו יצחקי, עכבר העיר

הצפייה ביום ראשון בערב בערוץ 2 הותירה את הצופה מבולבל ותוהה. אם מנה של אוכל יכולה לפרק את הבן אדם כמו שמבטיח אייל שני, איך הוא צריך לחוש בתגובה לרצח של עשרים ילדים קטנים ושל שישה בוגרים? מה עוד כבר נשאר לו לחוש?. כרגיל, נצטרך לחכות עד ש"מאסטר שף" תודיע לנו איך אנחנו אמורים להרגיש, כפי שהקפידה לעשות בפרק האחרון. לפרק היו שתי כוכבות, שמתחרות על תואר המאמי והכפרה הלאומית. הראשונה היא ג'קי, שמגיעה רעננה ממסע יחסי ציבור אינטנסיבי הכולל ראיונות במוסף סגנון של מעריב ובמאקו. כל כך חזק עובדים ב"מאסטר שף" על הפיכתה לנינט של האוכל, עד שמתגנב החשש שבחנוכה הבא היא כבר תנהל רומן עם אבי הטחול, זוכה העונה הקודמת, שיתרקם במהלך הופעותיהם המשותפות "פסטיגל מאסטר שף בחלל". הכוכבת השנייה היא זאתי, נו איך קוראים לה? ההיא, שאף אחד לא מזכיר את שמה המפורש לעולם ב"מאסטר שף". אה, כן, זאת אמא. הפעם, במידת האפשר, במקום להעלות את אמא באוב, מעלים אותה לרשת ומשדרים אותה מחלקת הוראות לצאצאיה. במקרים שבהם, למרבה הצער, לא היתה האם בחיים, היא הוחלפה בליהוק מפתיע של גיסות, אחת של פאולין ואחת של אתי. בכך יוצאת "מאסטר שף" לכבוש את הפסגה השאפתנית ביותר עד כה, להוכיח כי ניתן לקיים יחסי חברות והערכה הדדית בין גיסות. יש שיאמרו שהשגת שלום עולמי היא משימה הרבה יותר פשוטה.» מאסטר שף - כל הכתבות והביקורות» מקבילית המוחות ששברה את ויקי» להתענג על השופט שעומד למשפט

התגובות הבלתי פרופורצינאליות של המתמודדים למראה האנשים שאותם הם פוגשים לפחות אחת לשבוע בארוחת שישי העלו בעיקר את השאלה מה שמים להם שם במים. ג'קי נשאה על גבה שני תפקידים. הראשון להיות גיבורת גרסת הריאליטי-מחזמר לשיר "ילדים זה שמחה" כשהיא ואמא שלה מלבנות על גבי המרקע את השאלה האם הבחירה ללדת 14 ילדים ולתת לאחיהם לגדל אותם היא בחירה הורית ראויה. תוך פחות משלוש דקות מצליחות האם והבת להגיע להשלמה ולהבנה. צודקות, חבל להוציא כסף על טיפול מקצועי, במילא לתובנות האמיתיות מגיעים בחמש דקות האחרונות של הפגישה, אז למה לבזבז סתם זמן. את החלל שנפער בחיינו עם היעלמותו של השד העדתי ממערכת הבחירות, ממלאת "מאסטר שף" בדרכה המתוחכמת כשהיא הופכת את ג'קי לנציגת המרוקאים באשר הם. עניים, עשירים, שמחים, עצובים, גבוהים, נמוכים, שמנים ורזים בשם כולם מדברת ג'קי עם כל משפט שמתחיל ב"אצלנו המרוקאים". ומרוקאי, יודע כל תחקירן מתחיל בערוץ 2, חייב להיות גם עני. אז ג'קי מספרת שהם היו אוכלים קצת כבש רק בחגים, כאילו כבש הוא מצרך יסוד בכל בית בישראל. אבל למה לתת לפרטים להרוס את הסיפור, עדיף להציג את ג'קי כמה שיותר ענייה ומסכנה כדי ש"מאסטר שף" תגזור את קופון מלכת המוביליות החברתית בישראל.

בשאר הגזרות, אפשר לגלות שאמהות שאינן בוכות נחתכות על רצפת העריכה, ואמא של שי חולפת לה ביעף, למרות שהיא נראית האישה המצחיקה ביותר המקורבת לנבחרת. אח של בני מגלה שהם לא רק חלוקים על השאלה מי קיבל את הגנים הטובים יותר, אלא גם על הסוגיה מה היה המאכל היחיד שאמא שלהם בישלה. לפני כמה פרקים בני התעקש שזה היה תפוח אדמה, עכשיו אחיו אומר שזו עגבניה ממולאת. את המושג דיסוננס קוגנטיבי מותחת "מאסטר שף" לגבולות חדשים כשרואים את בני חונק את העגבניה האומללה באורז ועוד דוחס אותו, כשברקע הוא מסביר שהוא עושה בדיוק  את ההיפך.  מיה מאתגרת את עצמה ואת הסביבה בהכנת מוס שוקולד מן החי. עוד מוכיחה מיה שטבעוניות נהנות פחות כשהיא לא מתביישת לומר את השם המפורש 'אודטה' כמקור למתכון. למרבה ההפתעה המסך לא מוחשך ואף אחד לא עולה לשידור להתנצל. הפרשנות שמעניקה שלי למרק השעועית של אמא שלה היא לעשות מרק ללא מרק וגם ללא כוונה ולהניח אותו מסביב לאורז שמעוצב בצורת הכיפה של מסגד אל אקצה. גם ג'קי נוקטת באותו צעד, מה שמוביל למסקנה הבלתי נמנעת שמדובר בצעד מחאה פוליטי נגד מהלכיו האחרונים של אבו מאזן.מנהלת יחסים מורכבים עם קובות. אתי (צילום מסך)

שלב השיפוט נועד בעיקר להודיע לכולנו שהתקדמנו ל"מאסטר שף" למתקדמים ומעכשיו יבחנו בחומרה את המנות של כל אחד מהמתמודדים. אתי זוכה בפרס המנה המצטיינת, לאחר שלשופטים היא אומרת שלא הכינה את זה אף פעם, אחד המשפטים החביבים שם על כולם. חבל רק שכמה דקות לפני כן הסבירה שכבר שלושים שנה היא מנהלת יחסים מורכבים עם הקובה לסוגיה. העיקר שכולנו נבין שאתי אולי עושה רק אוכל ביתי, אבל אוכל ביתי לעילא ועילא. זאת אומרת, שאף אחד לא יעצור את נשימתו בציפייה שהוא יראה ממנה משהו יותר מתוחכם. זה גם היה הזמן להראות שההפקה קשובה לרחשי לב הציבור, ומודעת לכך ששלי היא מתמודדת שנויה במחלוקת, אם לנקוט בלשון המעטה. אז במקום שהצופים ישתינו לתוך האוהל, מעדיפים להשתין בקשת (כן, זה ירוד, אך מתבקש) על הצופים ולהעביר את הוויכוח הלא משכנע בין אייל שני שמתחיל בכך שהשעועית קמחית, ומסיים בכך שזה עדיין נפלא. חיים כהן בכלל מפתח ספין אוף משלו ושופט את המנה אך ורק לפי הריח שלה. בני שוב מאכזב עם העגבניה המתפקעת שלו, שכל כולה הרמה להנחתה לאייל שני, המוכר באזורים מסוימים בדרום אמריקה כ"סאנטו טומאטו". שני מתאר באופן מצמרר כיצד נעשה בעגבניה מעשה שטן עת הושלכה למים חמים. מעניין איך הוא היה מתאר את הטבח בניוטאון. מיה, תומאס, שי ופאולין, הפיינשמעקרים שבחבורה, מקבלים קצת על הראש כדי שלא ייקלעו לשאננות חס וחלילה. הם עוברים למשימת ההדחה, במקרה או שלא במקרה אצל כולם אף אמא לא בכתה. את השקד המקורמל בערימת הפירות היבשים שומרים כמובן לג'קי, שמגישה את הכבש יחד עם קוסקוס שלפי חיים כהן הוכן משקית של שפוך ומזוג. בקצב הזה, בשבוע הבא שלי תבשל מנה חמה, אבל עדיין יהיה מעניין, כולנו נכסוס ציפורניים כדי לראות אם היא תצליח לשמור על הנוזלים.

שווה ציטוט:

"האוכל מהווה את הרוטב".  פאולין מתמצתת את מהות החיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ