חי בלה לה לנד 2: כשהטראש מחביא בתוכו אמת כואבת

השבוע הראשון לעונה החדשה מציב רף חדש של טראש, אבל הכוח האמיתי של הסדרה טמון באומץ להכניס מסר מבעד לצחוק. הרגעים הגזעניים להחריד שעלו כבר בשבוע הראשון הופכת את הקלישאה "תסתכלו עליהם ותראו אותנו" לאמת צרופה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

השמיעו את צפירות ההרגעה, העונה השנייה של חי בלה לה לנד תענה על הציפיות. למעשה, היא תציב רף חדש של טראש, שיתעלה בהרבה על קודמו. כל הרכיבים שהפכו את העונה הראשונה של הדוקו- ריאליטי הזה לקאלט טלוויזיוני, גויסו מחדש – מאבק נשי בציפורניים שלופות (מאיה בוסקילה מול שרית אביטן), סיפור משפחתי מורכב (שיר לוי), כוכבת עבר עם אספירציות קאמבק (ליאת בנאי), ליצן שמוצג כקלישאת רוק (אלי זולטא) וייצוג של הסכסוך הישראלי-פלסטיני (סאז). את הקדרה המבעבעת הזו בוחש גם העונה הבמאי אורי פסטר. כל אלה, יחד עם גזענות חסרת בושה שמשתווה ברמתה רק לבערות הגאה של נציגינו בקליפורניה, הם הדלק הסילוני עליו טסה הסדרה הפעם. העובדה שהקאסט יודע גם לשיר, היא די שולית וחסרת משמעות.» חי בלה לה לנד 2 - כל הכתבות והביקורות» הגזענות של לה לה לנד שוברת שיאיםמושיק עפיה, שהיה צריך להיות חלק מהסדרה, נכנע לפחד הטיסה שלו, הפר את החוזה עם ההפקה, ועדיין מככב בשבוע הראשון. ההפקה, שנכשלה בניסיונות שכנוע מילוליים, שלחה אל עפיה את נשק יום הדין – קובי פרץ חמוש במצלמה. הסצנה של פרץ מבקר את עפיה ומנסה לשכנע אותו לעלות על הטיסה, משתווה ברמתה לרגעי הקתרזיס הגדולים ביותר שראינו במחוברים. גם פרץ נכשל, וזוכה במקום של כוכב אורח בסדרה. עפיה נשאר בארץ. את מקומו תופס ראפר ערבי צבעוני בשם סאז, בזכות המלצה של זוכה השנה שעברה אלון דה לוקו. התגובה של פסטר לליהוק הזה היא יריית הפתיחה לסדרה של גילויי גזענות ושנאת זרים, שפוגעת בבטן כמו אגרוף מבטון.

אבל עוד לפני שנפגוש את סאז ההפתעה הראשונה היא בפרק הראשון היא הלוקיישן. במקום וילה מפנקת, ניסים הנהג לוקח את הכוכבים לחווה חקלאית מוזנחת. כדי להגביר את האפקט, מזג האוויר היה קר במיוחד ו"דברים לבנים כאלה" (אתם עשויים להכיר אותם בשמם העברי – "שלג") ירדו מהשמיים. אחרי שמתברר להם שהם נכנסים לשגרת עבודה חקלאית ומוזיקלית נוקשה, הם מועלים אחר כבוד לבקתה שבה יגורו בזמן משימת הקאנטרי. לאלה שלא ממש מבינים באיזה ז'אנר מדובר, פסטר מסביר ש"קאנטרי זה המזרחית של האמריקאים". מעל המיטות, כמו בהרבה בתים של נוצרים בעולם, תלויים צלבים. בוסקילה מאבדת את זה. היא לא מוכנה לישון תחת הצלב, ויחד עם בנאי היא גורמת לזולטא לעקור אותם מהקירות ולהוציא אותם מהבקתה. גם את סאז, שמגיע באיחור, היא מציעה לשלוח אל מחוץ לבקתה.לא יודע מה מחכה לו. סאז (צילום מסך)

אם נשאר שביב של סיכוי לדו-קיום, הוא התפוגג בנסיעה המשותפת של כולם. זולטא שר שירי זימה בערבית ומבקש את סאז לתרגם אותם. אחר כך הם עוברים לשירת רועמת של התקווה, מרימים את הידיים והקול עוד יותר כשהם מגיעים למילים "נפש יהודי הומיה". סאז מתחפר בכסא ומנסה להיעלם. להאשים אותם בחוסר רגישות תהיה טעות נוראית. בוסקילה דווקא היתה קשובה ואימהית כשלוי נפתח וסיפר על היחסים עם הוריו. היא גם הציעה לאביטן עזרה עם האנגלית. גם בנאי, האמא היחידה בחבורה, התרגשה מאוד כשראתה את הילדים של בעלי החווה. אפילו זולטא, הרוקר הקשוח, הסכים לחלוק את הלק האדום שלו עם בוסקילה. נפש יהודי לא רק הומיה, היא גם רכה וזכה.

כשעלתה הסדרה "טירונות", ניסו למכור אותה עם משפט קלישאתי ששיחק על הרגש הפטריוטי והלאומי של הישראלים: “תסתכלו עליהם ותראו אותנו". אבל הפעם, למרות ההתערבות הברורה של העריכה וההפקה, הקלישאה הזו הופכת לאמת צרופה. חי בלה לה לנד 2 היא טלוויזיה מצוינת בעיקר בשל ההצלחה שלה להכניס בין השורות את המסר הכל כך מדאיג הזה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ