"Clear History": אם כבר נוירוזה, אז של לארי דיוויד

סרט הטלוויזיה החדש ששודר מזכיר סרט מצויר עם בדיחות סלפסטיק, אבל עושה את העבודה למכורי הז'אנר שחייבים לדעת מי צריך לעשות רברס כששתי מכוניות נפגשות על אותו נתיב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רק לפני חודש לארי דיוויד שב והכריז בראיונות שהוא לא יודע עדיין אם תהיה עונה נוספת ל"תרגיע", אבל מי שהתגעגע לקטנוניות האינסופית שלו יכול להסתפק בינתיים בסרט הטלוויזיה החדש "מחק היסטוריה" ("Clear History", ששודר ב-HBO בסוף השבוע האחרון ואמש גם אצלנו ב-yes3). דיוויד אף פעם לא מגלם את עצמו באופן רשמי, אבל העובדה שביסס את דמותו של ג'ורג' קוסטנזה על אישיותו והדמיון בין תפקידיו ב"תרגיע" ו"במה שעובד" של וודי אלן ובסרט החדש, מוכיחים שהוא לא צריך יותר מדי כדי להוציא לחופשי את הנוירוטיות והנרקסיזם הכפייתי שהפכו לסימן ההיכר שלו. סרטו החדש, שבוים על ידי גרג מוטולה ("סופרבאד"), אינו מהודק, מבדר או פרוע כמו "תרגיע", אבל הוא הדבר הקרוב ביותר אליה, בתוספת לא מעט כוכבים. » שיתוף הפעולה של לארי דיוויד וג'ון האם

עלילת הסרט צוללת לאחת החרדות הרלבנטיות של ימינו ומראה מה קורה לאדם שהחמיץ את ההזדמנות העסקית של חייו. היום יותר מתמיד, בתקופה בה אפליקציות מוצלחות וסטרטאפים צעירים נרכשים על ידי חברות ענק בסכומי עתק, לא קשה למצוא סיפורים על ההוא שכמעט לקח חלק בפרויקט אבל פרש, התפטר או עשה טעות גורלית רגע לפני "המכה הגדולה". איך חיים עם כזו החמצה? בתסריט שכתב דיוויד הפתרון ההגיוני היחיד הוא "למחוק את ההיסטוריה" שלך כאילו היה מדובר בלחיצה אחת על העכבר ולהמציא את עצמך מחדש במקום אחר תחת שם אחר.

נוירוזה מתפרצת. הפרומו לסרט:

בהתבסס על סיפורו האמיתי של רונלד ווין, שמכר את חלקו באפל ב-1970 זמן קצר לפני שהחברה זכתה להצלחה המסחררת, דיוויד מגלם איש שיווק שעובד בחברה שעומדת להוציא לשוק מכונית חשמלית. הבוס שלו (כוכב "מד מן" ג'ון האם) מתעקש לקרוא למכונית הווארד על שם בנו, אך לארי מסרב להשלים עם התואר של המכונית המהפכנית. בסופו של ויכוח סוער הוא מחליט למכור את מניותיו בחברה, רק כדי לגלות שפספס הזדמנות להרוויח מיליארדי דולרים. בעוד הבוס שלו נמצא על שער מגזין "טיים" הוא מוכתר כאדם הטיפש ביותר באמריקה, אשתו עוזבת אותו ותחושת ההחמצה הורסת את חייו.

העלילה קופצת במהירות 10 שנים קדימה ומוצאת אותו חי תחת זהות חדשה במרת'ס ויינרד, הפעם ללא השיער ארוך והזקן עבות מימיו בחברה. החיים על האי תחת השם הבדוי הפכו אותו לנינוח יותר, אך השגרה השקטה שהוא מנהל נקטעת ברגע שהבוס שלו מגיע לאי עם אשתו האטרקטיבית (קייט הדסון). אמנם הנמסיס שלו לא מזהה אותו ללא השיער הארוך והזקן, אבל שנייה אחת במחיצתו מספיקה כדי להציף את המרירות שאגר במשך שנים כה רבות והוא רוקם תוכנית נקמה גרנדיוזית שתשיב לו את כל מה שאיבד.

הרעיון שעומד בבסיס הסרט מלא פוטנציאל, וקשה לחשוב על כוכב מוצלח יותר מלארי דיוויד להעניק לסיטואציה אפופת הקנאה מימד קומי אפקטיבי. גם שאר הכוכבים מצליחים לגרום לסרט להתרומם עם דמויות אקסצנטריות ורגעים סוריאליסטים, ובהם קייט הדסון, ביל הדר, דני מקרבייד, מייקל קיטון, אווה מנדז, ליב שרייבר וחברו של דיוויד מ"תרגיע" ג'יי בי סמוב. אבל, בחצי השני של הסרט הפוטנציאל הולך ומתמוסס, ואת הרגעים הקומים של החצי הראשון מחליפות סיטואציות קריקטוריסטיות שמעניקות לקומדיה רובד של סרט מצוייר עם בדיחות סלפסטיק ופאנץ' ליין שאפשר לחזות מקילומטרים. במקום הקלילות הראשונית המבטיחה, חלקיו המתקדמים יותר של הסרט מתאפיינים בטון מתיש מעט, שמוכיח ש-30 הדקות של "תרגיע" הן זמן אידיאלי להפוך את צידו הבלתי נסבל של דיוויד למעורר הזדהות, ואילו השעה וארבעים דקות של "מחק היסטוריה" לא מצליחות לשמור על אותה רמת סימפטיה.

למרות זאת, הסרט כולל לא מעט רגעים משעשעים, עם שיחות א-לה "תרגיע" על ניקיונו של הסכו"ם במסעדה, מה מידת הכנות שנדרשת מאנשים בזמן התנצלות ומי צריך לעשות רברס כששתי מכוניות נפגשות על אותו הנתיב. על כל אלה מעפיל הניסיון האובססיבי לחשוף כמה מחברי להקת "שיקגו" זכו לקבל מין אוראלי מהאקסית של דמותו של דיוויד. למרות חולשותיו של הסרט, עבור מי שהתענג על מעלליו של דיוויד ב-8 העונות של "תרגיע" קל לסלוח לפגמיו של "מחק היסטוריה" ולתת לגבר הקירח והממושקף לרטון ללא הפסקה על מה שרק יתחשק לו.

"Clear History", החל מהיום ב- yesVOD

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ