מראה שחורה - חג מולד לבן: הטכנולוגיה מתפתחת, שנאת נשים נשארת

הסדרה היחידה בעולם שזכתה לתהילה בגלל סצינת סקס עם חזיר, חזרה למסך עם פרק חג-מולד מיוחד, והוכיחה את מה שידענו תמיד: אם הסצינה הקיצונית והטובה ביותר שיכולת להעלות בדעתך מופיעה בפרק הראשון, כדאי שלא תמשיך הלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

זהירות ספויילר: "מראה שחורה: חג מולד לבן", הפרק המיוחד בכיכובו של ג'ון האם (מד מן), מספר, למרות העתיד המבולבל, סיפור קוהרנטי: שני גברים נפגשים בבית-חורף מושלג ומשתפים אחד את השני בדרך שבה הגיעו אליו. האם, מקסים ולא מתאמץ כהרגלו, מתוודה על חטאיו - סטיה שהובילה אותו אל המקום המוזר הזה: "מנטור". הסטיה הזו הולידה רצח שהיה עד לו, ולפרידה מאשה ובת שאהב. ראף ספול ("פרומתיאוס"), הגבר שלצידו, מתוודה גם הוא: האשה שאיתו נכנסה להריון ומבקשת להפיל את הוולד. הוא מתנגד, והיא מבליקה אותו. כן, המוטיב המרכזי בפרק זה של "מראה שחורה", מלמד אותנו שם-פועל שעלינו להתחיל להתרגל אליו, ולא רק בהקשר של רשתות חברתיות: לבלוק, להבליק, להתבלק - הכל מלשון block. בעתיד, כך על פי יוצרי הסדרה, נוכל ללחוץ על כפתור קטן והאדם שמולינו פשוט ייעלם, ייהפך לדמות מטושטשת שלא נוכל לתקשר איתו, ושהוא לא יוכל לתקשר איתנו. » מראה שחורה - לכל הכתבות» ביקורת חברתית מופתית ומפחידהאז שתי הנשים של שני הגיבורים מבליקות את בעליהן, וכל שנותר להם הוא להביט בדמויותיהן מרחוק. וכך עושה הדמות הכואבת והמשוחקת היטב של ראף ספול: במשך שנים הוא עוקב אחר האישה שהבליקה אותו, רואה את כרסה בין שיניה, ואף את הרך שנולד לו. אבל על פי חוקי העתיד אם אדם הבליק אותך לא תוכל לראות גם את צאצאיו. הגבר הנואש, שמביט באשה שאהב מרחוק, לא יודע אם נולד לו בן או בת, והוא יכול רק לכאוב, ולהשאיר לה מתנות קטנות ליד הבית בה היא מתגוררת. עד שהיא מתה.

וכאן, נפסיק עם תיאור העלילה, ולו כדי לא להרוס לגמרי למי שהחליט לצפות בפרק הזה. מה שכן נאמר הוא שהעתיד אולי מפחיד - הטכנולוגיה תתפתח, משקפי הגוגל-גלאס הולכים לקחת אותנו כמה צעדים קדימה, ונוכל אפילו לשבט חלק מהתודעה שלנו - אבל מה שבטוח הוא ששנאת-הנשים הולכת להישאר איתנו עוד הרבה שנים. כי ככה נראה העולם על פי יוצרי הסדרה: הגברים הם אומללים, והנשים הן בוגדניות, מאנייקיות חסרות לב, שלא מבינות את כאב הגבר שאוהב אותן.

על פי "מראה שחורה", כשהפרק זה יכול לשמש כמניפסט נפלא לקבוצת "זכויות הגבר", גברים רק משתעשעים בעוונות שהם עושים. קחו למשל את הסטיה לעזור לגבר להתחיל עם נשים במסיבה, דבר כמעט קלישאתי בעולם שלנו שבו כבר יש קורסים ייחודים לנושא. התפיסה הבסיסית היא - אל תתייחס לאשה שאתה רוצה, תתחיל דווקא עם החברה הטובה ביותר שלה. אלא שהן, הנשים, לא לוקחות את זה בהומור - הן רוצחות, הן כועסות, הן מטורפות. אבל גם אם אנחנו מנתקים את התמה המיזוגנית שעוברת כחוט השני בפרק כולו, צריך לומר שהפרק, כיצירה טלוויזיונית שכתובה היטב, משוחקת נפלא, ומצולמת נהדר, עדיין לא עושה חסד עם מורשת הסדרה כולה. אולי בגלל שכמעט כל הגאדג'טים המופיעים בו, שלכאורה יהיו חלק מחיינו בעתיד כבר נראו בפרקים קודמים, אולי כי אנחנו, כצרכני טלוויזיה, כבר הפכנו קהי חושים וקשה להפתיע אותנו. ואולי, כאמור, ברגע שפרק הפתיחה שלך עוסק בזואופיליה, אולי מוטב לעצור שם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ