אמנון לוי צייר את תמונת הניצחון הפיקטיבי בעזה

הסרט על חיסולו אחמד ג'עברי התבסס על ידיעה שפורסמה בעיתונות הזרה ולא חידש דבר. ההחלטה לשדרו עם שריקת הסיום של מבצע "עמוד ענן" מוכיחה שוב כי התקשורת היא שופר השלטון בישראל

אורי ערן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הקלישאה אומרת שהתקשורת הישראלית שמאלנית: מיונית לוי ועמנואל רוזן, דרך עורכי העיתונים הגדולים ומהדורות החדשות המרכזיות, ועד לאחרון המבזקנים בווינט – כולם, לפי הדימוי הרווח, מצביעי שמאל. בין אם זה נכון ובין אם לא, זה כנראה לא באמת משנה, בסופו של יום הם רק משמיעים את קולו של השלטון. ההחלטה לשדר את הסרט על חיסולו של רמטכ"ל חמאס, אחמד ג'עברי, במסגרת "פנים אמיתיות" עם אמנון לוי מוכיחה את האמת הזו: הטלוויזיה התגייסה שוב, ושידרה תחקיר עיתונאי מביך וחסר כל חידוש, רק כדי לשדר את "תמונת הניצחון" הפיקטיבי של ההרפתקה הכושלת בעזה. בלב הסרט עמדה ידיעה שפורסמה ב"טיימס" הלונדוני על המבצע, שניתן להניח שנשתלה על ידי מערכת הביטחון הישראלית. זה לא הפריע ללוי לצטט ממנה בהרחבה, ולהתייחס אליה כאל תיאור מהימן של מהלך ההתרחשויות שהובילו לפקודת האש. על רקע תמונות של סמטאות עלובות בעזה ומוסיקה ערבית עגמומית הקריא לוי את הידיעה מהטיימס כאילו היא תוצר של תחקיר עיתונאי ארוך ומעמיק. כשנגמרו חמש השורות שפורסמו ב"טיימס" על החיסול, הורחבה היריעה באמצעות ראיונות עם אנשים שלמעשה לא היתה להם יד או רגל בפעולה הזו. לוי העיד כי "קיים עשרות שיחות" במסגרת העבודה על הסרט (שלא יכלה כמובן להימשך למעלה משבוע), אך כל השיחות היו עם האנשים הלא רלוונטיים למקרה של ג'עברי: בכיר ברשות הפלסטינית, הפרקליט הצבאי הראשי לשעבר, פואד ואיש מודיעין בגמלאות.

וכך, מתחקיר על פעולת החיסול שהובילה למבצע "עמוד ענן", הפך הסרט לדיון כללי בשאלת החיסולים הממוקדים, על היבטיה המשפטיים והמודיעיניים: כיצד מגייסים משת"פים? באילו נסיבות מותר לחסל? איפה היה פואד כשנתן את ההוראה לחסל את שחאדה (רמז: לא בקריה)? הנקודה המעניינת היחידה, שגם לא חמקה מעיניו של לוי, הייתה שהפצ"ר לשעבר ושר הביטחון לשעבר חלוקים בשאלה האם מותר לחסל רק את מי שעתיד לבצע פיגוע, או גם את מי שרק ביצע בעבר. לבג"ץ הפתרונים.  מרואיינים לא רלוונטיים. הפצ"ר בראיון לאמנון לוי (צילום מסך)

היותם לא רלוונטיים לא הפריעה למרואיינים לשבח את חיסולו של ג'עברי כאילו היו מעורבים בו או לפחות ידעו עליו משהו. "ניצחון גדול", "עבודה מודיעינית שצריך להצדיע" - הסופרלטיבים נשפכו בזה אחר זה ולוי התמוגג ממרואייניו בעיניים בורקות בעודם מספרים לו מור"קים שטופי-זימה על הוצאות להורג ללא משפט ועל אנשים שמוכרים את זהותם וחייהם תמורת כסף.

בפאנל שאחרי התוכנית ביקש עמנואל רוזן להתקומם כנגד ההאשמות שהטיחו בו ביריוניו של מיכאל בן-ארי (הביטוי שלו). "אנחנו שמאלנים?", התעצבן רוזן. "הרגע ראינו את ראש הממשלה ושר הביטחון מכריזים על לידת חמסטאן". צודק, עמנואל. אנחנו לא שמאלנים. אנחנו רק עושי דברו של השלטון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ