האם אייל גולן באמת קורא לך?

אם זה לא ברור משם התכנית, "אייל גולן קורא לך" לא באמת מתכוונת לגלות כישרונות חדשים, אלא  לתת במה לכישרון אחד ותיק. כך שגם האולפן הנוצץ, השופטים החדשים, ואפילו המתמודדים של העונה החדשה הם לא יותר מתפאורה למופע היחיד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אייל גולן קורא לך, אבל הוא לא קורא מהטלפרומפטר, וחבל. גולן הוא אולי זמר גדול ופרפורמר ממגנט, אבל בלי מיקרופון ביד, הנוכחות הטלוויזיונית שלו מושכת בערך כמו שאול מופז. כאשר הוא נדרש לשפוט את המתמודדים שמולו, בדרך כלל הוא ממעט במילים ומעביר את רשות הדיבור הלאה. אומרים שגם אריק שרון מעולם לא היה דברן גדול, ושכישוריו הוורבאליים מעולם לא נתנו ביטוי לגאונותו הפוליטית. מי יודע, יכול להיות שאייל גולן ניחן באותו כישרון. אחרי הכול, הוא מצליח לזכות כל שנה בתחרות מבלי אפילו להשתתף בה. וכך, בלי הרבה מילים, עם רענון של צוות השופטים ועם אולפן חדש ומנצנץ, נראה שגם בפתח העונה השלישית כבר אפשר לדעת מי הוא הזוכה הגדול של "אייל גולן קורא לך”. ניחשתם נכון, קוראים לו אייל גולן.

» אייל גולן קורא לך - כל הכתבות והביקורות

בניגוד לעונות שקדמו לה, בעונה החדשה של הריאליטי הכי עממי בטלוויזיה, חבר השופטים הגברי כבר מרגיש פחות כמו שיחת טריבונה בין חברים, האולפן כבר לא נראה כמו המוסך של יוסי גיספן, והרכש החדש - דודו אהרון מתגלה כדמות מקסימה ושובת לב. אפילו צירופו של גל אוחובסקי אל צוות השופטים ההומוגני, מתבררת כהחלטה נבונה. אוחובסקי הוא שופט ריאליטי מקצועי. למעשה, קשה לחשוב עליו בהקשר שהוא לא תלוי ריאליטי. הוא מזוהה כל כך עם שיפוט בתחרויות זמר עד שלפעמים נדמה שזוהי תמצית מפעל חייו - להיות חלק ממנגנון פס היצור הסיטונאי שמייצר "כוכבים נולדים" חדשות לבקרים. אילו לא היה מגדל דור חדש של זמרים כל שנה, הוא היה נאלץ בלית ברירה למצוא לעצמו עבודה אמיתית.

לאייל גולן לעומת זאת, יש עבודה אמיתית. הוא המלך הבלתי מעורער של המוזיקה הישראלית – כוכב רוק בשיא תהילתו. הוא לא צריך לשפוט במחלקה גריאטרית של איזו תכנית ריאליטי כדי לקבל הכרה ציבורית. הוא פאקינג אייל גולן - זמר השנה של גלגלצ. לכן כשגולן מנחה תכנית שמטרתה המוצהרת היא להכתיר את כוכב הזמר המזרחי הבא, זה מוזר. גולן לא עושה רושם של מישהו שמתכוון לפרוש בקרוב. ולמרות שיוסי גיספן מסוגל לכתוב שירים מהר יותר מקצב כריתת יערות האמזונס, לא סביר שאייל גולן ישמח לראות כוכב נוסף עם כתפיים רחבות מספיק כדי לשאת עליהן את הטקסטים השטוחים כל כך.

חוקי הפורמט של "אייל גולן קורא לך" לא לגמרי ברורים, אבל זה לא משנה. שם שלטון החוק לא קובע. שם יש מלך. ובמונרכיה של גולן אפשר מדי פעם לכופף את החוקים. כך לדוגמא, בגמר העונה הראשונה הכריז גולן שיפיק אלבום לא רק לזוכה הטרייה, אלא גם לסגניתה. בגמר העונה השנייה כבר דאג להכריז על שני מנצחים. כיאה לפוליטיקאי ממולח, אייל גולן משתמש בטקטיקה של הפרד ומשול. כמי שמבין שאין לו שום אינטרס להכתיר יורש שיתחרה בו, הוא דואג לפזר את רסיסי התהילה בין שלל פרצופים אלמוניים. ממש כמו מפלגת גוש השמאל המפולג, כך למתמודדי "אייל גולן קורא לך" אין שום סיכוי לקרוא תיגר על המנהיג המכהן. במקביל, כדי למנוע תחרות, גולן דואג לאחד רשימות עם כוכבים קואליציוניים (דודו אהרון), ולכרות בריתות עם יריבים אופוזיציוניים (גל אוחובסקי). כדי לשבור את תקרת הזכוכית של הזמר המזרחי.

כמו הרבה מפלגות סקטוריאליות, "אייל גולן קורא לך" היא תכנית שפונה לפלח אוכלוסייה חלש. ולא מדובר על בני עדות המזרח, על צופי ערוץ 24, או על האחיות לבית משפחת בן. מדובר על המתמודדים שמגיעים לתכנית עם עיניים נוצצות בתקווה להיות מלך או מלכת הזמר המזרחי. אנשים שרק המחשבה על להיות באותו חדר עם אייל גולן מעבירה בהם רטט של חרמנות גרופית. מדוע הם רוטטים כך, אין לי מושג. לו אייל גולן היה קורא לי הייתי מתעלם, מישיר מבט, ומגביר את קצב ההליכה; אבל כשגולן קורא להם, הם מתייצבים כמו לצו 8, בטוחים שהנה עוד מעט הוא ישלוף אותם מתהומות האנונימיות. הבלוף גלוי לעין, אבל להם לא אכפת. אייל גולן קורא, והם באים בהמוניהם, לא מבינים שלאייל גולן אין שום רצון אמיתי להפוך אותם לכוכבים.

אם זה לא היה ברור משם התכנית בלבד, "אייל גולן קורא לך" לא נועדה לגלות כישרונות חדשים. היא נועדה לתת במה לכישרון אחד ותיק. אייל גולן בדרך לכבוש את העולם ואין שום סיכוי שהוא ייתן לאיזה חובבן זב חוטם לעצור אותו. קודם הוא לקח את מצעדי הפזמונים, אחר כך את קיסריה, אחר כך את ערוץ 24, ויום אחד מי יודע, אם יאיר לפיד עומד בראש מפלגה, מה כבר עוצר בעד אייל גולן? ואם זה נשמע מופרך, חכו. אלוהים גדול, וגולן הוא אדם מאמין. עם עונה חדשה ונוצצת שנראית כמו הכלאה בין תחרות זמר, פולחן אישיות וקמפיין בחירות; אייל גולן נמצא על דרך המלך ללשכת ראש הממשלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ