ההבדלים בין גברים נשים לפי מאסטר שף 3

בפרק בו הוכרעה זהות המשתתפים של חברי הנבחרת, החליטו בתוכנית כי גברים לא יכולים לבשל געגוע והכריחו אותם להתמודד עם שכבות. זיו יצחקי תוהה לאן נעלם הרגש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האמת? היה מאכזב. אפשר היה לצפות מקשת, אלופת הארץ בסינרגיה ומחזיקת הגביע בקרוס פרוגרמינג, למנף את ההזדמנות בפרק האחרון של מאסטר שף לקידום "יום האם" ולהביא את קרן מור לבצע גרסא מיוחדת של "בואו בנים". לקורא תושלם המלאכה של החלפת המילים המקוריות בהיגדים מהעולם הקולינרי. כך, ללא הרבה טקס בישבן נאלץ מקצה הגברים של "מאסטר שף" לנסות להבקיע את דרכו אל הנבחרת. כיוון ש"מאסטר שף" מצויה בשיאו של מסע להכעסת כל הסטודנטיות למגדר של אוניברסיטת תל אביב, היא ממשיכה לשדר את מסריה הרביזיוניסטיים בכל הנוגע לחלוקת התפקידים בין גברים לנשים. כמו במחקר המפורסם ההוא על אותה בעיה שהציבו לילדות ולילדים, ושתוצאתו היתה שמבנה החשיבה של בנות הוא של שתי וערב, בעוד שזה של הבנים מונע בקווים ישרים, כך גם המשימות שחולקו למתמודדות ולמתמודדים. הנשים קיבלו משימות מופשטות ועגולות כמו הכנת ממולאים ומנה שקשורה לגעגוע. כיוון שב"מאסטר שף" חושבים כנראה כי אי אפשר להצעיד גברים לאותם גבהים רגשיים כפי שאפשר עם נשים, האתגר שלהם הוא יותר משימתי ומוגדר כמו להכין מנת שכבות ומנה שמזכירה טעם. אם הם לא יודעים לבכות, לפחות שיקימו סנאדות.  » מאסטר שף - כל הכתבות והביקורות» מה שבר את יונתן רושפלד?» מאסטר שף 3: רושפלד מפתח פיצול אישיות

כל זה כמובן קורה אחרי שכולם התרוצצו כדי להכין מנה קרה, ומיכל אנסקי הסתובבה ביניהם כאילו היא לפחות יעל אבקסיס בפרסומת ההיא של קסטרו. היא הניפה את שיערה, חטפה חתיכת גזר מהדלפק ופיזרה חיוכים מפתים לכל עבר. רושפלד, לעומתה, מתענג בצורה פחות עדינה, שובר את החוקים ונותן לשניר הרקדן רמז שמזכה אותו במעבר לשלב הבא. גיל מפטפט ללא הרף ולא מבין שכמו בסרטים של אפרים קישון, סך הכל הביאו אותו לכאן על תקן התימני שאוכל חריף, מת על קובנה ולא יודע להכין מנה קרה. דווקא תום האירופאי מזיע יותר מכולם, ומתחיל להלחיץ קצת עם כל הדיבורים האלה על סדר ודיוק. מישהו צריך לעדכן אותו שאת העונה הזאת לא עורכת לני ריפנשטל. בסוף אייל שני נותן לו כרטיס בלי שהוא יטעם מהמנה שלו, או לפחות שהיא תהיה מוכנה. עצם הרעיון של השילוב בין רך לבין קשה כל כך מטלטל את עולמו של שני, כפי שהוא מטלטל את עולמם של ילדי הגן המסרבים לאכול את כל חלקי הפרוסה, שבלי לטעום בכלל הוא נותן לתום כרטיס רק בגלל התקווה. הקהל מתבקש לעמוד, הקהל יכול לשבת. השילוב בין רך לקשה מטלטל את עולמו. אייל שני (צילום מסך)

ההכרזה על משימת השכבות מעוררת את החשש המיידי כי לאורך דקות ארוכות הן תשמשנה כמטאפורה למורכבות נפשו של הגבר, בסגנון של "את כמו הכנרת, מבחוץ שקטה ורגועה, אבל מבפנים מערבולות וסערות" (הקרדיט ל"אבא גנוב 1"). במקום זה, כל הגברים מתנהגים כאילו הם נולדו בערוגת כרוב, ואין להם אמא או אבא. כולם מבשלים מהראש, אף אחד לא מבשל מהלב והמילה אהבה לא מוזכרת באולפן. אפילו איתי, שקצת מסתבך עם המשימה, לא מתעסק ברגשות יותר מדי וממשיך בשלו. תהליכי הבישול של המתמודדים האחרים היו קצת, איך נאמר בלשון המעטה, מאותגרים מבחינה אסתטית, וכל אחת מהמנות נראתה טעימה כמו עוגת השכבות המפורסמת של רייצ'ל מ"חברים". על הקווים, חיים כהן משתומם באמת ובתמים איך אף אחד לא נופל אפיים מהגאונות של המשימה. בסופו של דבר, המחמאה הכי גדולה שנשמעת היא שהלזניה של תום מרתקת. חיים כהן לא מפרש האם היא מרתקת כמו תאונת רכבת רבת נפגעים או כמו סרטון של חתול מנגן על מנדולינה ביו-טיוב. לנבחרת עולים בשעה טובה איתי, שי ושניר, שאנסקי כבר מסמנת סביבו את הטריטוריה במבטיה העוגבים.

המשימה הבאה דורשת מכולם לבשל זיכרון של טעם, על מנת שאסף ינסה לעשות מקצה תיקונים לחוויה הקודמת שלו בפורמט או כמו שאמרה אנסקי בגמר האחרון, "מאסטר שף" נותנת את מתנת הרגש. הוא מבין שפוזת ההיפסטר המרוחק לא עוזרת כאן, וקורא לעזרתה של אמא, רק כדי לגלות שמי שנדפק פעם אחת כבר לא יכול להיגמל מזה, ומגורש בשנית מהאולפן. קודם לכן מספיק אייל שני להזכיר לכולם שבכל פעם שהוא פוגש במישהו שזוף קלות, הוא מתנהג אליו כאילו היה יליד שברגע זה נתקל לראשונה בבקבוק קוקה קולה. גם גיל עשה את שלו, אז גיל יכול ללכת. כניסתו של בני לנבחרת מעידה על עצלות ליהוקית מסוימת, טייס היה לנו כבר בעונה שעברה. בעונה הזאת אי אפשר להתפשר על פחות מטייקון.

כל זה מוביל לעבר אחת מנקודות השפל הגדולות של הפורמט על שלל גרסאותיו ברחבי העולם. תוך זמן לא קצר מתברר שויקי ואתי סתם יובשו לחינם כדי שאפשר יהיה לקחת את סיפור החיים הטראגי שלהן ולהפוך אותו לדרמה בהמשכים, אשר מאפשרת להאריך את משך הזמן שאפשר לחולל ממנו הכנסות. הן מצטרפות לנבחרת יחד עם תום  שהמילה 'גמר' היתה חרוטה לו על המצח מהרגע שהסגיר את המבטא הגרמני שלו. ולשם גם הגיעה שלי, המתמודדת הצעירה הכי זקנה של "מאסטר שף" על שלל בישולי העיירה הבוערת שלה. שיהיה באמת לכולם בהצלחה.

שווה ציטוט:

"השכבות לא גירו אותך" – אייל שני עושה אנאליזה לשי. ככה זה, יש בחורים של שכבות ויש בחורים של פשטידות.

"פשטידה המפזרת את חלקיקיה בין גבולות מים" – המטאפורה החדשה לפיאסקו מהדהד בשפתו של האיש והעגבניה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ