"שובר שורות": סדרה מושלמת עד הסוף

הסדרה הפופולרית הצליחה לסיים את דרכה בצורה שלא תאכזב את הצופים האדוקים. זהירות, ספוילרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אחד הדברים המאתגרים ביותר עבור יוצרי הסדרות שכולנו אוהבים לאהוב הוא לקלוע לסוף אפקטיבי שיספק את הצופים. במיוחד כאשר מדובר בסדרה שנפרשת על פני מספר עונות, הסוף הוא מה שקובע אם נחשוב עליה בעתיד עם געגוע וכבוד ("הסופרנוס", "עמוק באדמה") או עם טעם לוואי ("אבודים", "דקסטר"). על כף המאזניים הונחה אמש "שובר שורות" שחתמה חמש שנים משובחות במיוחד של רכבת הרים רגשית ואינטנסיבית מאין כמותה. כל מי שתהה איך בפרק אחד וולט יספיק לנקום לבדו בחבורת הנאצים, להעביר כסף למשפחתו, להציל את ג'סי ולמות, קיבל את התשובה בפרק סיום מסעיר, מדוייק ונאמן לרוח הסדרה, שוודאי יותיר את "שובר שורות" בצד הנכון של ההיסטוריה הטלוויזיונית (זהירות, ספוילרים).

» "שובר שורות" - לכל הכתבות» ספין אוף ל"שובר שורות"» נפרדים משובר שורות - ערב הרצאותלמרות חשיפת היתר ש"שובר שורות" זכתה לה בשנה-שנתיים האחרונות, עושה רושם שיוצר הסדרה וינס גיליגן לא נתן להיסטריה סביב הפינאלה להשפיע עליו וסיפק פרק שמתנהל בקצב המהורהר-סוחף שהורגלנו אליו וסוגר בהדרגה את קצוות העלילה באופן מחושב ומספק. וולט מודה לראשונה, הן בפני עצמו והן בפני סקיילר שהמוטו "כל מה שעשיתי עשיתי בשביל המשפחה" הוא בסך הכול תירוץ שאיפשר לו לבשל מת' ולהרגיש חי. הוא מנצל את הידע שלו כדי להערים על הנאצים בסצינת נקמה מופלאה שבה הוא וג'סי זוכים לנקום באלה שהרגו את הקרובים להם. וולט מקבל הזדמנות לירות בג'ק, שבניגוד להאנק שמת גאה, מנסה להתחנן על חייו ומתחיל לומר לוולט שאם יהרוג אותו הוא לעולם לא יידע היכן נמצאים המליונים שגנב ממנו. וולט, שבשלב הזה כבר ויתר על האובססיה שלו לחביות הנותרות לא מהסס ויורה בו.

וולטר ווייט עושה את הכל בשביל עצמו. "שובר שורות"

ג'סי, שבמהלך העונה זכה שוב ושוב לגורל טראגי קורע לב, מצליח להימלט מהמציאות הקשה רק באמצעות זיכרון של אחד הרגעים המאושרים בחייו בו התמסר לראשונה בחייו להכנת קופסה מעץ. בעונה השלישית ג'סי סיפר כיצד ניסה לבנות קופסה בשיעור נגרות, וכשהגיש אותה למורה שלו תגובתו הייתה "זה הכי טוב שאתה יכול?" הדרך שבה המורה שלו שאל את השאלה הובילה את ג'סי להאמין שהוא יכול לבנות תיבה מוצלחת יותר ולאחר חמישה נסיונות בנה קופסת עץ מושלמת (שתכנן לתת לאמא שלו אבל החליף אותה תמורות גראס). לאחר שוולט מבין מה עבר על ג'סי מהרגע שמסר אותו לנאצים ומגן עליו בגופו ממכונת הירייה שבנה, ג'סי סוף סוף זוכה לנקום בטוד, הסוציופת הכי מטריד על המסך ואפשר רק להצטער שהוא לא חי רק לעוד כמה רגעים כדי לשמוע על מותה של לידיה.

אמנם הדבר האחרון שהיינו מצפים לו הוא לסוג של "הפי אנד", אבל גיליגן, שביד אמן הצליח להזריק הומור לרגעים הכי אפלים במהלך חמש העונות של הסדרה, לא נתן למותו הצפוי של וולט להפריע לו לחתום את הסדרה במצב רוח מרומם. כל מי שחווה תחושת הקלה משחררת למראהו של ג'סי יוצא סוף סוף לחופשי, המשיך לחייך גם כשנשמעו התווים הראשונים הקצביים של "בייבי בלו" והשלים עם מותו של וולט שהחזיק מעמד עד הרגע שבו הצליח להגן כמעט על כל היקרים לו. אמנם האנק איננו, סקיילר והילדים יצטרכו להתמודד עוד זמן רב עם השלכות חשיפתו של וולט וג'סי יישא את הצלקות הפיזיות והנפשיות למשך שארית חייו, אבל מדובר בסוף הטוב ביותר שהיה אפשר לדמיין עבור "שובר שורות".

סוף מושלם לסדרה מושלמת. "שובר שורות", הדקות האחרונות:

גיליגן, שהפך את וולט ממורה מהוסס ומופנם לכימיה לפושע יהיר, מתעלל ושיכור מכח, לא הסתפק רק במהפך הפסיכולוגי שאיפשר לוולט להפוך להייזנברג אלא העביר את הצופים טרנספורמציה מקבילה וגרם לרבים לאבד כל טיפת אמפתיה לוולט. רגע לפני הסוף, הוא מחזיר את וולט הישן, מלביש אותו באותה החליפה והחולצה הירוקה שליוו אותו בפרק הבכורה של הסדרה בפעם הראשונה שבה בישל מת', ומחזיר גם את רחשי הכבוד של הצופים לאנטי-גיבור של תחילת הדרך.

צוות הכותבים של "שובר שורות" הצליחו להפוך אותה לסדרה נדירה בנוף הטלוויזיוני. אמנם לא מעט סדרות מצליחות כבשו את המסך עם עונה ראשונה איכותית וסוחפת, אך מעט מאוד הצליחו לשחזר את אותה הצלחה ראשונית ולהוכיח את עצמן גם בעונות שהגיעו לאחר מכן. יוצרי "שובר שורות" הצליחו להלך בלהטטנות מרשימה על החבל הדק הזה, ובמשך חמש עונות שמרו על סטנדרטים גבוהים של עלילה, אסתטיקה ותשומת לב מדהימה לפרטים. כל אלה נחתמו אמש בהחלטה אמיצה להימנע מטריקים תסריטאים או סימני שאלה מעורפלים ולספק לסדרה סוף ברור, מוחלט ומתגמל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ